Jesień to idealny czas na kwasy na twarz. Dzięki nim przebarwienia i blizny znikną, a skóra stanie się jędrniejsza

Anna Moyseowicz
Kwas na twarz warto dobrać do potrzeb swojej skóry.
Kwas na twarz warto dobrać do potrzeb swojej skóry. Javier Zayas Photography/ Getty Images
Gładsza, bardziej napięta skóra, mniej widoczne przebarwienia, zaskórniki, a nawet blizny potrądzikowe. Jak to osiągnąć? Na pomoc przychodzą kwasy! To świetna opcja zarówno dla 20-letnich dziewczyn, jak i 50 czy 60-latek. Właśnie teraz, jesienią, jest najlepszy czas, by zacząć wykonywać zabiegi przy użyciu kwasów na twarz.

Spis treści

Jesień to idealny moment, aby wprowadzić do pielęgnacji kwasy. Słabsze promieniowanie słoneczne zmniejsza ryzyko podrażnień i przebarwień, które mogą pojawić się po zabiegach złuszczających. Kwasy są doskonałym rozwiązaniem dla osób z różnorodnymi problemami skórnymi, niezależnie od wieku. Od kwasu salicylowego po glikolowy, każdy typ skóry znajdzie tu coś dla siebie, a efekty mogą być naprawdę spektakularne.

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Kwasy można podzielić na kilka rodzajów, różniących się budową czy też działaniem. Są to:

  • kwasy PHA, czyli kwasy najłagodniejsze spośród tych stosowanych w kosmetyce. Delikatnie złuszczają skórę. Sprawdzą się u osób z cerą wrażliwą, bywają nawet nazywane „kwasami nowej generacji”;

  • kwasy AHA, mają podobne działanie do kwasów PHA. Nazywane są też kwasami owocowymi, mają działanie złuszczające, a nawet spłycają niewielkie zmarszczki. Nie mają możliwości, by przeniknąć przez warstwę sebum, więc w przypadku cery tłustej sprawdzą się kwasy AHA w dużym stężeniu lub kwasy BHA;

  • kwasy BHA, jedynym kwasem z grupy BHA, który stosuje się w kosmetyce, jest kwas salicylowy. Rozpuszcza się on w tłuszczach, więc sprawdzi się u osób z cerą mieszaną oraz tłustą.

„Lubię swoje zmarszczki, ale w umiarkowanej liczbie”. Tak Wolszczak dba o urodę

„Lubię swoje zmarszczki, ale w umiarkowanej liczbie”. Tak Wolszczak dba o urodę

Zdrowe soki, aktywność fizyczna, sen? Nie, a przynajmniej nie tylko! 65-letnia Grażyna Wolszczak, znana z naturalnej, delikatnej urody zdradza sekret młodzieńczego wyglądu. Podczas, gdy wiele gwiazd m...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Które kwasy na jakie problemy? Pomogą pozbyć się trądziku, ale też zmarszczek

Zastanawiasz się, jakie kwasy na twarz zastosować jesienią?

  1. Kwas salicylowy (BHA) – idealny dla cery tłustej i trądzikowej

    Kwas salicylowy, będący jednym z najczęściej stosowanych kwasów w produktach przeciwtrądzikowych, jest doskonały w walce z zaskórnikami i wypryskami. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym skutecznie oczyszcza pory i redukuje nadmiar sebum. Co więcej, jest to kwas beta-hydroksylowy (BHA), co oznacza, że działa głęboko w porach skóry, zmniejszając ryzyko powstawania nowych wyprysków.

  2. Kwas glikolowy (AHA) – sekret rozświetlenia i wygładzenia

    Kwas glikolowy, należący do kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), działa powierzchniowo, usuwając martwy naskórek i stymulując odnowę komórek. Jest idealny dla osób, które zmagają się z przebarwieniami, drobnymi zmarszczkami oraz szarą, pozbawioną blasku cerą. Warto pamiętać, że kwas glikolowy działa intensywnie, więc osoby z wrażliwą skórą powinny zaczynać od niższych stężeń.

  3. Kwas mlekowy (AHA) – dla skóry suchej i wrażliwej

    Kwas mlekowy to kolejny AHA, ale o łagodniejszym działaniu niż glikolowy. Doskonale sprawdza się na skórze suchej i wrażliwej, ponieważ nie tylko złuszcza, ale także nawilża, przywracając skórze zdrowy blask. Regularne stosowanie kwasu mlekowego pomaga zmiękczyć skórę, wyrównać jej koloryt oraz zmniejszyć drobne zmarszczki.

  4. Kwas migdałowy (AHA) – przyjaciel dojrzałych pań

    Kwas migdałowy, także z grupy AHA, jest idealny dla cery problematycznej i dojrzałej. Jego molekuła jest większa niż w przypadku innych kwasów, dzięki czemu działa delikatnie i nie wywołuje silnych podrażnień. Doskonale sprawdza się przy przebarwieniach oraz przy skórze ze skłonnością do zaskórników. To świetna opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kwasami. Pobudza skórę do produkcji kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu, więc będzie świetny dla osób dojrzałych.

  5. Kwas laktobionowy (PHA) - dla wrażliwych i dojrzałych

    Kwas laktobionowy, podobnie jak inne z grupy PHA, nie powoduje podrażnień, ale delikatnie złuszcza i wspomaga produkcję elastyny oraz kolagenu w skórze. Dzięki niemu twarz będzie wygładzona, powierzchniowe zmarszczki zredukowane, a skóra zregenerowana.

Czujesz się staro? Naukowcy podają: w tych latach zachodzą największe zmiany!

Czujesz się staro? Naukowcy podają: w tych latach zachodzą największe zmiany!

Masz wrażenie, że zdrowie ci się „sypie”, gorzej się czujesz, nagle zaczynasz zauważać zmiany zachodzące w tobie wraz z wiekiem? To może być nie tylko twoja wyobraźnia, a reakcja na rzeczywiste proces...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Jak stosować kwasy na twarz? Kilka zasad

Kwasy najlepiej nakładać wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Nie zapomnij o nawilżeniu – kwasy mogą przesuszać skórę, dlatego odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Sięgaj po kremy nawilżające, ale też maseczki.

Rano pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej – choć jesienią słońce jest słabsze, przy stosowaniu kwasów SPF jest koniecznością. Złuszczona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia UV, a ich działanie może powodować powstawanie nowych przebarwień.

A jak w ogóle zacząć stosować kwasy? Wymaga to ostrożności, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz ich używać. Wbrew niektórym obawom, naskórek nie zacznie schodzić całymi płatami, ale możesz zauważyć jego złuszczanie czy podrażnienie. Wówczas najlepiej wstrzymać kurację i skupić się przez kilka dni na nawilżeniu.

Na początku wybieraj produkty, które zaraz można spłukać, jak maseczka do twarzy czy żel do mycia z dodatkiem kwasu. Gdy następnie zdecydujesz się na serum lub krem, wybierz te o niższym stężeniu kwasu i aplikuj je dwa-trzy razy w tygodniu.

Stosuj się do zaleceń producenta. Po nałożeniu kwasu na twarz i upłynięciu (określonego na opakowaniu lub w ulotce) czasu, przetrzyj twarz neutralizatorem. Nie posiadasz takiego produktu? Rozpuść w szklance ciepłej wody łyżeczkę sody oczyszczonej i przemyj tym twarz. Uważaj, by kwasy nie dostały się do oczu! Kolejno dokładnie umyj twarz i szyję wodą oraz delikatnym żelem lub pianką do mycia. Zwróć uwagę, by dokładnie spłukać kwas. Następnie zadbaj o nawilżenie. Z czasem stopniowo możesz zwiększać częstotliwość oraz długość trzymania kwasu na twarzy.

Najlepsze ćwiczenia po 50-tce. Dzięki nim wzmocnisz całe ciało

Najlepsze ćwiczenia po 50-tce. Dzięki nim wzmocnisz całe ciało

Sport jest niezwykle istotną częścią życia. Osoby dojrzałe również nie powinny zaniedbywać aktywności fizycznej. Ma ona ogromny wpływ zarówno na wygląd, jak i lepsze samopoczucie, zdrowie oraz pewność...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Kiedy nie stosować kwasów?

Kiedy nie robić kwasów? Stosując kwasy na twarz, pamiętaj, by unikać w tym czasie kosmetyków z retinolem, witaminą C czy też innymi kwasami. Lepiej zrezygnuj z kwasów, jeśli borykasz się z aktywnym trądzikiem, masz uszkodzoną barierę ochronną skóry (jak podrażnienia) czy też skórę bardzo wrażliwą. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj użycie kwasów z lekarzem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet