Depilacja woskiem - najważniejsze zasady. Jak przeprowadzić depilację bikini w domu oraz jak pielęgnować skórę po depilacji woskiem?

Beata Bączkiewicz
Depilacja woskiem nóg i innych części ciała to gwarancja skóry bez włosów na dłuższy czas.
Depilacja woskiem nóg i innych części ciała to gwarancja skóry bez włosów na dłuższy czas. stokpic Pixabay.com
Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Doskonale sprawdza się w przypadku różnych partii ciała. Depilację woskiem można wykonać w gabinecie kosmetycznym, ale też w domu. Warto dowiedzieć się, na czym polega ten zabieg, jakie są przeciwwskazania i jak postępować ze skórą po jego wykonaniu oraz jak wykonać depilację bikini w domu.

Depilacja woskiem polega na mechanicznym wyrwaniu włosków wraz z cebulką przy użyciu wosku. Przed przystąpieniem do zabiegu skóra musi zostać oczyszczona oraz odtłuszczona i posypana talkiem. Woski różnią się między sobą ze względu na skład, sposób aplikacji i postępowania.
Najpopularniejszy jest ten gęsty, miękki w pojemniku. Podgrzewa się go do uzyskania półpłynnej postaci, mniej więcej do temperatury 37 stopni Celsjusza (nie może być zbyt gorący, aby nie poparzyć skóry). Rozprowadza się go na skórze szpatułą, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie na wosk nakłada się tzw. strip, czyli pasek materiału (np. bawełniany). Po wygładzeniu go należy oderwać szybkim, energicznym ruchem, przeciwnie do kierunku wzrostu włosa.

Wałek jadeitowy do masażu twarzy to hit na drogeryjnych półkach! Masażer do twarzy wykonany z jadeitu lub kwarcu zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji w sieci. Pomysł na wykonywanie masażu twarzy tym gadżetem wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, a patrząc na nieskazitelne cery Azjatek, trudno oprzeć się pokusie wypróbowania tego akcesorium. Jak twierdzą producenci kamiennych rollerów, regularne wykonywanie nim masażu twarzy ma rzekomo zmniejszać widoczność porów, poprawiać owal twarzy i niwelować opuchliznę pod oczami. Jak jest naprawdę? Czy jadeitowy wałek do masażu twarzy rzeczywiście jest skuteczny i czy warto go kupić? Wyjaśniamy!

Wałek jadeitowy do masażu twarzy – sprawdziliśmy, czy jest s...

Zabieg można wykonać też przy użyciu wosku twardego. Aplikacja wygląda podobnie, jednak warstwa preparatu powinna być grubsza. Ten rodzaj wosku odrywa się bez użycia stripów, ponieważ zastyga on na skórze w postaci plastycznej skorupy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wosku jest zastosowany, należy pamiętać, aby napiąć skórę poprzez naciągnięcie jej. Ułatwia to oderwanie paska lub wosku oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia skóry.

Włoski usuwane są razem z cebulkami, dlatego efekt zabiegu utrzymuje się stosunkowo długo - od 2 do 5 tygodni. W przypadku wykonywania woskowania regularnie istnieje możliwość osłabienia cebulek, co prowadzić może do rzadszego odrastania włosów, mogą się one także stać cieńsze i delikatniejsze. Cena wykonania zabiegu w salonie różni się w zależności od części ciała, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt złotych.

Warto przeczytać"

Depilacja woskiem – nie tylko w salonie kosmetycznym

Depilacja woskiem to zabieg, który najbezpieczniej wykonać w gabinecie kosmetycznym. Możliwe jest też wykonanie go w warunkach domowych. Oprócz wosków miękkich i twardych na rynku dostępne są także woski w pojemniku z rolką, który podgrzewa się w specjalnym podgrzewaczu. Ułatwiają one aplikację preparatu.

Ten rodzaj wosku również usuwa się za pomocą stripów. W sklepach można zaopatrzyć się także w gotowe plastry z woskiem, które nakleja się na skórę i odrywa. Czasem samodzielne wykonanie woskowania może być trudne ze względu na bolesność zabiegu (próg bólu u każdej osoby jest inny) lub dostępność depilowanej partii ciała. Kluczowe mogą tu być doświadczenie i wprawa. Dlatego warto też najpierw wykonać zabieg w salonie kosmetycznym, aby sprawdzić swoje reakcje i zaobserwować, jak zabieg wykonuje profesjonalista.

Przed wykonaniem depilacji trzeba zrobić test uczuleniowy - nałożyć wosk na mały fragment skóry i odczekać 48 godzin, aby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Depilacja pach woskiem

Depilacja woskiem jest dobrym sposobem na pozbywanie się zbędnego owłosienia z niemal wszystkich partii ciała, bez względu na ich powierzchnię czy dostępność. Coraz popularniejsza staje się na przykład depilacja pach woskiem. Skóra w tym miejscu jest delikatna, więc zabieg może być bolesny, jednak trwa krótko (zazwyczaj ok. 10 minut), a efekt utrzymuje się długo, co ułatwia dbanie o higienę tej części ciała. Zalecana długość włosa w przypadku depilacji pach to co najmniej 0,5 cm.

Warto przeczytać"

Depilacja nóg woskiem

Depilacja woskiem to także dobry pomysł w przypadku dużych powierzchni na ciele. Przykładem jest depilacja nóg woskiem. Rozprowadzenie wosku oraz zastosowanie dłuższych stripów pozwala na pozbycie się włosów z większego obszaru za jednym razem, co oszczędza czas.
W tym miejscu zazwyczaj rosną one w jednym kierunku, więc depilacja nóg woskiem jest łatwa nawet dla początkujących.

Depilacja bikini w domu

Depilacja woskiem dobrze sprawdzi się w miejscach trudniej dostępnych, takich jak okolica bikini. Depilację bikini najczęściej przeprowadza się w salonie kosmetycznym, właśnie ze względu na utrudnioną dostępność miejsc oraz wrażliwość skóry. To nie oznacza jednak, że depilacja bikini w domu jest niemożliwa. Jednak przeprowadzanie takiego zabiegu poleca się osobom, które mają już doświadczenie i znają swój próg bólu.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Przeciwskazania do depilacji woskiem

Depilacja woskiem, jak każdy zabieg, posiada przeciwwskazania do jej wykonania. Są to m.in.:

  • rozszerzone naczynia włosowate,
  • obrzęk,
  • świeże rany,
  • zapalenie żył,
  • żylaki (w przypadku depilacji nóg),
  • ropne stany zapalne skóry,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • alergia na wosk,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • łuszczyca i inne choroby skóry,
  • skóra tuż po opalaniu,
  • nieodpowiednia długość włosów (zbyt krótkie nie zostaną usunięte, a zbyt długie urwą się).

Należy także pamiętać o omijaniu znamion podczas rozprowadzaniu wosku, aby ich nie podrażnić i nie uszkodzić.

Jak dbać o skórę po depilacji woskiem?

Depilacja woskiem może spowodować wysuszenie i podrażnienie skóry, ponieważ wraz z włoskami zerwana zostaje też wierzchnia warstwa naskórka. Pierwszym krokiem po wykonaniu zabiegu jest pozbycie się resztek wosku za pomocą oliwki. Następnie należy zaaplikować preparat łagodzący, np. krem z aloesem, który ukoi skórę, nawilży ją, zredukuje zaczerwienienie i uczucie pieczenia. Należy pamiętać, aby przez 2-3 dni po zabiegu unikać opalania skóry, stosowania drażniących kosmetyków, kąpieli w chlorowanej wodzie, korzystania z sauny i wykonywania intensywnych ćwiczeń. Gdy skóra już się zagoi, warto raz w tygodniu zrobić peeling, aby zapobiec wrastaniu włosków.

Różne rodzaje depilacji. Co wybrać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W moim przypadku golenie bikini w warunkach domowych kończyło się zawsze skaleczeniami. Przed urlopem zapisałam się na serię zabiegów shr in motion w depilconcept i pozbyłam się owłosienia w pachwinach na stałe.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet