Odpowiednia wcierka do włosów może być rozwiązaniem twoich problemów. Te preparaty zrobisz w domu w kilka minut!

Anna Moyseowicz
Wcierki mogą stanowić odpowiedź na wiele problemów związanych ze skórą głowy oraz włosami, jak łupież.
Wcierki mogą stanowić odpowiedź na wiele problemów związanych ze skórą głowy oraz włosami, jak łupież. Prostock-Studio/ Getty Images
Wcierka do włosów ma szereg zalet, a dzięki swoim właściwościom stanowi odpowiedź na szereg problemów związanych ze skórą głowy oraz pielęgnacją włosów. Dzięki odpowiednio dobranym do swoich potrzeb składnikom, wzmocnisz włosy, pobudzisz ich porost lub nawet pozbędziesz się problemów skórnych. Zobacz, jak należy stosować wcierkę i sprawdź przepisy na naturalne, domowe, tanie, a zarazem skuteczne wcierki do włosów.

Spis treści

Piękne, gęste, lśniące i zadbane włosy są marzeniem każdej kobiety. Niektóre z nas cieszą się nimi dzięki genetyce, inne muszą włożyć sporo wysiłku, by osiągnąć zamierzone rezultaty. Jednym z elementów pielęgnacji jest, często niesłusznie pomijana i lekceważona, wcierka do włosów.

Wcierka na porost włosów. Napar z kozieradki zapewni wysyp baby hair

Wcierka z kozieradki jest nie tylko tania i naturalna, ale też skuteczna. Wzmacnia włosy, nabłyszcza je i wycisza stany zapalne skóry głowy, pomaga też w pozbyciu się łupieżu. Co więcej, po kilku tygodniach jej stosowania można zaobserwować pojawienie się nowych włosków, czyli tzw. baby hair, ponieważ pobudza ona komórki włosa do wzrostu. Odżywia skórę głowy i ogranicza rozdwajanie się końców włosów.

Czytaj też: Płukanie włosów wodą z octem to domowy sposób na błyszczące i mocne kosmyki. Zobacz, czego potrzebujesz na płukankę octową

Przygotowanie wcierki z kozieradki jest banalnie proste. Dwie łyżeczki nasion należy zalać około 200 mililitrami wrzątku, przykryć, odstawić do zaparzenia i ostygnięcia. Płyn następnie przelewa się do buteleczki z atomizerem, pozostawiając nasiona w poprzednim naczyniu. Kozieradkę wcieraj w skórę głowy nawet codziennie. Możesz ją stosować przed myciem włosów, jak i po. Uprzedzamy, że napar ma delikatny zapach... rosołu. Można go zniwelować kilkoma kroplami wybranego olejku.
Kozieradka zawiera między innymi wapń, fosfor, potas, żelazo oraz witaminę B1.

Zobacz: Zmiksuj te nasiona z wodą, a uzyskasz drogocenną maseczkę do włosów. Powstrzyma wypadanie i przyspieszy porost

Wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego ma magiczne właściwości

Zarówno pokrzywa, jak i skrzyp polny mają wiele drogocennych właściwości. Pokrzywa zapobiega przetłuszczaniu kosmyków i je wzmacnia, a także stymuluje ich porost. Z kolei dzięki krzemowi w skrzypie polnym, włosy są odżywione i zregenerowane, a nawet lepiej się układają.

Aby przygotować wcierkę, należy łyżeczkę pokrzywy i łyżeczkę skrzypu polnego zalać szklanką wrzątku i pozostawić do zaparzenia. Po ostygnięciu napar przelewamy do butelki i nakładamy na skórę głowy. Tej wcierki nie trzeba spłukiwać.

Sprawdź: Suszysz tak włosy? Robisz to źle. Mogą nawet zacząć wypadać! Zobacz najlepszy sposób i czas na używanie suszarki do włosów

Wcierka do włosów z rozmarynu na szereg problemów skórnych

Zmagasz się ze swędzeniem skóry głowy, infekcjami, stanem zapalnym, a może łupieżem? Rozwiązaniem tych problemów może być wcierka lub też płukanka z rozmarynu. Łyżkę liści z rozmarynu należy zalać szklanką wrzątku, zaparzyć i pozostawić do ostygnięcia. Stosować po myciu głowy jako wcierkę lub też spłukać nią umyte włosy, a po kilku minutach całość raz jeszcze spłukać wodą.

Na włosy można zastosować także wcierkę z rozmarynowym olejkiem.

Związki aktywne rozmarynu hamują też rozwój bakterii i grzybów, pomagając dłużej zachować świeżość włosów i zwalczać m.in. łupież. Dodatkowo łagodzą stan zapalny i świąd, a działając na nasze zmysły, wywierają efekt odstresowujący i pobudzający.
Działanie związków rozmarynu na cebulki włosowe tak, jak w przypadku minoksydylu, polega usprawnianiu krążenie w włosowatych naczyniach krwionośnych skóry, dzięki czemu dociera tam więcej tlenu i składników odżywczych, a z komórek są sprawnie usuwane produkty przemiany materii, które przyczyniają się do stresu oksydacyjnego – pisze Anna Rokicka-Żuk ze Strony Zdrowia w tekście Olejek rozmarynowy na wypadanie włosów.

Jak używać wcierki do włosów? Kilka ważnych zasad

Wcierki do włosów często sprzedawane są w buteleczkach z atomizerem lub pipetą i to właśnie ich należy używać, nakładając preparat na skórę głowy. Stosując wcierkę domowej roboty, warto ją przelać do takiego rodzaju opakowania bądź też nabierać i aplikować płyn za pomocą dużej strzykawki.

Po nałożeniu preparatu należy go delikatnie wetrzeć opuszkami palców, jednocześnie wykonując masaż, który nie tylko ułatwia składnikom wniknięcie w skórę głowy, ale też pobudza krążenie i wzmacnia włosy.

Wcierki stosuje się zarówno przed, jak i po myciu włosów, w zależności od ich składu i efektu, jaki planujemy uzyskać. Wcierkę z olejkami, w szczególności przy włosach przetłuszczających się, najlepiej zastosować przed myciem. Wówczas warto pozostawić ją na skórze głowy na kilka godzin lub też na noc, by miała szansę na działanie. Wcierki o lżejszej konsystencji można stosować po myciu głowy, gdy włosy są wilgotne.

Zadbaj o swoje włosy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet