Spis treści
Z pewnością wiele z was ma ten sam problem co i ja, czyli z przetłuszczającymi się włosami. Nic nie potrafi mi tak popsuć nastroju jak kosmyki, które już kilka godzin po umyciu tracą świeżość. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym poradziłam sobie z nadmierną produkcją sebum i znowu mogę cieszyć się świeżym oraz zdrowym wyglądem włosów.
Przyczyny przetłuszczających się włosów
Zanim podjęłam walkę o piękny wygląd swoich włosów, postanowiłam zaznajomić się z przyczynami mojego problemu. Najczęściej do szybkiej utraty świeżości kosmyków prowadzi nadmierna aktywność gruczołów łojowych – oznacza to zwiększoną ilość wytwarzanego sebum, które odkłada się na skórze głowy, w konsekwencji powodując nieatrakcyjny wygląd pasm.
Najczęstsze przyczyny nadmiernego przetłuszczania włosów to m.in.:
rozregulowana gospodarka hormonalna – związana np. z wiekiem (okres dojrzewania), niewłaściwym funkcjonowaniem tarczycy lub nadczynnością hormonów androgenowych,
choroby skórne – m.in. łojotokowe zapalenie skóry, a także zakażenie grzybem Malassezia furfur, który powoduje łupież,
nieprawidłowa pielęgnacja – w tym częste stosowanie mocnych szamponów, zawierających niekorzystne dla przetłuszczającej się skóry głowy składniki, takie jak silikony lub SLS-y oraz suchych szamponów, które potencjalnie mogą zapychać ujścia mieszków włosowych,
przegrzewanie skóry głowy, zwłaszcza w trakcie mycia i suszenia,
niewłaściwa higiena – zbyt częste dotykanie włosów, drapanie skóry głowy oraz rzadkie czyszczenie akcesoriów takich jak grzebień, szczotka, poduszka lub ręcznik,
źle zbilansowana dieta – składająca się z dużej ilości tłustych i ostrych potraw, słodyczy, a także stosowanie używek.
Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa
Pielęgnacja włosów i to ta odpowiednia z pewnością pomoże w walce z przetłuszczającymi się kosmykami. Warto ją jednak uzupełnić także innymi czynnikami, takimi jak dieta. Tłuste, ostre potrawy i słodycze powinniśmy zastąpić pożywieniem bogatym w cynk – mogą być to np. orzechy, ryby, rośliny strączkowe, a także produkty spożywcze bogate w witaminy B i E – drób, fasola, ryby oraz wybrane owoce i warzywa.
Jednak dieta to nie wszystko, ważne są także kosmetyki, które na co dzień używamy i jak je stosujemy.
Przy przetłuszczającej się skórze głowy najlepiej sprawdzą się produkty z naturalnymi, ziołowymi ekstraktami, np. z miętą, która dogłębnie odświeża, pokrzywą i szałwią, o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych oraz ze skrzypem polnym, bogatym w minerały. Skuteczne będą również kosmetyki, w których znajdziemy dobroczynne składniki aktywne, takie jak cynk, niacynamid i pantenol – wymienia Jolanta Langer, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Vis Plantis.
Aby dokładnie oczyścić skórę głowy, należy umyć ją dwukrotnie, wmasowując delikatnie szampon opuszkami palców.
Kiedyś dominowało przekonanie, że włosów przetłuszczających się nie należy myć zbyt często, aby nie wysuszać skalpu. Dziś rekomendacja jest już inna: myj włosy tak często jak tego potrzebujesz, ale użyj do tego celu odpowiedniego szamponu. Nie należy też obawiać się odżywek, jeśli sięgniemy po taką, którą stworzono z myślą o włosach przetłuszczających się, suchych i pozbawionych objętości. Należy przy tym pamiętać, aby nałożyć ją nie na skórę głowy, a jedynie na całej długości włosów. W ten sposób odpowiednio nawilżymy przesuszone pasma i zapobiegniemy efektowi przeciążenia, a pory skóry głowy nie będą zapchane – komentuje Jolanta Langer.
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Jednym ze sposobów w walce z nadmiernym przetłuszczaniem włosów jest zastosowanie domowych płukanek. Taką miksturę można przygotować ze skrzypu polnego, rumianku, łopianu i pokrzywy oraz zaaplikowanie jej na umyte i odżywione pasma. Moja babcia zdradziła mi z kolei patent, który u niej się sprawdził, jak była młodą kobietą. Ona płukała włosy mieszanką wody z octem jabłkowym. Należy zmieszać pół litra wody z ¼ szklanki octu. Taką miksturę nakładam na umytą szamponem skórę głowy, spłukuję, a następnie aplikuję odżywkę. Jeśli jednak nie masz możliwości pozyskania ziół na napar, albo nie jesteś fanką zapachu octu, możesz też sięgnąć po drogeryjną, ziołową wcierkę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.