Oto 9 korzyści, jakie daje jazda na rowerze
Nie musisz jeździć wyczynowo, wystarczy jazda rowerem miejskim, aby zadbać o zdrowie. Zobacz, jakie korzyści daje i co zyskasz jeżdżąc już godzinę dziennie.
Pomaga w odchudzaniu
Jeśli chcesz zredukować swoją masę ciała musisz zmniejszyć wartość kaloryczną posiłków oraz zużywać tyle samo lub więcej energii przez nie dostarczanej. Redukcja tkanki tłuszczowej następuje przy deficycie kalorycznym, czyli gdy zużywasz więcej energii niż dostarczasz wraz z posiłkami w ciągu dnia. Tylko w ten sposób dochodzi do spalania zapasów odłożonych w postaci tkanki tłuszczowej. Godzina jazdy na rowerze pozwala spalić ok. 500 kalorii. Przy przeciętnym zapotrzebowaniu kalorycznym dla dorosłej osoby wynoszącym ok. 2-2,5 tys. kcal dziennie już 2 godziny jazdy na rowerze pozwalają spalić połowę kalorii. Regularna jazda na rowerze pozwala zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o sylwetkę.
Dba o płuca
Zwiększony wysiłek fizyczny sprawia, że organizm potrzebuje więcej tlenu. Dlatego zarówno w czasie jazdy na rowerze, jak i każdej inne aktywności oddychamy częściej i głębiej. Dzięki temu zwiększa się wydolność płuc. Wystarczy regularna jazda na rowerze przez ok. 175–250 minut (3-4 godziny) tygodniowo, aby zwiększyć pojemność płuc i wydolność oddechową. Tym samym zwiększa się wydolność całego organizmu, bo dobrze dotlenione komórki to lepsze krążenie krwi, sprawniejsza praca serca i mózgu oraz lepsze samopoczucie.
Nie obciąża stawów
Jazda na rowerze to umiarkowana dawka ruchu, która nie obciąża stawów w tak dużym stopniu jak chociażby bieganie czy fitness. Przejażdżka rowerowa zmniejsza ryzyko urazów mięśniowo-szkieletowych. Dzięki temu rower jest wskazany dla kobiet w ciąży i osób w każdym wieku, również seniorów zmagających się z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy dna moczanowa.