Alimenty na żonę lub męża po rozwodzie
Jednym z dwóch przypadków, w których można wnioskować o alimenty od byłego współmałżonka jest sytuacja życiowa, w której się znajdujemy. Strona uprawniona musi bowiem dowieść, że znajduje się w niedostatku. Jeśli taka sytuacja zachodzi, można pozwać bliską osobę i domagać się alimentów, w pierwszej kolejności - właśnie od byłego współmałżonka.
Jak dostać alimenty od byłego męża lub żony?
Co rozumieć pod pojęciem niedostatku? W jakiej jeszcze sytuacji można domagać się alimentów od byłego współmałżonka? Wyjaśniamy to szczegółowo w naszej galerii poniżej:
Alimenty od byłego małżonka
Należy pamiętać, że alimenty od byłego współmałżonka nie przysługują w każdej sytuacji.
- W pierwszej kolejności należy wykazać, że postawa małżonka w trakcie małżeństwa nosiła cechy zawinienia. To może być zdrada, może być romans, może być alkohol, przemoc - wymienia mec. Zbigniew Roman.
Wszelkie takie dowody mogą pomóc w uzyskaniu rozwodu z orzeczeniem o winie, które to orzeczenie otwiera drogę o staranie się o alimenty.
Z kolei o alimenty w żadnym przypadku (nawet gdy znajduje się w niedostatku) nie może się starać małżonek, który został uznany wyłącznie winnym rozpadowi pożycia.
Więcej o wyjątkach od tego obowiązku alimentacyjnego i ograniczeniach czasowych znajdziesz w materiale wideo:
Wideo: Zbigniew Roman: Jeżeli nam brakuje nam pieniędzy do tego, żeby przeżyć, to możemy pozwać najbliższą rodzinę, ale zaczynamy od byłego małżonka
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news