Chłopiec zmarł uwięziony w samochodzie. Miał zaledwie 5 lat. Jak doszło do tragedii?

Redakcja Strona Kobiet
Opracowanie:
Pozostawienie dziecka w aucie bez opieki dorosłych może skończyć się tragicznie. Gdy samochód jest nagrzany, dziecku grozi udar cieplny.
Pozostawienie dziecka w aucie bez opieki dorosłych może skończyć się tragicznie. Gdy samochód jest nagrzany, dziecku grozi udar cieplny. ArtMassa/Getty Images (zdjęcie ilustracyjne)
W poniedziałek w Teksasie miało miejsce tragiczne wydarzenie. Kobieta przygotowująca przyjęcie urodzinowe dla ośmioletniej córki zostawiła w aucie młodszego synka. Pięciolatek stracił życie.

Pięciolatek uwięziony w samochodzie zmarł

Pozostawianie małych dzieci bez opieki dorosłych stanowi kontrowersyjny temat. Niektórym osobom zdarza się to jednak robić. Pięciolatek z Teksasu, którego mama zostawiła w zamkniętym samochodzie, przypłacił taką sytuację życiem.

Do tragedii, o której poinformowały amerykańskie media, doszło w poniedziałek 20 czerwca. Gdyby nie brak uwagi ze strony matki, chłopiec nadal by żył. Kobieta szykowała przyjęcie z okazji ósmych urodzin córki i załatwiała na mieście różne sprawunki. Na zakupy zabrała dwójkę dzieci: ośmiolatkę oraz jej młodszego, pięcioletniego brata. Gdy rodzina wróciła do domu, matka wraz z dziewczynką opuściły samochód, ale chłopiec pozostał w aucie. 

Kobieta nie zauważyła, że brakuje jej synka - wynika z relacji Eda Gonzaleza, szeryfa hrabstwa Harris, w którym doszło do incydentu. Dopiero po 2-3 godzinach mieszkanka Teksasu zorientowała się, że syna nie ma w domu. Zaczęła go wołać, ale bez odpowiedzi. Gdy dotarło do niej, gdzie może być dziecko, wybiegła przed dom. 

Maluch został w samochodzie, w siedzisku dla dziecka. Kiedy matka otworzyła auto, chłopiec nie reagował już na bodźce z zewnątrz. Kobieta natychmiast zadzwoniła na numer alarmowy, ale  niestety było już za późno, aby uratować dziecko. Gdy ratownicy przyjechali na miejsce zdarzenia, pięciolatek był już martwy.

Dziecko wiedziało, jak odpiąć pasy

Obecnie prowadzone jest śledztwo w sprawie śmierci chłopca. Nie wiadomo, czy jego matce zostaną postawione zarzuty. Kobieta zapewniła funkcjonariuszy policji, że pięciolatek potrafił sam odpiąć pasy i otworzyć drzwi auta, jednak pozostał w pojeździe. Ponieważ rodzina podróżowała wypożyczonym samochodem, tym razem dziecko mogło mieć problem z wyswobodzeniem się.

Lekarz sądowy nie podał jeszcze oficjalnej przyczyny śmierci chłopca. Dziecko prawdopodobnie dostało udaru cieplnego. W poniedziałek temperatura w hrabstwie Houston była rekordowo wysoka i sięgała 38 stopni Celsjusza. 

Amerykańskie media alarmują, że w Stanach Zjednoczonych rokrocznie ok. 38 dzieci poniżej 15. roku życia umiera w wyniku udaru cieplnego. Z kolei w Kanadzie śmierć z powodu zamknięcia w rozgrzanym samochodzie ponosi przeciętnie jedno dziecko rocznie.

Rodzice podróżujący z dziećmi samochodami powinni pamiętać, aby nie zostawiać ich w zamkniętych pojazdach. W upalny dzień auto stojące na słońcu nagrzewa się wyjątkowo szybko i łatwo może dojść do tragedii. Nawet krótki pobyt w zamkniętym pojeździe może skończyć się udarem, a w konsekwencji śmiercią.

Kobieta zostawiła dziecko w nagrzanym samochodzie w Szczecinie?

Do podobnej tragedii prawdopodobnie doszło w Szczecinie. Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że w środę 22 czerwca 38-letnia mieszkanka Szczecina zostawiła w nagrzanym samochodzie 1,5-rocznego synka. Kobieta miała odwieźć dzieci do żłobka i przedszkola, a następnie udać się do pracy. Starsze dziecko dotarło do przedszkola, ale młodsze nie pojawiło się w żłobku. Serwis podaje, że mieszkanka żłobka zapomniała o synku i zamknęła auto z maluchem w środku. O dziecku miała przypomnieć sobie dopiero po południu, gdy pojechała do żłobka, aby je odebrać.

Serwis 24kurier.pl poprosił Prokuraturę Okręgową w Szczecinie o komentarz, ale ta nie potwierdziła doniesień medialnych. Dwa lata temu ta sama instytucja apelowała, aby przechodnie reagowali, gdy zobaczą dziecko w zamkniętym samochodzie.

Co zrobić, gdy zobaczymy dziecko zamknięte w samochodzie podczas upałów?

  1. Należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod 112 lub 997.
  2. Powinno się sprawdzić, czy auto jest otwarte.
  3. Trzeba ocenić stan dziecka i podjąć próbę kontaktu z nim (w razie braku kontaktu rekomendowane jest wezwanie policji).
  4. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy wybić szybę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wyciągnąć dziecko z auta, udzielić mu pierwszej pomocy i czekać na przyjazd funkcjonariuszy policji.

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet