Balsam do ciała to jeden z podstawowych kosmetyków, który powinien być używany codziennie, aby utrzymać skórę ciała i rąk w dobrej kondycji. Dobre balsamy do ciała mają działanie nawilżające, dzięki czemu skóra zachowuje gładkość i sprężystość. Do bardziej przesuszonej, a nawet popękanej skóry, odpowiednie są balsamy regenerujące, które lekko natłuszczają i wspomagają naturalną warstwę obronną naskórka. W sklepach można znaleźć również balsamy ujędrniające, które poprawiają elastyczność i strukturę skóry, a także preparaty pomagające walczyć z cellulitem czy rozstępami. Do wrażliwej, skłonnej do uczuleń i atopii skóry przeznaczone są specjalistyczne balsamy kojące. Jeszcze inną grupą są balsamy brązujące, które dają efekt lekkiej opalenizny lub zawierające świetliste drobinki, które dodają skórze blasku.
Jak stosować balsamy do ciała, aby były skuteczne?
Balsam do ciała, aby był skuteczny, powinien być stosowany systematycznie. Balsamy nawilżające nakładamy na całe ciało, najlepiej zaraz po kąpieli. Idealnie byłoby stosować je dwa razy dziennie, jeśli jednak nie ma na to czasu, raz dziennie też da dobre efekty. W przypadku balsamów antycellulitowych i przyczyniających się do spalania tłuszczu używa się ich wyłącznie na miejsca tego wymagające. Stosowanie balsamu warto połączyć z masażem skóry. Dzięki temu jego składniki lepiej się wchłoną. W przypadku balsamów brązujących dobrze jest przed ich nałożeniem wykonać peeling całego ciała, który ułatwi równomierne nałożenie kosmetyku i zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych smug.
Rodzaje balsamów do ciała
Balsamy, podobnie jak kremy, masła, mleczka czy sorbety, przeznaczone są do pielęgnacji i nawilżania skóry całego ciała. Wszystkie one mają podobne działanie, jednak różnią się miedzy sobą konsystencją, zawartością składników natłuszczających i szybkością wchłaniania.
Dużą zawartością aktywnych składników, które przenikają wgłąb skóry wyróżniają się masła do ciała - np. shea czy kakaowe. Mają one stałą konsystencję i są dość gęste. Doskonale nadają się do bardzo przesuszonej skóry, sprawdzają się też w okresie zimowym. Ich wadą jest długie wchłanianie.
Balsamy - mają znacznie lżejszą, płynną formę, są też bardziej wydajne - ta sama pojemność w przypadku balsamu wystarczy na dłużej niż w przypadku masła do ciała. Balsamy nie wnikają w skórę aż tak głęboko, ale docierają do warstwy rogowej naskórka. Nadają się do skóry normalnej i tłustej, ale regularnie stosowane pomogą też suchej. Łatwo się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy. To doskonałe rozwiązanie do codziennej pielęgnacji o każdej porze roku, które pomaga zapobiegać przesuszaniu się skóry. Podobne działanie do balsamów, ale nieco gęstszą konsystencję i bardziej skoncentrowane składniki zawierają kremy do ciała.
Mleczka do ciała - to produkty, w których substancje tłuszczowe stanowią około 20-30%, resztę uzupełnia woda. Dzięki temu mleczko błyskawicznie się wchłania i jest bardzo lekkie. To idealne rozwiązanie podczas upałów, a także dla tłustej skóry.
Jak wybrać dobry balsam do ciała?
Dobry balsam do ciała to taki, który odpowiada na indywidualne potrzeby skóry, dlatego też nie można jednoznacznie powiedzieć, który jest najlepszy. Wiele zależy od rodzaju skóry, wieku, a także efektu, jaki chce się osiągnąć poprzez jego stosowanie. Nie warto przy wyborze kierować się wyłącznie ceną, estetyką opakowania czy zapachem, choć ten ostatni ma pewne znaczenie dla komfortu stosowania kosmetyku. Tym, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jest skład produktu. Powinien on być czytelny i niezbyt długi. Dobrze gdyby był oparty na naturalnych składnikach. Najlepiej unikać kosmetyków zawierających parabeny, SLS, PPG, PEG, sztuczne konserwanty, a także oleje mineralne czy ftalany.
Wśród składników, które pozytywnie wpływają na skórę są:
- łagodzący pantenol,
- witaminy A, E, C,
- ekstrakty roślinne,
- naturalne olejki np. migdałowy, arganowy.
Co zamiast balsamu do ciała?
Balsamy do ciała coraz częściej zaczynają być wypierane przez olejki. Ich ogromna popularność wiąże się z zainteresowaniem naturalnymi produktami. Olejki zastępują kremy do ciała, maski do włosów czy płyny do demakijażu. Czy jednak jest to słuszne? Olejki dostarczają skórze 100 proc. naturalnych składników. Jednak nieodpowiednio dobrane mogą bardziej szkodzić niż pomagać. Poza tym trzeba pamiętać, że choć olejki odgrywają ogromną rolę w odbudowie hydrolipidowej bariery skóry, to nie działają na wiele innych problemów, jak np. trądzik, zmarszczki czy podrażnienia. Warto je stosować, ale nie należy przy tym całkowicie rezygnować z używania kremów czy balsamów.
Wazelina na twarz – sekret urody gwiazd
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mamy zdjęcia z imprezy gwiazd Polsatu. Romanowska i Wachowicz przyćmiły Cichopek!
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca