Ciążoreksja to forma anoreksji. Przyszłe mamy, będąc w ciąży, stosują restrykcyjne diety, usiłując za wszelką cenę zachować szczupłą sylwetkę. Czym grozi odchudzanie się w ciąży? Jakie mogą być konsekwencje dla matki i dziecka?
- Z reguły ten problem zaczyna się już przed ciążą. Presja, którą na siebie wywiera kobieta, żeby być idealną, dobrze wyglądać, trwa jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Ta ciąża jest jednocześnie, przez chwilę radością, a potem histerycznym lękiem, że straci to, co jest dla niej tak niezwykle istotne. To jest choroba, która z jednej strony każe przestać, a z drugiej na to nie pozwala - tłumaczy psycholożka i terapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
Jaka jest najlepsza metoda pomocy? Czy w ciąży należy utrzymać aktywność fizyczną, czy z niej zrezygnować, bo może ona zaszkodzić dziecku? - na to pytanie odpowiada położna Izabela Dembińska.
Jeśli lekarz prowadzący ciążę zezwoli na wykonywanie ćwiczeń, można być aktywnym fizycznie, ale muszą to być ćwiczenia odpowiednio dopasowane do etapu ciąży. Ćwiczenia mogą zapobiec zmianom, które pojawiają się w organizmie – bólom kręgosłupa czy nietrzymaniu moczu.
Czym dla dziecka grożą intensywne ćwiczenia połączone z restrykcyjną dietą? Czy wiek przyszłych mam ma tu duże znaczenie? Jaka jest prawidłowa liczba kilogramów, które powinny przybrać kobiety w ciąży i od czego ona zależy?
Zobacz także:
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!