Choroby wypisane na twarzy
Zmiany w naszym wyglądzie często odzwierciedlają to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Takie objawy jak np. trądzik, zajady czy żółtawy odcień skóry łatwo zbagatelizować i przypisać błahym powodom jak np. stres, przemęczenie czy niewyspanie się. Tymczasem zmiany w naszym wyglądzie mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach. Sprawdź, jakie choroby możesz mieć wypisane na twarzy.
Nadmierna bladość skóry
Kolor skóry jest cechą indywidualną uzależnioną przede wszystkim od ilości melaniny – barwnika znajdującego się w skórze właściwej. Determinowany jest on również grubością naskórka i stopniem ukrwienia skóry. Przez nadmierną bladość skóry należy rozumieć odstępstwo od normy – jeśli nasz odcień skóry nagle zmienił barwę, to powinniśmy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu. Bladość skóry może świadczyć m.in. o: przemęczeniu, niedokrwistości czy hipoglikemii (przecukrzeniu). Może pojawiać się także okresowo np. przy napadowych bólach głowy czy nadczynności tarczycy.
Zajady
Zajady – fachowo nazywane zapaleniem kącików ust – wywoływane są przez grzyby i bakterie. Przy czym szczególnie podatne na nie są: kobiety w ciąży, kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne, osoby stosujące antybiotykoterapię oraz osoby z niedoborem witaminy B12. Niekiedy zajdy mogą towarzyszyć również anemii.
Żółtawy odcień skóry
Żółte zabarwienie skóry najczęściej świadczy o żółtaczce, która nie jest chorobą, a symptomem. Najczęściej pojawia się ona na skutek problemów z funkcjonowaniem wątroby np. w rezultacie marskości wątroby, zakażenia wirusowego, uszkodzenia wątroby. Zażółcenie skóry może być spowodowane także zespołem Gilberta, który pojawia się na skutek podwyższonego poziomu bilirubiny. Żółty odcień skóry może być związany także ze spożywaniem dużej ilości soków z marchewką. W takiej sytuacji mówi się nawet o „skórze karotenowej”.