Tonik kosmetyczny do twarzy – co to jest i do czego służy? Jak zrobić w domu tonik do twarzy?

Aneta Redzik
Kosmetyki powinny być dobrane do konkretnego typu cery – dzięki temu ichdziałanie będzie dopasowane do potrzeb skóry.
Kosmetyki powinny być dobrane do konkretnego typu cery – dzięki temu ichdziałanie będzie dopasowane do potrzeb skóry. 123 RF
Tonik do twarzy to kosmetyk, który powinien być stosowany w codziennej pielęgnacji skóry. Przywraca naturalne pH, delikatnie oczyszcza i zapobiega rozwojowi bakterii. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni tonik do twarzy, jak samodzielnie go wykonać oraz co lepiej wybrać: płyn micelarny czy tonik.

Do czego służy tonik do twarzy i jaka jest jego rola w codziennej pielęgnacji

Tonik do twarzy to płyn na bazie wody z dodatkiem składników wspomagających, które mają bezpośredni wpływ na jego właściwości. Mogą to być witaminy, ekstrakty i olejki roślinne, substancje czynne oraz substancje chemiczne takie jak barwniki, aromaty czy konserwanty.

Warto przeczytać"

Do czego służy tonik kosmetyczny?

Tonik kosmetyczny stosowany jest w codziennej pielęgnacji w skóry twarzy. Przywraca prawidłowe pH na poziomie 4,5-6. Kwaśne pH chroni skórę twarzy przed zachwianiem równowagi mikrobiologicznej i rozwojem bakterii, co w rezultacie prowadzi do pogorszenia stanu cery. Naturalne pH zmieniane jest na zasadowe pod wpływem produktów do demakijażu, dlatego tonizacja nie powinna być pomijana.

Tonik odświeża i oczyszcza skórę – rano najlepiej stosować produkty o właściwościach odświeżających, np. z ogórkiem, natomiast wieczorem, aby ukoić skórę i zebrać resztki makijażu i serum, tonik różany albo rumiankowy.
Za pomocą toniku kosmetycznego do twarzy można zrobić micropeeling. Dzięki temu zabiegowi skóra zostanie lekko złuszczona i będzie lepiej wchłaniała kremy, absorbując substancje aktywne obecne w kosmetykach.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Jak stosować tonik w codziennej pielęgnacji skóry?

Tonik kosmetyczny to produkt do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu, który można stosować rano i wieczorem – w trakcie albo po oczyszczaniu skóry. Może być też wykorzystywany do odświeżenia w ciągu dnia.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

W zależności od rodzaju aplikatora, który posiada kosmetyk, tonik można rozpylić bezpośrednio na oczyszczoną skórę i pozostawić do wchłonięcia albo kilka kropel wylać na wacik kosmetyczny i delikatnie przetrzeć nim skórę.

Jaki wybrać tonik do twarzy?

Tak jak w przypadku większości kosmetyków tonik powinien być dobrany do konkretnego typu cery – dzięki temu jego działanie będzie dopasowane do potrzeb skóry.

Toniki odżywcze i nawilżające np. z gliceryną, mocznikiem, alantoiną, pantenolem, olejkiem arganowym, kwasem hialuronowym, mlekiem czy witaminą C najlepiej sprawdzają się przy cerze suchej.

Cera wrażliwa wymaga ukojenia, dlatego wskazane jest stosowanie toniku z wyciągiem z aloesu, kozim mlekiem, rumiankiem, wodą różaną, pantenolem lub wyciągiem z alg morskich.

Tłusta cera potrzebuje oczyszczenia i zmatowienia – w tym celu warto sięgnąć po toniki, w których składzie znajduje się ogórek, kwas salicylowy, biała wierzba albo babka lancetowata.

Toniki złuszczające i antybakteryjne[ przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej powinny zawierać kwas glikolowy, kwas mlekowy, zieloną glinkę, siarkę, melisę, cynk, szałwię lub nagietek.

Cera dojrzała wymagająca szczególnej pielęgnacji powinna być tonizowana kosmetykami złuszczającymi, nawilżającymi i wygładzającymi, na przykład z kwasami owocowymi – glikolowym, mlekowym, jabłkowym czy cytrynowym.

Przy wyborze właściwego toniku warto kierować się jego składem – obecność alkoholu może przesuszać, a barwniki i substancje zapachowe podrażniać skórę twarzy. Najlepiej wybierać kosmetyki z prostym składem i naturalnymi składnikami, które są najbardziej przyjazne dla skóry.

Ekologiczne kosmetyki, czyli jak zrobić tonik do twarzy

Tonik kosmetyczny, który wspomoże pielęgnację skóry twarzy, można przygotować samodzielnie. W tym celu można wykorzystać jedynie naturalne składniki. Jego działanie będzie uzależnione od bazy, na której powstanie.

Jest sporo popularnych roślin, które w naturalny sposób poprawią kondycję włosów i skóry.

Zioła na włosy i skórę pomogą w pielęgnacji. Sprawdź, które ...

  • Tonik cytrynowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwtrądzikowe i rozjaśniające. Połówkę cytryny należy wycisnąć do 2 szklanek przegotowanej, gorącej wody. Po ostudzeniu tonik może być przechowywany w lodówce maksymalnie przez 3 dni.
  • Tonik laurowy działa złuszczająco, oczyszczająco i ściągająco. Kilka liści laurowych należy zalać wrzącą wodą i przykryć do wystygnięcia – toniku można używać przez 2 kolejne dni.
  • Tonik pietruszkowy można zrobić, zalewając letnią wodą pół kubka posiekanej pietruszki i odstawiając do zaparzenia na 10-12 godzin. Po odcedzeniu tonik można trzymać w lodówce przez 7 dni. Taki płyn ma działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające.
  • Tonik różany o właściwościach kojących i nawilżających przygotowuje się, zagotowując dwie szklanki wody i wsypując do nich garść płatków róży. Tonik należy przez pół godziny gotować na małym ogniu, a następnie odcedzić i wystudzić. Przechowywany w lodówce można stosować przez 7 dni.
  • Tonik ryżowy ma działanie odżywiające, łagodzące i zmiękczające – do przygotowania potrzebny jest woreczek ryżu, który trzeba zalać gorącą wodą, pomieszać i przykryć, a po upływie 3 godzin jeszcze raz przemieszać i odcedzić. Niezużyty tonik należy wylać po 3 dniach.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Płyn micelarny czy tonik, który wybrać?

Płyn micelarny to produkt oczyszczający. Zawiera micele, które przyciągają brud i tłuszcz, usuwając pozostałości makijażu, sebum i wszelkich zanieczyszczeń. Tymczasem tonik jako kosmetyk tonizujący przywraca neutralne pH skóry, zapobiegając przesuszaniu i rozwojowi bakterii.

Tonik do twarzy często zastępowany jest płynem micelarnym, który jednak nie powinien całkowicie wykluczać go z codziennej pielęgnacji. Każdy z produktów ma inne zastosowanie i właściwości, dlatego najlepiej stosować je oba.

Najczęstszym błędem jest oczyszczanie twarzy płynem micelarnym i bezpośrednio po tym nakładanie kremu nawilżającego rezygnując z tonizacji. Micele obecne w płynie micelarnym to detergenty, które mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową skóry twarzy prowadząc do przesuszania, z tego powodu niezbędne jest opłukanie twarzy wodą i przetarcie jej właściwie dobranym tonikiem.

Warto przeczytać"

Płyn micelarny służy jedynie do oczyszczania twarzy, natomiast tonik dodatkowo przywraca skórze równowagę i pomaga ją odświeżyć. Następstwa stosowania płynu micelarnego jako zamiennika toniku pojawiają się nawet po kilku latach – może być to nadmierne przesuszenie skóry, jej nadwrażliwość i skłonność do powstawania zmarszczek.

Sztuka demakijażu. Jak dobrze i skutecznie się go pozbyć?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet