Tłusta cera, a kosmetyki – jaki wybrać krem, tonik i podkład do cery tłustej? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji tłustej skóry!

Aneta Redzik
Tłusta cera może być kłopotliwa w pielegnacji. Jednak właściwie dobrane kosmetyki oczyszczające sprawią, że skóra twarzy będzie idealnie gładka i dobrze nawilżona, a wszelkie niedoskonałości ukryte.
Tłusta cera może być kłopotliwa w pielegnacji. Jednak właściwie dobrane kosmetyki oczyszczające sprawią, że skóra twarzy będzie idealnie gładka i dobrze nawilżona, a wszelkie niedoskonałości ukryte. 123 RF
Tłusta cera może być kłopotliwa w pielęgnacji, jednak właściwie dobrane kosmetyki oczyszczające sprawią, że skóra twarzy będzie idealnie gładka i dobrze nawilżona, a wszelkie niedoskonałości ukryte. Jak rozpoznać, czy nasza cera ma skłonności do przetłuszczania się? Jak właściwie o nią dbać i jaki wybrać podkład? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Cera tłusta ma ziemisty lub szarożółty odcień, który uwidocznia zaskórniki i jest pokryta przez sebum, czyli naturalną wydzielinę produkowaną przez gruczoły łojowe. Jego nadmierna ilość może przyczynić się do częstych problemów ze skórą twarzy: trądziku, wyprysków bakteryjnych i infekcji grzybiczych. Sebum wytwarzane jest przez gruczoły łojowe, a na jego nadmiar wpływają czynniki genetyczne, problemy hormonalne, zaburzenia przemiany materii, palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta czy przyjmowanie niektórych leków.

Warto przeczytać"

Cechy cery tłustej

  • ziemisty, szarożółty odcień,
  • nadmierne przetłuszczanie (czoło, policzki, broda),
  • rozszerzone pory,
  • zmiany skórne.

Pomimo kłopotliwej pielęgnacji posiadaczki cery tłustej, mogą dłużej chwalić się gładką skórą bez zmarszczek, która dzięki sebum nie wysusza się i jest bardziej odporna na czynniki atmosferyczne.

Jest sporo popularnych roślin, które w naturalny sposób poprawią kondycję włosów i skóry.

Zioła na włosy i skórę pomogą w pielęgnacji. Sprawdź, które ...

Jak dbać o cerę tłustą?

Dla osób z tłustą cerą podstawą powinna być prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki, które delikatnie oczyszczą skórę, zapewniając jej świeży wygląd. Cera tłusta jest wymagająca, dlatego najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii, które będą ze sobą współpracować na kolejnych etapach pielęgnacji.

Warto pamiętać o dobraniu produktów właściwych dla danego rodzaju skóry – najczęściej są to produkty oil-free, czyli kosmetyki beztłuszczowe przeznaczone dla cery tłustej, które pomagają usuwać zaskórniki, zmniejszyć łojotok i rozszerzone pory oraz zapewnić skórze zdrowy wygląd.

Wybierając kosmetyki, a przede wszystkim kremy nawilżające, należy zwrócić szczególną uwagę na obecność witaminy E i witamin z grupy B oraz olejków pielęgnacyjnych, które mogą przyczynić się do zatykania porów i powstawania wyprysków oraz zaskórników.

Zatem jak dbać o cerę tłustą? Posiadaczki skóry tłustej powinny sięgać po kosmetyki zawierające olejki charakteryzujące się niską komedogennością, czyli skłonnością do zapychania porów:

  • olej z masła Shea (zmniejsza stan zapalny, wygładza skórę),
  • olejek arganowy (reguluje produkcję serum, zapobiega powstawaniu wyprysków),
  • olej Inca Inchi/Sacha Inchi (regeneruje i odmładza skórę, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne),
  • olej chaulmoogra (zapobiega powstawaniu zaskórników),
  • olejek rycynowy (ma właściwości oczyszczające i dotleniające),
  • olej słonecznikowy (nawilża i zapobiega starzeniu skóry),
  • olej z czarnuszki (zapobiega starzeniu skóry, łagodzi stany zapalne),
  • olej z marakui (nawilża i zmniejsza stany zapalne),
  • olej z nasion malin (nawilża skórę, stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny),
  • olej z pestek opuncji figowej (poprawia elastyczność skóry, redukuje zmarszczki),
  • olej z zielonej kawy (zapobiega powstawaniu zaskórników),
  • olej z pestek śliwek (nawilża i poprawia elastyczność skóry),
  • olej z nasion konopi (zmiękcza i nawilża skórę, zmniejsza zaczerwienienia).

Pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

Głównym celem pielęgnacji cery tłustej jest zwężenie porów i zamaskowanie ewentualnych zmian skórnych, a tym samym zapobieganie nadmiernemu błyszczeniu. Kosmetyki oczyszczające powinny łączyć właściwości antybakteryjne z przeciwzapalnymi (rumianek, szałwia, nagietek), łagodzącymi (cynk, srebro, aloes) i ściągającymi (skrzyp, wierzba, krwawnik). Do oczyszczania skóry należy stosować żele lub pianki do mycia twarzy bez zawartości substancji wysuszających – etanolu, SLS, SLES i składników drażniących – glikoli, PEG, PPG. Używanie preparatów mocno oczyszczających i wysuszających skórę może doprowadzić do pozbawienia skóry warstwy ochronnej z substancjami lipidowymi i zwiększenia produkcji gruczołów łojowych na skutek reakcji obronnej organizmu.

Tłusta cera charakteryzuje się zaburzeniami złuszczania naskórka, które są przyczyną powstawania zaskórników i wyprysków. Aby zapobiegać blokowaniu ujścia gruczołów łojowych przez martwy naskórek, należy regularnie raz w tygodniu złuszczać skórę twarzy peelingami – enzymatycznymi lub ziarnistymi. Peelingi enzymatyczne to preparaty chemiczne z kwasem salicylowym lub kwasami owocowymi, które delikatnie złuszczają martwy naskórek. Peelingi mechaniczne (ziarniste) zawierają drobinki nasion, soli morskiej, zmielonej kawy, cukru trzcinowego czy pestek owoców. W przypadku skóry trądzikowej stosowanie peelingów mechanicznych nie jest wskazane, ponieważ mogą uszkadzać zmiany skórne i rozprowadzać bakterie.

Warto przeczytać:

Kosmetyki oczyszczające zmieniają odczyn skóry na zasadowy. Przywrócenie kwaśnego odczynu jest ważne, ponieważ prawidłowe pH chroni przed namnażaniem i dalszym rozwojem drobnoustrojów. W tym celu w codziennej pielęgnacji powinno stosować się tonik do twarzy, najlepiej z wyciągiem z ogórka, babki lancetowatej, wierzby, nagietka lub siarki, który zapewni właściwe odświeżenie i zmatowienie tłustej skóry.

Nawilżanie to ostatni etap pielęgnacji, który jednocześnie zapewnia właściwe nawodnienie oraz regulację sebum. Krem do twarzy powinien nawilżać i regulować produkcję gruczołów łojowych, dlatego nie może być ciężki i gęsty – kremy przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej mają lekką, delikatną konsystencję i stanowią doskonałą bazę pod makijaż. Nie powinny również zawierać olejków o wysokiej komedogenności, które mogą wpływać na zatykanie porów. Krem na dzień powinien mieć działanie nawilżające, matujące i zmniejszać widoczność porów, natomiast krem na noc właściwości odżywcze, antyoksydacyjne i mikro złuszczające.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Podstawowy zestaw do pielęgnacji skóry tłustej

  • oczyszczanie – płyn micelarny lub żel do demakijażu, pianka lub żel do mycia twarzy,
  • tonizacja – tonik bez zawartości alkoholu,
  • nawilżanie – krem na dzień nawilżająco-matujący, krem na noc regulujący wydzielanie sebum, maseczka do twarzy (oczyszczająca, nawilżająca),
  • złuszczanie naskórka – peeling enzymatyczny lub ziarnisty.

Jak dobrać podkład do cery tłustej?

Podkład do cery tłustej powinien matować, nie zapychając przy tym porów, dlatego warto szukać kosmetyków oil-free. Lekki, beztłuszczowy podkład pomoże ukryć niedoskonałości, a jego formuła nie obciąży nadmiernie skóry.
Niezbędnych poprawek należy dokonywać przy pomocy bibułek matujących, które umożliwiają usunięcie nadmiaru sebum – nałożenie kolejnej warstwy pudru obciąży skórę i może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.

Jak pożegnać zatkane pory?

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet