Szczoteczka soniczna do twarzy, elektryczna i manualna – zalety i wady. Jak używać szczoteczki sonicznej do twarzy i jakie zapewnia efekty?

Agata Orzełowska
Soniczna szczoteczka do twarzy to innowacyjny przyrząd przeznaczony do głębokiego oczyszczania cery
Soniczna szczoteczka do twarzy to innowacyjny przyrząd przeznaczony do głębokiego oczyszczania cery rh2010/123RF
Szczoteczka do twarzy skutecznie usuwa z twarzy zanieczyszczenia, zarazki i nagromadzone w ciągu dnia sebum. Dzięki temu, że oczyszcza pory i zapobiega ich zatykaniu się, jest pomocna w walce z niedoskonałościami cery. Złuszcza przy tym martwy naskórek i pobudza krążenie, wygładzając skórę i poprawiając jej koloryt. Najskuteczniej działa szczotka soniczna, która emituje ultradźwięki i stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Sprawdź, jak działają szczotki do twarzy, jakie zapewniają efekty oraz komu są polecane i jakie są przeciwwskazania do oczyszczania twarzy szczotką. Wyjaśniamy też, jak używać szczoteczki sonicznej do twarzy.

Szczotki do mycia twarzy – rodzaje i ceny

Szczotki do mycia twarzy są dostępne w wielu różnych wersjach. Najprostszy rodzaj to manualna szczoteczka do twarzy. Jest tania, a jej użytkowanie jest proste – stosuje się ją na podobnej zasadzie, co szczoteczkę do rąk (choć oczywiście delikatniej), masując skórę twarzy. Zastąpić ją może też jednak ściereczka lub rękawiczka do mycia twarzy o specjalnych włóknach oczyszczających cerę nawet z użyciem samej wody.

Szczotka elektryczna do twarzy jest zasilana bateriami lub akumulatorem, a obracająca się naprzemiennie w dwie strony i zazwyczaj wymienna główka działa podobnie, jak w szczoteczce do zębów. Ma też zbliżoną cenę – kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, przy czym najdroższe modele to rozwiązania ultradźwiękowe. Szczoteczki elektryczne mają zazwyczaj wymienne głowice.

Najdokładniej działa jednak wersja elektryczna wersja soniczna, a zwłaszcza emitująca ultradźwięki o największej częstotliwości, umożliwia najdokładniejsze oczyszczanie porów skóry i najlepszą stymulacją mikrocyrkulacji oraz procesów odnowy.

Część myjąca sonicznej szczoteczki do twarzy nie obraca się, lecz pulsuje. Może być przy tym wyposażona w główkę z włosiem np. z nylonu lub być wykonana w całości z silikonu z miękkimi wypustkami. Części wykonane z tego tworzywa są przy tym nawet 35 razy bardziej higieniczne niż nylon.

Polecamy także:

Jak używać szczoteczki sonicznej do twarzy? Jak często po nią sięgać?

Szczoteczka do twarzy, w tym ta soniczna, powinna być używana regularnie, ale nie codziennie. Częstotliwość korzystania z przyrządu należy dopasować do indywidualnych cech i stanu cery. Zbyt częste korzystanie może bowiem podrażnić skórę, a nawet spowodować uszkodzenia naskórka.

Aby czerpać pełnię korzyści, które zapewnia szczotka soniczna do twarzy, należy używać jej we właściwy sposób:

  • Przed użyciem przyrząd należy zwilżyć wodą – wersję służące do szczotkowania skóry twarzy na sucho mają nieco inne zastosowanie, głównie złuszczające.
  • Na część myjącą można też nałożyć niewielką ilość żelu lub pianki do mycia twarzy. Modele silikonowe mogą współpracować też z olejkiem do mycia twarzy, jednak tylko takim, który zapewnia odpowiedni poślizg.
  • Częścią myjącą szczoteczki należy wykonywać nią delikatne, okrężne ruchy przez około minutę, ale nie wolno zbyt mocno pocierać nią skóry.
  • Po każdym użyciu końcówkę należy dokładnie umyć ciepłą wodą i mydłem, a następnie wysuszyć. Zapobiega to rozwojowi bakterii mogących wywołać stan zapalny skóry.

Szczoteczka do twarzy służy do oczyszczania twarzy, ewentualnie szyi i dekoltu. Nie wolno używać jej do demakijażu oczu. Przed myciem twarzy należy zastosować w tym celu specjalny płyn micelarny do oczu, ew. dwufazowy.

Przeczytaj na temat:

Szczoteczka soniczna do twarzy – efekty stosowania

Szczoteczka do twarzy, szczególnie soniczna, oczyszcza skórę wielokrotnie lepiej niż zwykłe mycie twarzy za pomocą dłoni. Skóra zyskuje zdrowszy wygląd, jest bardziej świeża i promienna.

Masaż nie tylko odblokowuje pory skóry i oczyszcza ją z martwego naskórka, ale też pobudza mikrokrążenie. Gdy stosowane są ultradźwięki, poprawia się koloryt i gęstość skóry, ponieważ stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Zwiększa też wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza nawilżających i przeciwzmarszczkowych, nakładanych po umyciu twarzy.

Dogłębne oczyszczanie skóry może jednak sprawić, że z początku niedoskonałości cery staną się bardziej widoczne. Nie należy się tym zniechęcać i zaprzestawać używania szczoteczki. Po chwilowym pogorszeniu stanu twarzy powinna nastąpić poprawa.

Używanie szczoteczki do twarzy może też jednak spowodować zaostrzenie się objawów łojotokowego zapalenia skory, egzemy oraz alergii skórnych.

Sprawdź także:

Szczotka do twarzy – wskazania, przeciwwskazania i środki ostrożności

Szczoteczka do twarzy polecana jest osobom z cerą tłustą i mieszaną, a także łojotokową. W takich przypadkach szczególnie ważne jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy, ujścia porów nie były blokowane przez łój, przekształcając się w zaskórnik i wypryski.

Choć regularne stosowanie może pomóc ograniczyć tworzenie się zmian trądzikowych, nie należy sięgać po nią w przypadku powstania ropnych wykwitów, ponieważ mogłaby przyczynić się do roznoszenia bakterii i powstania zakażeń wtórnych.

Szczoteczka do twarzy jest też niewskazana dla osób z uszkodzeniami skóry i jej stanami zapalnymi, m.in. łojotokowym zapaleniem mieszków włosowych, a także z egzemą, cerą wrażliwą i naczynkową. Z jej używaniem należy też poczekać po opalaniu i zabiegach kosmetycznych.

Ważną kwestią jest konieczność dbania o ich czystość po każdym użyciu. Niewidoczny gołym okiem łój i naskórek pozostający na końcówce z włosia stanowi bowiem świetną pożywkę dla chorobotwórczych bakterii oraz tych wywołujących trądzik. Z tego samego powodu, a także ze względu na zużywanie się, końcówki szczoteczki lub sam przyrząd należy zazwyczaj wymieniać średnio co 2-3 miesiące.

Dowiedz się na temat:

ZOBACZ: Naturalne sposoby na piękną cerę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet