Drożdże w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Jak pić drożdże, by pomogły i wykorzystać je na włosy?

Elżbieta Kozłowska
Drożdże znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji. Ich stosowanie ma pozytywny wpływ na nasz wygląd. Warto zadbać o udział drożdży w diecie, jeśli masz problemy z wypadaniem włosów lub rozdwajającymi się paznokciami.
Drożdże znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji. Ich stosowanie ma pozytywny wpływ na nasz wygląd. Warto zadbać o udział drożdży w diecie, jeśli masz problemy z wypadaniem włosów lub rozdwajającymi się paznokciami. Julia Sudnitskaya (123RF)
Drożdże to jeden ze sposobów na poprawę kondycji włosów, cery i paznokci. Istnieje wiele gatunków drożdży, z których najpopularniejszym jest Saccharomyces cerevisiae wykorzystywany w przemyśle spożywczym i browarnictwie. Właściwości zdrowotne drożdże te zawdzięczają zawartości witamin z grupy B oraz minerałów. Zobacz, jakie właściwości mają drożdże, jak je pić i wykorzystać drożdże na porost włosów.

Wartości odżywcze drożdży zapewniły im silną pozycję w gronie produktów wykorzystywanych do domowej pielęgnacji włosów i urody.

Co zawierają drożdże?

Drożdże cechuje wysoka zawartość prawie wszystkich witamin z grupy B: witaminy B1, czyli tiaminy (0,77 mg w 100 gramach drożdży), witaminy B2, czyli ryboflawiny (1,06 mg w 100 gramach drożdży), witaminy B3 - niacyny (8,27 mg w 100 gramach) oraz witaminy B6 (0,42 mg w 100 gramach). Towarzyszą im witamina E oraz składniki mineralne, wśród których wyróżnić należy: potas (592 mg w 100 gramach), fosfor (272 mg w 100 gramach), magnez (61 mg) czy wapń (30 mg). Taka kombinacja korzystnie wpływa na kondycję organizmu, tym bardziej, że towarzyszy im biotyna (witamina H).

Najbogatsze pod względem wartości odżywczych są drożdże piwowarskie. Zawartość składników mineralnych przytoczona powyżej dotyczy właśnie ich. Drożdże piekarnicze, których nie powinno się spożywać na surowo, ustępują im pod tym względem, są jednak powszechniej dostępne. Drożdże piwowarskie stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka oraz chromu.

Zastosowanie drożdży w kosmetyce i pielęgnacji

Drożdże wspomagają pielęgnację cery trądzikowej ze skłonnością do wyprysków oraz przetłuszczania. Drożdże działają na włosy wzmacniająco, powstrzymując ich wypadanie i nadając im blask. Kuracja wspomaga także porost włosów i hamuje łupież. Spożywanie drożdży likwiduje zaparcia i poprawia przemianę materii.

Przeczytaj również na temat: Właściwości miodu i jego zastosowanie w kosmetykach

Za korzystny wpływ drożdży na włosy odpowiada między innymi biotyna, dzięki której mają drożdże właściwości powstrzymujące wypadanie włosów. Dodatkowo składnik ten nadaje kosmykom sprężystość i ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy. Za zdrowsze i mocniejsze włosy odpowiada pełnowartościowe białko obecne w drożdżach, witaminy z grupy B, cynk, selen, miedź, potas, wapń, chrom i fosfor.

Jak stosować drożdże w pielęgnacji?

Istnieją dwa sposoby wykorzystania dobroczynnego wpływu drożdży: zewnętrznie, w postaci maseczki, oraz wewnętrznie w formie napoju lub tabletek. Aby samodzielnie przygotować maseczkę do stosowania na twarz, należy rozprowadzić drożdże piekarnicze letnim mlekiem, a następnie nałożyć na twarz na około 20 minut. To sposób odpowiedni dla cery tłustej oraz z niedoskonałościami. Jeśli mamy cerę suchą, mleko należy zastąpić oliwą.

Bardzo podobnie przygotowywane są maseczki na włosy. Wystarczy wymieszać 2 łyżki drożdży z taką samą ilością miodu i połową szklanki jogurtu. Następnie do mikstury dodaje się odrobinę ciepłego mleka i odstawia na godzinę. Po wymieszaniu masę należy nałożyć na włosy na godzinę, zabezpieczając folią i ręcznikiem. Po tym czasie wystarczy je umyć.

Jest sporo popularnych roślin, które w naturalny sposób poprawią kondycję włosów i skóry.

Zioła na włosy i skórę pomogą w pielęgnacji. Sprawdź, które ...

Wybierając wariant wewnętrzny zastosowania drożdży, wiele osób zastanawia się, jak przygotować drożdże do picia. To ważne pytanie, gdyż nieprawidłowe przygotowanie mikstury bardziej zaszkodzi niż pomoże. Drożdże piekarnicze należy zalać wrzącym mlekiem lub wodą, w zależności od tego, który wariant smakowy będzie bardziej przystępny. Nie wystarczy ciepły płyn, gdyż pozwoli on na dalszą fermentację drożdży w przewodzie pokarmowym. Może to wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz utratę witamin z grupy B i biotyny. Alternatywą dla napoju są drożdże w tabletkach: powszechnie dostępne i korzystne cenowo. Niestety, mają słabszą skuteczność, ponieważ organizm lepiej przyswaja składniki z pożywienia niż suplementów.

Efekty i wady kuracji z zastosowaniem drożdży

Obok pytania, jak pić drożdże, pojawia się zwykle wątpliwość, jak długo można to robić. Leczenie drożdżami trwać może maksymalnie 3 miesiące, po których zaplanować należy miesiąc przerwy. Tak stosowane drożdże na włosy efekty dają bardzo dobre: wzmacniają cebulki, powodują wzrost tzw. baby hair, nawilżają.

Warto przeczytać również:

Przedłużanie przyjmowania napoju z drożdży może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych: zagrzybienie organizmu, a w konsekwencji obniżenie odporności. Ryzykowne jest także nieprawidłowe przygotowanie drożdży, powodujące niedogodności ze strony układu pokarmowego. Drożdże piekarnicze należy zawsze "zabić" przed spożyciem.

Przeciwwskazania do stosowania drożdży

Kuracji drożdżowej nie powinny poddawać się osoby z kandydozą, grzybiczymi infekcjami oraz alergią lub nadwrażliwością na drożdże i pleśnie. Wyklucza się ją również w chorobach zapalnych jelit, gdyż zaostrzają ich przebieg. Obserwować należy działania niepożądane, w tym dolegliwości ze strony układu pokarmowego, migreny oraz podrażnienia skórne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet