Menopauza – co to? Ponad połowa Polek wstydzi się rozmawiać o klimakterium. Zobacz, jak oswajać temat przekwitania i jego objawów

Anna Bartosiewicz
Większość kobiet przechodzących menopauzę i żyjących w związku oczekuje od swojej drugiej połowy rozmowy lub innej formy wsparcia.
Większość kobiet przechodzących menopauzę i żyjących w związku oczekuje od swojej drugiej połowy rozmowy lub innej formy wsparcia. 123 RF
Menopauza w dalszym ciągu jest tematem tabu. Nadal wiele kobiet nie rozmawia o niej w związku, ani u lekarza. Co zrobić, aby lepiej funkcjonować w okresie przekwitania? Jakie strategie przyjmują kobiety przed i w trakcie klimakterium? Podpowiadamy, czego potrzebują Polki, aby lepiej sobie radzić w tym szczególnym czasie. Zobacz, jak przygotować się do pierwszych objawów menopauzy.

Spis treści

Menopauza - wiek przekwitania to trudny temat. Polki często nie mają z kim porozmawiać o klimakterium

Menopauza to etap życia, którego boi się wiele osób. Niestety kobiety w wieku średnim często są pozostawione same sobie z tym problemem. Nie wiedzą, jak przygotować się do klimakterium i boją się okresu przekwitania. Nie dla wszystkich kobiet jest także jasne, jakie są przyczyny i objawy menopauzy. Ponad 40 proc. Polek nie otrzymało żadnej formy wsparcia przed menopauzą, jak i w jej trakcie – wynika z raportu „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez markę Jasnum we współpracy z uznanymi ekspertkami: dr n. hum. Alicją Długołęcką oraz dr n. hum. Julitą Czernecką.

Zobacz: Ginekologia estetyczna i plastyczna nie jest fanaberią. To realna pomoc dla kobiet, które borykają się z kompleksami miejsc intymnych

Te kobiety, które mogą polegać na swoim otoczeniu w związku z przekwitaniem, najczęściej otrzymują wsparcie ze strony przyjaciół. Niektóre kobiety szukają także innych rodzajów pomocy. Formy wsparcia wskazywanego przez respondentki to:

  • rozmowa z przyjaciółmi (26% Polek),
  • rozmowa z lekarzem (21%),
  • rozmowa z partnerem (15%).

Niestety, te dane nie są zadowalające, biorąc pod uwagę fakt, że aż ¾ kobiet uczestniczących w badaniu (ponad 75 proc.) w związku z menopauzą nadal oczekuje od partnera rozmowy lub innej formy wsparcia. Nie zawsze są oni świadomi, jakie objawy daje menopauza. Ponadto pacjentki mają podobne oczekiwania względem lekarza - wsparcia spodziewa się przeszło 40 proc. kobiet (dwa razy więcej niż je dostaje).

- Pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest otwartość na temat i rozmowę. Okazuje się jednak, że w tym zakresie jest potężna bariera – ponad połowa badanych kobiet wstydzi się rozmawiać o menopauzie! Niestety uwarunkowania kulturowe sprawiły, że okres dojrzałości u kobiet sprowadzony jest do sfery lekceważących żartów, pomijania w życiu społecznym, a to sprzyja postawie wycofania i milczenia. Na szczęście jest to obszar, na który najprościej wpływać - komentuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Nie znasz przyczyn menopauzy? Zacznij od budowania pozytywnej narracji

Jak dodaje ekspertka, taki stan rzeczy będzie się zmieniać za sprawą „pozytywnej narracji na temat menopauzy w dyskursie społecznym”. Pedagożka, edukatorka seksualna i psychoterapeuta podkreśla, że na plus działają: zjawisko „silver tsunami” (po polsku „srebrne tsunami” – termin ten służy określeniu starzejącego się społeczeństwa), ciałopozytywność czy nazywanie kobiet w wieku średnim mianem „WHIP” (jest to skrót od angielskiego „women who are hot, inteligent and in their prime”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „kobiety atrakcyjne, inteligentne i w sile wieku”).

- Chociaż temat menopauzy jest uznawany za wstydliwy, to zdecydowana większość kobiet dostrzega wartość w rozmowie o przekwitaniu. Podkreślają fakt, że menopauza jest wpisana w życie każdej kobiety i należałoby ją „oswajać” poprzez rozmowy i wymianę informacji poprzedzających pojawienie się objawów - dodaje ekspertka.

To przekonanie podzielają również uczestniczki badania. Według nich rozmawianie o menopauzie daje możliwość pogłębienia posiadanej wiedzy. Może więc ono stanowić ważny aspekt edukacji kobiet.

Zobacz także: Jedz suszone śliwki codziennie, a zmniejszysz ryzyko rozwoju osteoporozy. Już niewielka ilość owoców zwiększa gęstość kości u kobiet po menopauzie. Ile ich jeść?

Menopauza – jej objawy bywają zaskakujące dla wielu kobiet

Oczekiwaniu na menopauzę towarzyszą negatywne emocje – można dowiedzieć się z raportu. Aż 40 proc. kobiet przed menopauzą odczuwa niepewność przed wejściem w okres przekwitania, 27 proc. czuje lęk, a tyle samo osób – przygnębienie. Tylko co czwarta Polka jest pogodzona ze zbliżającym się okresem życia.

Postawa kobiet zmienia się natomiast w trakcie przechodzenia menopauzy. Wówczas pojawia się akceptacja, a niepewność i lęk maleją. Jeszcze bardziej pozytywne emocje towarzyszą kobietom, które mają już za sobą klimakterium. Na akceptację wskazuje 45 proc. respondentek, 37 proc. odczuwa spokój, 30 proc. równowagę, a drugie tyle – ulgę.

- Menopauza w różnych kulturach jest rodzajem przejścia do etapu dojrzałej kobiecości. W kulturze zachodniej menopauza na ogół kojarzy się w dwojaki sposób. Z jednej strony z negatywnymi przekonaniami, związanymi z dyskomfortem fizycznym, ale także i utratą atrakcyjności fizycznej, przybieraniem na wadze, zmianami nastroju. Niewiele jeszcze mówi się o pozytywnym wymiarze, związanym z przechodzeniem menopauzy: o poszerzaniu własnych możliwości, otwieraniu się na nowe drogi życiowe – zarówno w kontekście zawodowym, jak i realizacji pasji, ale także o funkcjonowaniu w relacjach międzyludzkich - wymienia dr n. hum. Julita Czernecka.

Ekspertka tłumaczy, że kobiety przed klimakterium martwią się o to, jaki będzie przebieg menopauzy. Brak wiedzy z tego obszaru, wynikający m.in. z ograniczonego dostępu do rzetelnej edukacji, potęguje negatywne odczucia. Jak dodaje Julita Czernecka, „to naturalne, że to, co nieznane, budzi obawy”.

Menopauza – na wiek dojrzewania można odpowiednio się przygotować

Aby poczucie niepewności nie doskwierało tak bardzo, kobiety szukają informacji o klimakterium na własną rękę:

  • 32 proc. uczestniczek badania posiłkuje się doświadczeniem bliskich im osób,
  • 31 proc. ankietowanych szuka przydatnych materiałów w Internecie,
  • 28 proc. respondentek zgłasza się po pomoc do specjalisty.

Warto wiedzieć, że 18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Nie tylko tego dnia powinniśmy rozmawiać na temat klimakterium. Tę kwestię warto poruszać w domu, ale można też poszukać w internecie inicjatyw poświęconych temu zagadnieniu. Niektóre firmy i organizacje posiadają w swojej ofercie ciekawe materiały edukacyjne i realizują kampanie społeczne, poświęcone klimakterium.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij swoją kosmetyczkę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet