Pozew o rozwód w 2024: jak go napisać i gdzie złożyć? Jak wygląda zamiana nazwiska po rozwodzie?

Marzena Herka
W Sądzie Okręgowym należy złożyć dwa egzemplarze pozwu rozwodowego, odpis skrócony aktu małżeństwa (aktualny, czyli nie starszy niż 3 miesiące od daty wystawienia), odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej.
W Sądzie Okręgowym należy złożyć dwa egzemplarze pozwu rozwodowego, odpis skrócony aktu małżeństwa (aktualny, czyli nie starszy niż 3 miesiące od daty wystawienia), odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej. engin akyurt/Unsplash.com
Pozew o rozwód w 2024 to dokument, który musi wnieść jeden z małżonków, aby sąd mógł orzec o rozwodzie. Pozew rozwodowy musi zostać wniesiony w formie pisemnej w wydziale cywilnym bądź rodzinnym w Sądzie Okręgowym. Radzimy, jak wypełnić pozew rozwodowy w 2024 i jakie są konsekwencje jego złożenia. Dowiedz się, jak przeprowadzić zmianę nazwiska po rozwodzie.

Spis treści

Jak napisać pozew o rozwodowy? Gdzie go złożyć?

Wniosek o rozwód w formie pisemnej przygotowuje i składa powód, czyli małżonek, który chce prawnie zakończyć swoje małżeństwo. Pozew rozwodowy należy złożyć w wydziale cywilnym lub rodzinnym Sądu Okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jeżeli pod tym adresem żadne z nich już nie mieszka, trzeba wybrać sąd odpowiadający obecnemu miejscu zamieszkania powoda lub w drugiej kolejności – pozwanego. 

Warto przeczytać

Wzór pozwu o rozwód, czyli co powinien zawierać wniosek rozwodowy. 6 podstawowych elementów podanych w następującej kolejności:

 • nazwa sądu, do którego jest kierowany pozew (wskazanie właściwego miejscowo Sądu Okręgowego),
 • określenie stron, czyli wskazanie danych powoda i pozwanego – imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, numery PESEL,
 • tytuł wniosku – pozew o rozwód bez orzekania o winie lub z pozew o rozwód z orzeczeniem winy,
 • wskazanie żądania ze wskazaniem co do winnego rozpadu małżeństwa – w tym miejscu można odmówić postępowania mediacyjnego i określić, kto ma zostać obciążony kosztami procesu,
 • uzasadnienie pozwu – należy wskazać okoliczności zawarcia związku małżeńskiego oraz przyczynę wystąpienia o rozwód (zwięzły, ale dokładny opis jak doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego); w tym punkcie wskazuje się również dowody i świadków (ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresy zamieszkania, na które doręczone będą wezwania na rozprawę) oraz określa warunki kontaktu z małoletnimi dziećmi (należy wskazać ich imiona, nazwiska, datę i miejsce urodzenia) i preferowaną kwotę alimentów,
 • podpisy osoby wnoszącej pozew rozwodowy lub adwokata występującego w jej imieniu.

Przeczytaj również: Ile kosztuje rozwód?

Rozwieść można się na dwa sposoby. Po pierwsze, bez orzekania o winie. Po drugie, z orzekaniem o niej. - Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wynikających z orzeczenia winy małżonka w rozkładzie pożycia - ostrzega adwokat Anna Winnicka-Skalniak, która konsultowała nasza poradnik. Przeglądaj kolejne zdjęcia i sprawdź wyjaśnienia adwokata dotyczące tego, jak wziąć rozwód - jak wziąć rozwód bez orzekania o winie i jak wziąć rozwód z orzekaniem o winie. JAK SIĘ ROZWODZĄ GWIAZDY?

Jak się rozwieść? Sprawdź, jak wziąć rozwód bez orzekania o ...

Papiery rozwodowe – co należy dołączyć do pozwu?

Razem z pozwem o rozwód należy złożyć następujące dokumenty:

 • oryginał odpisu aktu małżeństwa;
 • odpisy aktów urodzenia dzieci;
 • dowód uiszczenia opłaty za pozew rozwodowy, a przy składaniu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym;
 • rachunki potwierdzające koszty związane z utrzymaniem dzieci – będą miały wpływ na określenie wysokości alimentów;
 • w przypadku starań o alimenty dla małżonka należy dołączyć deklaracje podatkowe, zaświadczenie o dochodach i rachunki dowodzące koszty utrzymania.

Pozew rozwodowy i wszystkie dokumenty załączone do niego należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Jeden komplet trafi do sądu, drugi do pozwanego, a trzeci zostawiamy dla siebie. To ważne, ponieważ na rozprawie sąd może poprosić o wyjaśnienia lub sprecyzowanie znaczenia któregoś z dokumentów. W takiej sytuacji warto mieć przed sobą wszystkie dokumenty, by bez stresu i opóźnienia odpowiedzieć sądowi na wszystkie pytania i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Do nazwiska panieńskiego można wrócić do 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. Jeśli ten termin upłynie, jedynym wyjściem jest skierowanie wniosku o postępowanie administracyjne. Oświadczenie o powrocie do nazwiska panieńskiego należy złożyć przed kierownikiem w wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego lub w polskim konsulacie (w przypadku pobytu za granicą). Do zmiany nazwiska po rozwodzie wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i dołączenie następujących załączników:

 • potwierdzenie opłaty za złożenie orzeczenia (wynosi ona 11 zł lub 50 euro za granicą),
 • określenie miejsca sporządzenia aktu małżeństwa i daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie,
 • odpis prawomocnego orzeczenia o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa ze wzmianką o rozwodzie – gdy orzeczenie składane jest w konsulacie.

Warto przeczytać

Jak ratować małżeństwo?

Jedną z dróg do rozwiązania konfliktów w małżeństwie są mediacje, które można podjąć prywatnie lub wskutek zarządzenia sądu po złożeniu pozwu o rozwód. Jedynym warunkiem jest obopólna zgoda małżonków. Mediator  ma za zadanie kierować rozmową tak, aby obie strony mogły wypowiedzieć swoje zdanie, wyrazić skrywane emocje i ustalić wspólny plan działania.

Można podjąć ównież terapię małżeńską, która pomaga uratować związek poprzez unaocznienie problemów i szczerą rozmowę o nich. Jednak, aby terapia odniosła skutek, obie strony muszą jej chcieć oraz być gotowe na zmianę wzajemnego podejścia i pracę nad sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arletta Bolesta
Z kolei na pewnego porównania: nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na swoją internetową stronę, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony, mail: a.bolesta@op.pl
U
ULA

wiecie, że czasem 169 zł wystarczy aby mieć już jakiś dowód, schowajcie to w samochdzie, pokoju gdzie przebywa druga strona i po kilku dniach coś wyjdzie ...

https://www.spyshop.pl/cyfrowy-dyktafon-kieszonkowy-mvr-100-vox-z-trybem-aktywacji-dzwiekiem-1165.html

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet