Plamy wątrobowe to nieestetyczny defekt. Jak się ich pozbyć? Poznaj domowe sposoby na te przebarwienia

Anna Moyseowicz
Na plamy wątrobowe można działać domowymi sposobami.
Na plamy wątrobowe można działać domowymi sposobami. dszc/ Getty Images
Plamy wątrobowe, zwane także plamami starczymi, to przebarwienia na skórze, pojawiające się głównie w widocznych miejscach, jak twarz, ramiona, dekolt czy zewnętrzna strona dłoni. Nie są one groźne dla zdrowia, choć mogą stanowić przyczynę kompleksów i niskiej samooceny. Na szczęście można z nimi walczyć. Na pomoc przychodzą domowe sposoby, które nie tylko są łatwe w wykonaniu, ale też tanie.

Spis treści

Plamy wątrobowe, wbrew ich nazwie, nie mają nic wspólnego z funkcjonowaniem wątroby. Ich określenie nawiązuje do brązowego koloru tego narządu. Przebarwienia mają barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Nazywa się je także plamami starczymi, bo choć mogą występować już u młodych osób, najczęściej zmagają się z nimi ludzie w średnim i podeszłym wieku.

O czym świadczą plamy starcze? Czy są groźne dla zdrowia?

Plamy wątrobowe powstają najczęściej w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce oraz naturalnych procesów starzenia się organizmu. Powodem może być również brak zabezpieczenia skóry kremami z filtrami, a także zażywnie niektórych leków, w tym na cukrzycę, ciśnienie, moczopędnych czy też antykoncepcyjnych. Przyczynami są też zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, jajnikami czy menopauza.

Choć plamy te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być uciążliwe pod względem estetycznym, zwłaszcza gdy są ciemne i wyraźnie widoczne. Dobra wiadomość jest taka, że można im skutecznie zapobiegać, a gdy już się pojawią, przeciwdziałać. Warto zaznaczyć, że domowe sposoby mogą przynieść pożądany skutek przy jasnych plamach. Ciemniejsze przebarwienia będą najprawdopodobniej wymagać konsultacji z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i podjęcia profesjonalnych zabiegów.

Czym zlikwidować plamy wątrobowe? Cytryna – naturalny wybielacz

Cytryna to naturalny środek, który od wieków jest stosowany do rozjaśniania przebarwień skóry. Zawiera kwas cytrynowy, który ma właściwości wybielające i złuszczające. Aby skorzystać z jej działania, wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i nałożyć go bezpośrednio na plamy. Sok powinien pozostać na skórze przez około 20 minut, następnie należy go zmyć wodą. Zabieg ten można powtarzać codziennie do dwóch miesięcy.

Ocet jabłkowy na plamy starcze

Ocet jabłkowy to kolejny domowy sposób na plamy wątrobowe. Zawiera kwasy, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry i rozjaśniać przebarwienia. Aby skorzystać z jego właściwości, należy rozcieńczyć ocet wodą w proporcji 1:1 i nanieść mieszankę na plamy za pomocą wacika. Po kilku minutach koniecznie należy spłukać skórę letnią wodą. Taki zabieg można powtarzać codziennie, jednak, podobnie jak w przypadku zastosowania cytryny, po aplikacji należy unikać silnego słońca.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to łagodny środek złuszczający, który pomaga usunąć martwe komórki naskórka i rozjaśnić plamy wątrobowe. Można z niej zrobić pastę, mieszając ją z wodą lub sokiem z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na miejsca z plamami starczymi i delikatnie masuj skórę przez kilka minut, a następnie spłucz wodą. Ten peeling można wykonywać raz w tygodniu, aby nie podrażnić skóry. Po wykonaniu zabiegu pamiętaj o nawilżeniu!

Maseczka z miodu i jogurtu

Maseczka z miodu i jogurtu to świetny sposób na nawilżenie i rozjaśnienie skóry. Miód ma działanie antybakteryjne i nawilżające, a jogurt zawiera kwas mlekowy, który pomaga złuszczać martwy naskórek i poprawia koloryt skóry. Aby przygotować maseczkę, wystarczy wymieszać łyżkę miodu z łyżką naturalnego jogurtu i nałożyć na plamy wątrobowe. Do mieszaniny można dodać szczyptę kurkumy, która dzięki zawartości melaniny poprawia odcień skóry. Po 20 minutach maseczkę należy zmyć letnią wodą. Stosowanie tej metody 2-3 razy w tygodniu może przynieść widoczne efekty.

Olejek z drzewa herbacianego i rycynowy

W walce z plamami starczymi można sięgnąć też po olejki, w tym olejek herbaciany lub rycynowy. Obydwa skutecznie działają na przebarwienia. By wzmocnić działanie, można do nich dodać kilka kropek soku z cytryny. Najlepiej stosować na noc, pozostawiając na skórze przez kilka godzin lub nawet do rana.

Aloes

Aloes to roślina o licznych właściwościach leczniczych, w tym przeciwzapalnych i regenerujących. Regularne stosowanie żelu aloesowego pomaga rozjaśnić plamy wątrobowe, jednocześnie nawilżając i łagodząc skórę. Można stosować zarówno świeży żel z liścia aloesu, jak i gotowe produkty dostępne w aptekach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet