Jak powinno się myć twarz? Błędy, które szkodzą skórze. Zobacz, czy ich nie popełniasz i zmień swoje nawyki

Katarzyna Dębek
Niektóre typowe nawyki podczas mycia twarzy mogą powodować całą listę problemów ze skórą.
Niektóre typowe nawyki podczas mycia twarzy mogą powodować całą listę problemów ze skórą. Miriam Alonso Pixabay.com
Mycie twarzy to rutynowa czynność, która jest prosta w wykonaniu, nikomu nie powinna przysporzyć większych problemów. Jak się jednak okazuje, podczas porannego i wieczornego oczyszczania buzi można popełnić wiele błędów. Zobacz rzeczy, które szkodzą podczas mycia twarzy. Sprawdź, jak prawidłowo to robić i jak często myć twarz.

Spis treści

Dlaczego prawidłowe mycie twarzy jest tak ważne?

Mycie twarzy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który jest gwarancją nieskazitelnie pięknej skóry. Oczyszczanie buzi pozwala na pozbycie się z jej powierzchni zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i makijażu. Tak przygotowana skóra lepiej wchłania kosmetyki, takie jak kremy, czy serum, a makijaż lepiej się prezentuje. Nieoczyszczona skóra twarzy może doprowadzić do pojawienia się:

  • zmarszczek,
  • przebarwień,
  • utraty wiotkości,
  • podrażnień.
Jak używać sonicznej szczoteczki do twarzy i jakie zapewnia efekty?

Jak używać sonicznej szczoteczki do twarzy i jakie zapewnia efekty?

Szczoteczka do twarzy skutecznie usuwa z twarzy zanieczyszczenia, zarazki i nagromadzone w ciągu dnia sebum. Dzięki temu, że oczyszcza pory i zapobiega ich zatykaniu się, jest pomocna w walce z niedos...

Ile razy powinno myć się twarz?

Twarz powinno się myć minimum raz dziennie – wieczorem. Dwa razy dziennie wskazane jest dla osób ze skórą mieszaną i tłustą. Nie ma potrzeby, aby robić to częściej. Chyba że jesteś posiadaczką bardzo tłustej skóry. W przypadku normalnej cery częste mycie może zaburzyć równowagę pH i spowodować utratę naturalnego, promiennego blasku skóry. Twarz powinno się oczyszczać nawet jeśli nie nakładasz na nią makijażu.

Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy i oczu?

Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy i oczu?

Prawidłowo przeprowadzony demakijaż pozwala utrzymać cerę w doskonałej kondycji, a także wzmacnia skuteczność pracy preparatów, z których korzystamy w kolejnych etapach wieczornego rytuału pielęgnacyj...

Czym najlepiej myć twarz i czy sama woda wystarczy?

Jeśli zastanawiasz się, czym myć twarz, to odpowiedź nie jest trudna. Musisz dobrać kosmetyki do swojego rodzaju skóry. I to jest najważniejsza zasada, której trzeba przestrzegać. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wysuszenia skóry i pojawieniu się na niej niedoskonałości. Twarz myj delikatnie używając do tego opuszków palców, wykonując okrężne ruchy.

Do wyboru jest kilka ciekawych produktów. Wartym rozważenia kosmetykiem są pianki, które dedykowane są dla suchej i wrażliwej skóry. Choć warto pamiętać, że przede wszystkim znaczenie ma tutaj skład.

Zwłaszcza osoby o delikatnej cerze powinny zwrócić uwagę na dodatek substancji działających nawilżająco, łagodząco i kojąco, których obecność będzie w piance myjącej pożądana. Może to być np. olej tamanu. Zawiera unikalny kwas tłuszczowy – kalofilowy, dzięki któremu olej ten posiada silne właściwości regenerujące, wspomagające gojenie ran. Działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ogranicza nadmierną ucieczkę wody z naskórka, poprawiając nawilżenie. Inne składniki mające zbawienny wpływ na cerę to zmiękczający i nawilżający kwas mlekowy, kojący sok z aloesu czy ekstrakty roślinne, np. z miłorzębu japońskiego – informuje Kinga Żabińska, kosmetolog i ekspertka marki Biolove.

Ciekawym rodzajem produktu są połączenia kilku kosmetyków w jednym, w rezultacie czego powstają np. pianki peelingująco-myjące, które oprócz standardowych właściwości zawierają też drobinki złuszczające.

Produkt myjący wzbogacony o cząsteczki peelingujące to ciekawy dodatek w pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie jest to opcja dla każdego typu cery, a także nie jest to kosmetyk do stosowania codziennie. Posiadaczki wrażliwej, skłonnej do podrażnień skóry nie powinny stosować produktów peelingujących częściej, niż raz w tygodniu. Z kolei osobom, które mają skórę tłustą i grubą wystarczy użycie takiego kosmetyku co kilka dni – radzi kosmetolog.

Łagodnym kosmetykiem do mycia twarzy są musy, które są nieco bardziej skoncentrowane. Dedykowane są do każdego rodzaju skóry.

Zaletą musu do mycia twarzy jest piękny zapach, np. tropikalnych owoców, takich jak marakuja. Dzięki temu poza skutecznym działaniem proces oczyszczania cery stanie się istną ucztą dla zmysłów.

Najbardziej znanym kosmetykiem myjącym twarz jest żel, który może się od siebie różnić konsystencją i składem, dlatego warto dobrać odpowiedni pod swój typ cery. Są to jednak kosmetyki o najgęstszej formule, które dopiero po połączeniu z wodą i rozsmarowaniu wytwarzają pianę.

Zazwyczaj wybierając żel myjący do ciała, skupiamy się na jego zapachu, natomiast w przypadku żelu do twarzy – na tym, jakiemu typowi skóry jest on dedykowany. Warto jednak bardziej skupić się na składzie i aktualnych potrzebach naszej cery. Uczucie ściągnięcia po myciu oznacza, że została zaburzona równowaga wodno-lipidowa skóry. Oczyszczanie powinno być skuteczne, ale jak najbardziej delikatne. W przypadku żeli do mycia mile widziane są wszelkie substancje nawilżające i łagodzące – tłumaczy Kinga Żabińska. – W przypadku skór wrażliwych i suchych szukajmy w składzie delikatnych surfaktantów, które nie spowodują podrażnienia i wysuszenia np. Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoamphoacetate – dodaje ekspertka marki Biolove.

A czy mycie samą wodą wystarczy? Niestety, ale nie zawsze jest to korzystne dla skóry. Wszystko zależy od stanu wody, jaką masz w domu. Przeciętna kranówka to woda twarda, dlatego do mycia twarzy lepiej zastosować przegotowaną, źródlaną lub mineralną. W większości przypadków mycie twarzy samą wodą jest niewystarczające do usunięcia zanieczyszczeń i resztek makijażu. Wówczas warto wspomóc się kosmetykami (na przykład tonikiem), najlepiej takimi, które w swoim składzie mają substancje nawilżające lub łagodzące, bez względu na rodzaj cery.

Błędy podczas mycia twarzy, które szkodzą twojej skórze

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet