Olejowanie włosów to zabieg, który uratuje twoje zniszczone kosmyki i sprawi, że będą one szybciej rosły. Czym najlepiej olejować włosy?

Anna Olejniczak
Regularne olejowanie włosów daje rewelacyjne efekty. Kosmyki są maksymalnie zregenerowane i odżywione.
Regularne olejowanie włosów daje rewelacyjne efekty. Kosmyki są maksymalnie zregenerowane i odżywione. Erik_Lucatero Pixabay.com
Olejowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który bez problemu można przeprowadzić w domowym zaciszu. Od wieków stosowany jest przez Arabki i Hinduski, które mogą pochwalić się pięknymi, gęstymi i lśniącymi włosami. W ostatnich latach stał się popularny również wśród Amerykanek i Europejek, które zaczęły doceniać odżywcze i pielęgnacyjne właściwości naturalnych olejów.

Spis treści

Oleje są dla naszych włosów naturalną odżywką, doskonale odbudowującą ich strukturę. Regenerują zniszczone włosy, nawilżają suche, wzmacniają słabe, przywracają blask matowym. Brak sztucznych, chemicznych dodatków sprawia, że olejowanie jest w pełni bezpieczne dla włosów i może je stosować każdy. Fanki olejowania twierdzą, że zabieg ten potrafi zdziałać cuda i że nie potrafią sobie już wyobrazić skutecznej pielęgnacji włosów bez niego.

Farbowanie włosów, jak zadbać o skórę głowy? Bezpieczna koloryzacja włosów w domu

Farbowanie włosów, jak zadbać o skórę głowy? Bezpieczna koloryzacja włosów w domu

Regularnie farbujesz włosy i nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś z tego zrezygnować? Czy pamiętasz, żeby podczas farbowania odpowiednio zadbać o skórę głowy, by uniknąć jej podrażniania? Sprawdź, jak ją...

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów jest banalnie proste – wystarczy rozprowadzić na włosach niewielką ilość wybranego oleju roślinnego lub mieszanki, którą można przyrządzić samemu albo kupić w sklepie. Poczekać, spłukać i gotowe.

Czytaj także: Ta maseczka działa jak botoks na włosy. Tani kosmetyk znajdziesz w lodówce

Metody nakładania oleju na włosy

Dokładnych opisów olejowania jest w internecie mnóstwo. Niemal każda urodowa blogerka dzieli się doświadczeniami, dodając swoje metody. Podstawowych sposobów olejowania jest kilka, więc najlepiej, żeby każda z nas indywidualnie sprawdziła, który będzie najbardziej odpowiedni.

Olejowanie włosów – najbardziej popularne metody:

  • Na sucho – niedużą porcję (ok 1 łyżki) oleju nalewamy na spodek lub do miseczki i nakładamy na kolejne pasma. Włosy mają być suche i mogą być nieumyte.
  • Na mokro – metoda taka sama jak powyżej, tylko olej nakładamy na zmoczone wcześniej włosy.
  • Na mgiełkę – olej, może być zmieszany z wodą, wlewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim włosy.
  • Na odżywkę – olejujemy włosy, na które wcześniej nałożyłyśmy odżywkę lub maskę. Włosy mogą być zarówno suche, jak i wilgotne.
  • Na serum – jak odżywiać, to na całego. Do oleju można dodać wodę i dowolną odżywkę lub maskę. Takie serum nakładamy na włosy najlepiej spryskując je atomizerem, ponieważ mieszanka ma często bardziej wodnistą konsystencję niż sam olej.
  • Na miskę – włosy zanurzamy w misce z wodą, do której dolewamy 2-3 łyżki oleju. Osączamy lub osuszamy papierowym ręcznikiem i czekamy, aż wyschną.

To cię zainteresuje: Koloryzacja włosów, która sprawdzi się u każdej z was

Dobór metody olejowania jest kwestią indywidualną, najlepiej wypróbować wszystkie i sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada.

Rozcieńcz i wetrzyj w skórę głowy przy wypadaniu włosów. Efekt będzie podwójny

Rozcieńcz i wetrzyj w skórę głowy przy wypadaniu włosów. Efekt będzie podwójny

Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem po lecie, któremu warto zaradzić w naturalny sposób. To całkiem możliwe, bo takim skutecznym środkiem jest popularny olejek eteryczny. Zobacz, jak prosto p...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak nakładać olej na włosy?

Olej nakładamy na całą długość włosa, od połowy lub na same końcówki. Jeżeli skóra głowy jest przesuszona – można wykonać delikatny masaż, wcierając olej także w skórę. Najlepsze efekty przyniesie założenie plastikowego czepka i owinięcie włosów ciepłym ręcznikiem.

Taki kompres możemy trzymać 15 minut, godzinę, dwie lub całą noc. Im dłużej olej pozostanie na włosach i skórze, tym więcej czasu będzie miał na wchłonięcie się. Kurację najlepiej stosować nie częściej, niż 2–3 w tygodniu, żeby nieprzeolejować włosów.

Olej zmywamy najlepiej ciepłą wodą i zwykłym szamponem, który nakładamy raz lub dwa, w zależności od potrzeby. Ważne, by nasz szampon nie zawierał silikonu. Blogerki zalecają również stosowanie odżywki, po której olej schodzi z włosów zdecydowanie łatwiej.

Jaki olej do włosów wybrać?

Włosy można olejować zwykłymi, najpopularniejszymi olejami "kuchennymi", np. słonecznikowym, z oliwek, rzepakowym, lnianym, kukurydzianym itp., jak i olejkami kosmetycznymi. Najlepiej wybrać te, które są nierafinowane i tłoczone na zimno. Unikajmy olejków, które mają w składzie parafinę (paraffinum liquidum).

Najpopularniejsze oleje do olejowania włosów:

  • Olej kokosowy – doskonale odżywia włosy suche i regeneruje zniszczone końcówki, nawilża i chroni włosy, nadaje połysk i wzmacnia strukturę, zapobiega wypadaniu, poprawia skręt włosów kręconych, pomaga w walce z łupieżem.
  • Olej ze słodkich migdałów – idealny dla matowych i przesuszonych włosów, zniszczonych po farbowaniu. Zmniejsza kruchość i łamliwość, przyspiesza wzrost.
  • Olej rycynowy – zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek, pomaga na łupież, delikatnie przyciemnia włosy.
  • Olej jojoba – regeneruje, nawilża i zmiękcza słabe, zniszczone włosy, działa kojąco na skórę przy łupieżu.
  • Olej arganowy – zmiękcza włosy i przyspiesza ich wzrost. Polecany osobom mającym problemy ze skórą. Bardzo uniwersalny, przystosowuje się do każdego typu włosów.
  • Olej awokado – doskonale odżywia i regeneruje, zmiękcza włosy i sprawia, że lepiej się rozczesują. Ma działanie antybakteryjne i gojące, działa kojąco na podrażnioną skórę.
  • Olej makadamia – świetny do włosów farbowanych. Doskonale chroni kolor i odnawia blask.
  • Olej lniany – wzmacnia, odbudowuje, wygładza, zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się końcówek, przyspiesza wzrost i zapobiega wypadaniu. Pamiętajmy jednak, żeby przechowywać go w lodówce, bowiem w cieple traci swoje wartości odżywcze.
  • Oliwa z oliwek – ponieważ posiada silne właściwości nawilżające, polecana jest zwłaszcza do włosów suchych. Wzmacnia, regeneruje, zapobiega łamliwości i nadaje blask.
  • Oleje indyjskie – gotowe mieszanki olejów o intensywnym orientalnym zapachu. Albo się je kocha, albo nienawidzi.

Do olejowania nadają się również mniej popularne oleje: sezamowy, z czarnuszki siewnej, konopny, rydzowy, z wiesiołka, z ogórecznika, kukurydziany, z pestek dyni, tamanu, łopianowy, z pachnotki, z orzecha włoskiego itd.

Pamiętajmy, że włosami jest tak, jak z cerą. Każda z nas ma inny rodzaj, więc nie ma tu kosmetyku uniwersalnego. Najlepszą metodą jest testowanie i sprawdzenie, który olejek da najlepszy efekt. Oleje można dowolnie mieszać ze sobą, albo kupić gotowe mikstury.

Dowiedz się więcej:

Dla kogo przeznaczony jest zabieg olejowania włosów?

Dla każdego. Ponieważ oleje są naturalne, nie stanowią zagrożenia dla naszych włosów. Nie zniszczą ich i nadają się do każdego rodzaju włosa (również do przetłuszczających się). Jedynym przeciwwskazaniem może być uczulenie na któryś z ekstraktów roślinnych. W takiej sytuacji należy po prostu wybrać inny rodzaj oleju, niezawierający drażniącego składnika, który wywołuje alergię.
Zobacz: Chcesz mieć długie i bujne włosy? Sprawdź, jak to zrobić! Oto 5 najważniejszych sposobów polecanych przez trychologa

Do olejowania włosów zachęcają nie tylko gwiazdy, celebrytki, blogelki i fryzjerzy, ale i zwykłe panie, które tę formę pielęgnacji już wypróbowały. Oleje doskonale nawilżają, regenerują, wzmacniają i odżywiają włosy. Przywracają im blask, nadają miękkości, ułatwiają rozczesywanie, przyspieszają porost, niwelują rozdwajanie, matowienie, wypadanie i elektryzowanie, zabezpieczają przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, pomagają na wiele problemów ze skórą głowy. Są naturalne i mają dobroczynny wpływ na kondycję każdego rodzaju włosa. Ponadto ich aplikowanie jest łatwe i można je stosować w domu, gdy tylko będziemy miały na to czas i ochotę.

Zadbaj o swoje włosy

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
haniasas
kluczem są naturalne oleje !!! Po wypróbowaniu wielu olejków do włosów, stwierdzam, że najlepszy jest olejek konopny . Przede wszystkim nie zawiera żadnych sztucznych składników. Używam obecnie olejek konopny editt Kupiłam w konopnej farmacji w Poznaniu mają też strone online za 29.00 zł . Jest on w ciemnej butelce i dzięki temu się nie starzeje. Szybko się wchłania, zapach nie jest męczący. Używam na skórę twarzy i włosy - głównie na końce, które stały się bardziej sprężyste i nie wyglądają na zniszczone. Włosy o wiele łatwiej się rozczesują. Olejek jest wydajny, starcza na wiele miesięcy nawet przy częstym używaniu. A skóra wreście odzyskała równowagę Rewelacja !
k
kylie
3 lutego, 14:20, kylie:

Olejowanie na wypadajace wlosy to raczej slaby pomysl bo olej zapycha skore i obciaza wlosy

16 lutego, 15:35, alicja:

to co niby lepiej stosowac w zamian???

masz naturalne kosmetyki na skore głowy i włosy, sprawdz sobie opinie o np delpos

a
alicja
3 lutego, 14:20, kylie:

Olejowanie na wypadajace wlosy to raczej slaby pomysl bo olej zapycha skore i obciaza wlosy

to co niby lepiej stosowac w zamian???

k
kylie

Olejowanie na wypadajace wlosy to raczej slaby pomysl bo olej zapycha skore i obciaza wlosy

M
Majka

Polecam na większość problemów z włosami Pilomax. Marka godna zaufania i bezpieczna. Na wypadanie, suche włosy, na przetłuszczające się włosy, na łupież. Naprawdę miałam dużo kłopotów i pięknie włosy wyprowadziłam i skórę głowy.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet