Spis treści
Menopauza - wiek przekwitania to trudny temat. Polki często nie mają z kim porozmawiać o klimakterium
Menopauza to etap życia, którego boi się wiele osób. Niestety kobiety w wieku średnim często są pozostawione same sobie z tym problemem. Nie wiedzą, jak przygotować się do klimakterium i boją się okresu przekwitania. Nie dla wszystkich kobiet jest także jasne, jakie są przyczyny i objawy menopauzy. Ponad 40 proc. Polek nie otrzymało żadnej formy wsparcia przed menopauzą, jak i w jej trakcie – wynika z raportu „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego przez markę Jasnum we współpracy z uznanymi ekspertkami: dr n. hum. Alicją Długołęcką oraz dr n. hum. Julitą Czernecką.
Te kobiety, które mogą polegać na swoim otoczeniu w związku z przekwitaniem, najczęściej otrzymują wsparcie ze strony przyjaciół. Niektóre kobiety szukają także innych rodzajów pomocy. Formy wsparcia wskazywanego przez respondentki to:
- rozmowa z przyjaciółmi (26% Polek),
- rozmowa z lekarzem (21%),
- rozmowa z partnerem (15%).
Niestety, te dane nie są zadowalające, biorąc pod uwagę fakt, że aż ¾ kobiet uczestniczących w badaniu (ponad 75 proc.) w związku z menopauzą nadal oczekuje od partnera rozmowy lub innej formy wsparcia. Nie zawsze są oni świadomi, jakie objawy daje menopauza. Ponadto pacjentki mają podobne oczekiwania względem lekarza - wsparcia spodziewa się przeszło 40 proc. kobiet (dwa razy więcej niż je dostaje).
- Pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest otwartość na temat i rozmowę. Okazuje się jednak, że w tym zakresie jest potężna bariera – ponad połowa badanych kobiet wstydzi się rozmawiać o menopauzie! Niestety uwarunkowania kulturowe sprawiły, że okres dojrzałości u kobiet sprowadzony jest do sfery lekceważących żartów, pomijania w życiu społecznym, a to sprzyja postawie wycofania i milczenia. Na szczęście jest to obszar, na który najprościej wpływać - komentuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.
Jaki jest seks dojrzałych kobiet po menopauzie?
Czy menopauza oznacza utratę płodności, jak leczyć objawy menopauzy i czy w tym czasie można uprawiać seks? Na pytania odpowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, seksuolog, ekspert portalu...
Nie znasz przyczyn menopauzy? Zacznij od budowania pozytywnej narracji
Jak dodaje ekspertka, taki stan rzeczy będzie się zmieniać za sprawą „pozytywnej narracji na temat menopauzy w dyskursie społecznym”. Pedagożka, edukatorka seksualna i psychoterapeuta podkreśla, że na plus działają: zjawisko „silver tsunami” (po polsku „srebrne tsunami” – termin ten służy określeniu starzejącego się społeczeństwa), ciałopozytywność czy nazywanie kobiet w wieku średnim mianem „WHIP” (jest to skrót od angielskiego „women who are hot, inteligent and in their prime”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „kobiety atrakcyjne, inteligentne i w sile wieku”).
- Chociaż temat menopauzy jest uznawany za wstydliwy, to zdecydowana większość kobiet dostrzega wartość w rozmowie o przekwitaniu. Podkreślają fakt, że menopauza jest wpisana w życie każdej kobiety i należałoby ją „oswajać” poprzez rozmowy i wymianę informacji poprzedzających pojawienie się objawów - dodaje ekspertka.
To przekonanie podzielają również uczestniczki badania. Według nich rozmawianie o menopauzie daje możliwość pogłębienia posiadanej wiedzy. Może więc ono stanowić ważny aspekt edukacji kobiet.
Menopauza – jej objawy bywają zaskakujące dla wielu kobiet
Oczekiwaniu na menopauzę towarzyszą negatywne emocje – można dowiedzieć się z raportu. Aż 40 proc. kobiet przed menopauzą odczuwa niepewność przed wejściem w okres przekwitania, 27 proc. czuje lęk, a tyle samo osób – przygnębienie. Tylko co czwarta Polka jest pogodzona ze zbliżającym się okresem życia.
Postawa kobiet zmienia się natomiast w trakcie przechodzenia menopauzy. Wówczas pojawia się akceptacja, a niepewność i lęk maleją. Jeszcze bardziej pozytywne emocje towarzyszą kobietom, które mają już za sobą klimakterium. Na akceptację wskazuje 45 proc. respondentek, 37 proc. odczuwa spokój, 30 proc. równowagę, a drugie tyle – ulgę.
- Menopauza w różnych kulturach jest rodzajem przejścia do etapu dojrzałej kobiecości. W kulturze zachodniej menopauza na ogół kojarzy się w dwojaki sposób. Z jednej strony z negatywnymi przekonaniami, związanymi z dyskomfortem fizycznym, ale także i utratą atrakcyjności fizycznej, przybieraniem na wadze, zmianami nastroju. Niewiele jeszcze mówi się o pozytywnym wymiarze, związanym z przechodzeniem menopauzy: o poszerzaniu własnych możliwości, otwieraniu się na nowe drogi życiowe – zarówno w kontekście zawodowym, jak i realizacji pasji, ale także o funkcjonowaniu w relacjach międzyludzkich - wymienia dr n. hum. Julita Czernecka.
Czy menopauzy należy się bać? Poznaj objawy klimakterium!
Menopauza potocznie nazywana jest przekwitaniem i klimakterium. To okres w życiu każdej kobiety, podczas którego jajniki przestają produkować hormony i zanika miesiączka, w wyniku czego nie można już ...
Ekspertka tłumaczy, że kobiety przed klimakterium martwią się o to, jaki będzie przebieg menopauzy. Brak wiedzy z tego obszaru, wynikający m.in. z ograniczonego dostępu do rzetelnej edukacji, potęguje negatywne odczucia. Jak dodaje Julita Czernecka, „to naturalne, że to, co nieznane, budzi obawy”.
Menopauza – na wiek dojrzewania można odpowiednio się przygotować
Aby poczucie niepewności nie doskwierało tak bardzo, kobiety szukają informacji o klimakterium na własną rękę:
- 32 proc. uczestniczek badania posiłkuje się doświadczeniem bliskich im osób,
- 31 proc. ankietowanych szuka przydatnych materiałów w Internecie,
- 28 proc. respondentek zgłasza się po pomoc do specjalisty.
Warto wiedzieć, że 18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Nie tylko tego dnia powinniśmy rozmawiać na temat klimakterium. Tę kwestię warto poruszać w domu, ale można też poszukać w internecie inicjatyw poświęconych temu zagadnieniu. Niektóre firmy i organizacje posiadają w swojej ofercie ciekawe materiały edukacyjne i realizują kampanie społeczne, poświęcone klimakterium.