Spis treści
Jakie korzyści przynosi chodzenie boso?
Chodzenie boso jest naturalną czynnością, która wraz z rozwojem cywilizacji, stała się dla nas coraz mniej oczywista. Jednak odkrywając je na nowo zobaczymy, że świetnie wpływa na naszą postawę i zmysł równowagi oraz wzmacnia mięśnie nóg.
Ponadto chodzenie boso daje lepszą kontrolę nad pozycją, w której stawiamy stopy, co jednocześnie przekłada się na poprawę ruchu bioder i kolan. Pozwala również uniknąć deformacji stóp powodowanych niewłaściwie dopasowanym obuwiem.
Sprawdź też: Nosimy codziennie, ale mało kto pierze. Kapcie źródłem zagrożeń dla zdrowia
Spacer bez butów w naturalnych warunkach – w ogrodzie, po plaży czy łące – wpływa pozytywnie zarówno na nasze ciało, jak na psychikę. Obcowanie z przyrodą redukuje poziom stresu i niepokoju, a spacerowanie w ciągu dnia pozwala uzupełnić nam deficyty witaminy D. Chodzenie boso po naturalnych nawierzchniach może też zaowocować wyrzutem endorfin – hormonów szczęścia.
Badacze sprawdzają także, jak na ludzki organizm działa uziemienie, tłumacząc jego działanie w następujący sposób:
Powierzchnia Ziemi ma ujemny ładunek elektryczny, który jest utrzymywany przez globalny obwód elektryczny tworzony głównie przez tysiące codziennych uderzeń pioruna. Elektrony z pioruna dostają się na powierzchnię Ziemi, co czyni ją elektrycznym punktem odniesienia o potencjale elektrycznym ustawionym na 0 V na zasadzie uniwersalnej zgody. Osoba w bezpośrednim kontakcie skóry z powierzchnią Ziemi ma taki sam potencjał elektryczny jak Ziemia.
Jedną z form uziemienia jest właśnie chodzenie boso po naturalnej powierzchni, można je osiągnąć także leżąc na ziemi, dotykając jej dłońmi lub ramionami albo zanurzając się w wodzie lub używając specjalnego sprzętu. Uważa się, że codzienna sesja uziemiania powinna trwać przynajmniej pół godziny. Efekty, jakie można osiągnąć podczas bezpośredniego stykania ciała z powierzchnią ziemi, są zaskakujące. Wymieniane są wśród nich:
- zmniejszanie stanu zapalnego,
- reedukacja bólu i stresu,
- poprawa przepływu krwi,
- zwiększenie poziomu energii,
- lepsza jakość snu,
- lepsze samopoczucie.
Zobacz w naszej galerii, jakie jeszcze plusy może przynieść spacerowanie bez butów.
Poznaj korzyści płynące z chodzenia boso
Plusy spacerowania. Już 30 minut chodzenia dziennie może przynieść ogromne korzyści
Spacerowanie to prosta, bezpieczna i bezpłatna forma aktywności dostępna niemal dla wszystkich. Plusy płynące z regularnych spacerów są nie do przecenienia – skorzysta zarówno ciało, jak i umysł! Spra...
Jak zacząć chodzić boso, aby było to bezpieczne?
Aby chodzenie boso było bezpieczne i korzystane dla naszego zdrowia, należy zacząć od kilkuminutowego treningu w domu. Kiedy już oswoimy się z brakiem obuwia, możemy rozpocząć krótkie spacery, trwające ok. 15 minut.
Wybierając teren do bosych wycieczek powinniśmy przede wszystkim sprawdzić bezpieczeństwo podłoża, po którym zamierzamy chodzić. Jeśli jest to nasz własny trawnik czy nadmorski brzeg, możemy czuć się swobodnie. Jednak wybierając się na łąkę lub do lasu, możemy zdecydować się na ostrożny spacer po mchu lub wybrać stacjonarną formę uziemienia i po prostu usiąść na ziemi stawiając bose stopy na podłożu na kilkanaście minut.
Jeśli nie mamy w najbliższym otoczeniu bezpiecznych terenów sprzyjających takiej aktywności, możemy spróbować chodzenia w specjalistycznych butach: uziemiających – ze specjalną podeszwą lub pięciopalczastych – polecanych dla osób lubiących aktywności na świeżym powietrzu.
Dowiedz się więcej:
Zagrożenia podczas chodzenia bez butów
Chodzenie boso jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Najczęściej grozi nam, co najwyżej ból stóp, które nie są przyzwyczajone do poruszania się bez butów po podłodze. Ważne, aby powierzchnia, po której się poruszamy nie była zbyt twarda – lepiej niż zimny gres sprawdzi się np. miększa wykładzina lub dywan.
Jeśli decydujemy się na spacer po naturalnej nawierzchni, możemy narazić się na powstanie obrażeń np. w wyniku nastąpnięcia na ostre kamienie czy kawałki szkła. Może to prowadzić do powstawania infekcji. Dlatego każda rana nabyta podczas spaceru powinna być niezwłocznie zdezynfekowana. Stopy powinno się umyć po każdej bosej wyprawie.
Nie zalecane jest także chodzenie boso w miejscach publicznych, w których możemy być narażeni na zarażenie się infekcją grzybiczą, czyli np. na basenach czy saunach.
Domowe sposoby na pękające pięty. Zobacz, co działa na szorstką i suchą skórę stóp
Pękające pięty są nie tylko bolesne i nieestetycznie, ale sprzyjają też zakażeniom. Przyczyną nie zawsze jest brak niektórych witamin czy nieprawidłowa pielęgnacja stóp. Szorstkość i pękanie pięt mogą...
Źródła:
- Can electrons act as antioxidants? A review and commentary The Journal of Alternative and Complementary Medicine
- Integrative and lifestyle medicine strategies should include Earthing (grounding): Review of research evidence and clinical observations Explore
- Grounding after moderate eccentric contractions reduces muscle damage Journal of Sports Medicine
- The Effects of Grounding (Earthing) on Bodyworkers' Pain and Overall Quality of Life: A Randomized Controlled Trial Explore
- Does Walking Barefoot Have Health Benefits? Healthline
- Grounding: Exploring Earthing Science and the Benefits Behind It Healthline