Opuchlizna pod oczami
Opuchlizna pod oczami utożsamiana jest z workami i podkrążonymi oczami. Może ona świadczyć o przemęczeniu, braku dostatecznej ilości snu, a także nadużywaniu alkoholu. Jej bezpośrednią przyczyną jest zastój limfy (chłonki, płynu tkankowego). Opuchlizna pod oczami może być także jednym z symptomów choroby, w tym m.in. układu krążenia, nerek i tarczycy.
Zaczerwienienie policzków
Zaczerwienienie policzków może mieć zróżnicowane podłoże. Zazwyczaj jest defektem kosmetycznym, świadczącym o cerze naczyniowej lub trądziku różowatym. Oprócz tego zaczerwienienie policzków może towarzyszyć uderzeniom gorąca np. w klimakterium czy nagłych skokach ciśnienia tętniczego.
Czerwone uszy
Czerwone uszy są niespecyficznym objawem, który może występować m.in. przy reakcjach naczyniowych skóry. Tego typu reakcje charakteryzują się wzmożonym przepływem krwi w różnych okolicach ciała (w tym m.in. w uszach). Wśród możliwych przyczyn zaczerwienienia ucha można wskazać również na: zespół czerwonego ucha, któremu towarzyszy również ból i obrzęk, a także na: łojotokowe zapalenie skóry i oparzenia słoneczne.
Trądzik
Trądzik jest chorobą skóry zróżnicowanych przyczynach występowania. Wyróżnia się m.in. trądzik młodzieńczy i różowaty, które występują u osób w różnym przedziale wiekowym. Najczęstszą przyczyną trądziku są problemy w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Trądzik bardzo często pojawia się w przebiegu chorób tarczycy. Wówczas można mówić nawet o tzw. trądziku tarczycowym, który pojawia się głównie w obrębie brody, żuchwy i szyi.
Trądzik może pojawiać się również przy różnych dysfunkcjach układu trawiennego. Wówczas występuje on najczęściej w okolicach górnej wargi. W takiej sytuacji warto zadbać o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i regularne wypróżnienia. O problemach jelitowych mogą świadczyć również zmiany trądzikowe pojawiające się na środku czoła.