Spis treści
Piękne, gęste, lśniące i zadbane włosy są marzeniem każdej kobiety. Niektóre z nas cieszą się nimi dzięki genetyce, inne muszą włożyć sporo wysiłku, by osiągnąć zamierzone rezultaty. Jednym z elementów pielęgnacji jest, często niesłusznie pomijana i lekceważona, wcierka do włosów.
Wcierka na porost włosów. Napar z kozieradki zapewni wysyp baby hair
Wcierka z kozieradki jest nie tylko tania i naturalna, ale też skuteczna. Wzmacnia włosy, nabłyszcza je i wycisza stany zapalne skóry głowy, pomaga też w pozbyciu się łupieżu. Co więcej, po kilku tygodniach jej stosowania można zaobserwować pojawienie się nowych włosków, czyli tzw. baby hair, ponieważ pobudza ona komórki włosa do wzrostu. Odżywia skórę głowy i ogranicza rozdwajanie się końców włosów.
Przygotowanie wcierki z kozieradki jest banalnie proste. Dwie łyżeczki nasion należy zalać około 200 mililitrami wrzątku, przykryć, odstawić do zaparzenia i ostygnięcia. Płyn następnie przelewa się do buteleczki z atomizerem, pozostawiając nasiona w poprzednim naczyniu. Kozieradkę wcieraj w skórę głowy nawet codziennie. Możesz ją stosować przed myciem włosów, jak i po. Uprzedzamy, że napar ma delikatny zapach... rosołu. Można go zniwelować kilkoma kroplami wybranego olejku.
Kozieradka zawiera między innymi wapń, fosfor, potas, żelazo oraz witaminę B1.
Wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego ma magiczne właściwości
Zarówno pokrzywa, jak i skrzyp polny mają wiele drogocennych właściwości. Pokrzywa zapobiega przetłuszczaniu kosmyków i je wzmacnia, a także stymuluje ich porost. Z kolei dzięki krzemowi w skrzypie polnym, włosy są odżywione i zregenerowane, a nawet lepiej się układają.
Aby przygotować wcierkę, należy łyżeczkę pokrzywy i łyżeczkę skrzypu polnego zalać szklanką wrzątku i pozostawić do zaparzenia. Po ostygnięciu napar przelewamy do butelki i nakładamy na skórę głowy. Tej wcierki nie trzeba spłukiwać.
Wcierka do włosów z rozmarynu na szereg problemów skórnych
Zmagasz się ze swędzeniem skóry głowy, infekcjami, stanem zapalnym, a może łupieżem? Rozwiązaniem tych problemów może być wcierka lub też płukanka z rozmarynu. Łyżkę liści z rozmarynu należy zalać szklanką wrzątku, zaparzyć i pozostawić do ostygnięcia. Stosować po myciu głowy jako wcierkę lub też spłukać nią umyte włosy, a po kilku minutach całość raz jeszcze spłukać wodą.
Na włosy można zastosować także wcierkę z rozmarynowym olejkiem.
Związki aktywne rozmarynu hamują też rozwój bakterii i grzybów, pomagając dłużej zachować świeżość włosów i zwalczać m.in. łupież. Dodatkowo łagodzą stan zapalny i świąd, a działając na nasze zmysły, wywierają efekt odstresowujący i pobudzający.
Działanie związków rozmarynu na cebulki włosowe tak, jak w przypadku minoksydylu, polega usprawnianiu krążenie w włosowatych naczyniach krwionośnych skóry, dzięki czemu dociera tam więcej tlenu i składników odżywczych, a z komórek są sprawnie usuwane produkty przemiany materii, które przyczyniają się do stresu oksydacyjnego – pisze Anna Rokicka-Żuk ze Strony Zdrowia w tekście Olejek rozmarynowy na wypadanie włosów.
Jak używać wcierki do włosów? Kilka ważnych zasad
Wcierki do włosów często sprzedawane są w buteleczkach z atomizerem lub pipetą i to właśnie ich należy używać, nakładając preparat na skórę głowy. Stosując wcierkę domowej roboty, warto ją przelać do takiego rodzaju opakowania bądź też nabierać i aplikować płyn za pomocą dużej strzykawki.
Po nałożeniu preparatu należy go delikatnie wetrzeć opuszkami palców, jednocześnie wykonując masaż, który nie tylko ułatwia składnikom wniknięcie w skórę głowy, ale też pobudza krążenie i wzmacnia włosy.
Wcierki stosuje się zarówno przed, jak i po myciu włosów, w zależności od ich składu i efektu, jaki planujemy uzyskać. Wcierkę z olejkami, w szczególności przy włosach przetłuszczających się, najlepiej zastosować przed myciem. Wówczas warto pozostawić ją na skórze głowy na kilka godzin lub też na noc, by miała szansę na działanie. Wcierki o lżejszej konsystencji można stosować po myciu głowy, gdy włosy są wilgotne.