Chrońmy twarz przed słońcem! Profilaktyka przebarwień

Milena Kochanowska
Przed silnym słońcem chrońmy twarz kremami z filtrami UV i osłaniajmy ją kapeluszem
Przed silnym słońcem chrońmy twarz kremami z filtrami UV i osłaniajmy ją kapeluszem
Jak skutecznie zapobiegać i walczyć z przebarwieniami skórnymi radzi Katarzyna Smolak, kosmetolog

Przebarwienia skóry mogą stanowić poważny problem. Co innego mieć trochę piegów, a co innego, gdy na twarzy pojawiają nam się nieregularne ciemnobrązowe plamy. Niestety, tak zdarza się dość często pod wpływem promieniowania słonecznego, które właśnie o tej porze roku staje się coraz bardziej intensywne.


Ochrona przed promieniowaniem

Spośród czynników powodujących powstawanie przebarwień najważniejszą rolę przypisuje się promieniowaniu słonecznemu, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia ochrona przed jego działaniem. Powinniśmy więc stosować preparaty fotoprotekcyjne (światłoochronne) z wysokim faktorem, najlepiej 50 +, oraz takie, które zawierają w składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku.
Jest także szereg kosmetyków, które pomagają w usuwaniu przebarwień dzięki zawartości substancji hamujących proces ich powstawania oraz rozjaśniających te już istniejące.
- Powinny być to preparaty przebadane dermatologiczne i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa stosowania - radzi Katarzyna Smolak, kosmetolog.

Niektóre kosmetyki mogą szkodzić

Jeśli nie chcemy mieć przebarwień, unikajmy słońca i solarium oraz regularnie, przez cały rok, stosujmy preparaty z odpowiednimi filtrami UV.
Zwróćmy baczniejszą uwagę na używane kosmetyki kolorowe, olejki zapachowe, perfumy, preparaty do pielęgnacji zawierające w swym składzie alkohol. W czasie ciepłych dni używajmy lekkich wód toaletowych, wolnych od alkoholi. Jeżeli nie jesteśmy pewne tego, czy któryś z używanych kosmetyków może nam zaszkodzić, zwróćmy się po poradę do kosmetologa.
- Szczególnie ryzykowne jest używanie ciepłą wiosną i latem preparatów z retinolem oraz perfum - przestrzega Katarzyna Smolak.


Dieta i alergie

Rzadszą przyczyną takich objawów mogą być także rozmaite schorzenia lub stosowanie niektórych leków.
Przebarwienia na skórze mogą pojawić się również, gdy jemy dużo marchwi, pietruszki lub limonki.
W taki sposób uczulają nas nieraz rośliny ozdobne: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi, albo te rosnące na łąkach - niektóre trawy, piołun, osty.


Zabiegi w gabinetach kosmetycznych:

- Zabieg wykonywany przy pomocy ultradźwięków. Likwiduje płytkie przebarwienia. Należy go wykonywać w 6-8 seriach co 10 dni. Jest bezbolesny i można go wykonać o każdej porze roku.
- Złuszczanie kwasem glikolowym, który otrzymuje się z trzciny cukrowej. Zabiegi należy wykonywać w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, ze względu na niewielką liczbę dni o dużym natężeniu światła słonecznego.
- Green peeling. Zabieg polega na średnio-głębokim złuszczaniu skóry, przy pomocy preparatu mineralno- ziołowego, przy jednoczesnym wykonywaniu odpowiedniego ucisku. Może być nieprzyjemny.
- Peeling mechaniczny, polegający na ścieraniu górnych warstw naskórka przy pomocy specjalnych kryształków. Zabieg jest bezbolesny, poleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów.


Zabiegi u dermatologa:

- Krioterapia. Po zabiegu bardzo ważna jest ochrona przed przed promieniowaniem słoneczynym.
- IPL - intensywne źródło światła, oddziałujące na skórę wiązką światła na podobnej zasadzie jak laser.
- Peeling GlyKoPeel - peeling dermatologiczny. Należy wykonać serie 3-6 zabiegów, co 10-14 dni.
- Peeling Yellow Peel - stosuje się przy przebarwieniech, nierównościach skóry, po wyleczonym trądziku młodzieńczym. Wykonywany w miesięcznych odstępach czasowych kilka razy.
- Laserowe usuwanie przebarwień.
- Cosmelan - bardzo skuteczna terapia usuwająca plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego, jednocześnie przywracając równowagę skórze tłustej i mieszanej. Efekty widoczne są już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji. Cosmelan aplikuje się w formie maski. Leczenie kontynuowane jest według ścisłych wskazówek lekarza prowadzącego, przy użyciu preparatów do stosowania w domu otrzymanych w dniu zabiegu.

Domowe sposoby:
- Maseczka z ogórka - na twarz nakładamy plastry ogórka, który działa rozjaśniająco i ściągająco.
- Maseczka z maślanki i cytryny - 2-3 łyżeczki soku z cytryny dodajemy do szklanki maślanki i nakładamy na twarz.
- Napar z natki pietruszki - natkę zalewamy gorącą wodą i po 15 minutach odcedzamy napar, którym, po wystudzeniu, przecieramy twarz.
- Tonik z cytryny - twarz przecieramy wacikiem namoczonym w soku z cytryny, dwa razy dziennie.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maryśka
Ja kremow i podkładów z filtrami uzywam nawet zima. Skora zdecydowanie lepiej wyglada bez slońca. Bardzo lubie kosmetyki ochronne Flosleka
M
Maryśka
Ja kremow i podkładów z filtrami uzywam nawet zima. Skora zdecydowanie lepiej wyglada bez slońca. Bardzo lubie kosmetyki ochronne Flosleka
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet