Pomoże przy wysypce, suchej skórze i niedoskonałościach. Żel z aloesu ma wspaniałe właściwości. Zobacz, jak go zrobić samodzielnie

Anna Moyseowicz
Miąższ z aloesu zawiera cenne polisacharydy.
Miąższ z aloesu zawiera cenne polisacharydy. Kameliq/ Getty Images
Żel z aloesu to często wciąż niedoceniany specyfik, a szkoda. Jest on odpowiedzią na szereg problemów, jak opuchlizna, podrażnienia skóry, wysypki, a nawet rany. Można stosować go na twarz, ciało, czy nawet włosy. Nie dość, że przygotowany samodzielnie będzie tani, to przede wszystkim skuteczny. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak zrobić go samodzielnie w domu.

W skrócie

Żel z aloesu jest bardzo modny i chętnie wykorzystywany w kosmetykach. Jednak jego najlepszą formą jest ta najczystsza, czyli wnętrze liści. Zarazem to sposób najtańszy, ponieważ uprawa tej rośliny w domu nie jest skomplikowana. Warto mieć na swoim parapecie doniczkę z tym cudem natury, ale jeśli jednak ktoś nie ma ręki do kwiatów, pojedyncze liście można kupić w sklepie. Aloes ma szerokie właściwości kosmetyczne i prozdrowotne.

Aloes – co to za roślina?

Aloes jest sukulentem i liczy kilkaset gatunków. Może mieć różne formy i występuje w wielu rejonach świata, jednak w Polsce uprawiany jest w doniczkach. Najpopularniejszy gatunek Aloe vera, czyli aloes zwyczajny, charakteryzuje się grubymi liśćmi, których brzegi pokrywają niewielkie kolce. Podobne właściwości i zastosowanie ma też aloes drzewiasty.

Żel z aloesu źródłem cennych składników

Bardzo pożądany jest miąższ z liści aloesu, który strukturą przypomina żel. Składa się on w większości z wody, zawiera witaminy z grupy B, a także takie minerały jak magnez, cynk, wapń, chrom i selen, aminokwasy, a nawet substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Głównym składnikiem miąższu są polisacharydy, które mają właściwości odtruwające i przeczyszczające.

Szerokie właściwości aloesu

Żel aloesowy może wspomóc leczenie odmrożeń i oparzeń. Pomaga stabilizować równowagę kwasowo-zasadową skóry, ułatwia leczenie między innymi trądziku, łuszczycy, cellulitu, egzemy i innych chorób skóry. Ponadto oczyszcza skórę, wnikając w jej głębokie warstwy. Przyczynia się do powstawania nowych komórek i odżywia skórę. Jak zauważono podczas badań, miąższ aloesu przenikał skórę czterokrotnie szybciej niż woda, wpływał na mikrokrążenie i dzięki polisacharydom działał ściągająco.

Aloes ma również niesamowite działanie na włosy. Zapobiega ich wypadaniu i pobudza wzrost, nawilża, pomaga pozbyć się łupieżu, wygładza, odżywia, łagodzi swędzenie skóry głowy, a co więcej, przywraca właściwe pH.

Czytaj też: Olejowanie włosów to zabieg, który uratuje twoje zniszczone kosmyki i sprawi, że będą one szybciej rosły. Czym najlepiej olejować włosy?

Sposoby na zastosowanie zewnętrzne żelu z aloesu

  • pod oczy – złagodzi opuchliznę,
  • dodatek do maseczek na twarz – na przykład, by nawilżyć skórę, należy wymieszać żel z aloesu i miód i pozostawić na twarzy na 15 minut,
  • samodzielna maska na twarz – posmarować skórę i pozostawić do wchłonięcia,
  • baza pod makijaż,
  • wcierka w skórę głowy – wmasować w skórę głowy i pozostawić żel na około 30 minut,
  • maska na włosy – pozostawić żel na włosach na 10 minut,
  • na ukąszenia owadów,
  • na rany,
  • na skórę po depilacji,
  • odleżyny,
  • wysypki alergiczne,
  • jako balsam do ciała po kąpieli.

Żel z aloesu można kupić lub zrobić samodzielnie. Przepis na żel z aloesu

Żel aloesowy można kupić w buteleczkach. Najlepszy produkt to taki, w którym jest przynajmniej 98% czystego żelu. Wiele kosmetyków zawiera jedynie dodatek żelu, na co warto zwrócić uwagę podczas kupna.

Jak zrobić żel z aloesu? Wystarczy wybrać miąższ w wnętrza liścia. Jeżeli dysponujemy aloesem w doniczce, należy ściąć liście nie starsze niż 5 lat, jednak nie młodsze niż 2 lata. Aloes nie powinien być wcześniej podlewany przez kilkanaście dni, dzięki temu będzie w nim więcej soku. Po ścięciu liścia wycinamy boki, obieramy ze skóry i wydrążamy miąższ łyżeczką. Rozdrabniamy go, na przykład w sokowirówce i – by zapobiec utlenianiu – dodajemy nieco soku z cytryny. W przypadku liści ze sklepu postępujemy tak samo (wcześniej należy je umyć). Do sprzedaży trafiają okazy w odpowiednim wielu i wielkości. Sok z aloesu przelewamy do butelki i szczelnie zamykamy. Możemy go przechowywać w lodówce do tygodnia.

Przy sporządzaniu żelu w domu warto zwrócić uwagę, by nie dostała się do niego skórka liści, która zawiera antrachinony. Stosowane wewnętrznie (na przykład podczas przygotowywania soku z aloesu do picia) mogą wywołać biegunkę, a zewnętrznie pieczenie i zaczerwienienie skóry. Osoby wrażliwe powinny przed zastosowaniem żelu przeprowadzić test na małym obszarze skóry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet