Kobiety w ciąży muszą pamiętać o uzupełnianiu płynów

oprac. nie
mat. prasowe
Kobiety karmiące piersią i będące w ciąży powinny szczególnie dbać o uzupełnianiu płynów. Nie wszystkie panie o tym pamiętają.

Wg Instytutu Żywności i Żywienia, rozwijający się w łonie matki maluch potrzebuje nawet 500 ml wody dziennie. Co za tym idzie, ilość spożywanej wody przez kobiety w ciąży powinna wzrosnąć do około 2300 ml/dobę, a w okresie karmienia piersią do 2700 ml/dobę. Woda w okresie ciąży wykorzystywana jest do nawadniania płodu, ale przede wszystkim wpływa na optymalną ilość wód płodowych, które zapewniają jego organizmowi odpowiednie warunki rozwoju.

Jak podkreślają specjaliści od żywienia, płyn owodniowy odgrywa rolę ochronną dla rozwijającego się dziecka, jako bariera mechaniczna chroniąca go przed urazami i umożliwiająca wykonywanie ruchów ciała rozwijających jego masę mięśniową. Natomiast kobiety karmiące piersią powinny pamiętać, że ok. 87 proc. zawartości mleka stanowi właśnie woda, dlatego picie jej w odpowiednich ilościach ma kluczowe znaczenie dla produkcji pokarmu. Dziecko karmione mlekiem matki na żądanie nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Ja wynika z najnowszego badania, jedynie nieco ponad 40 proc. kobiet zwiększa swoją dzienną dawkę płynów/wody po zajściu w ciążę, przy czym wzrost ilości wypitych napojów wynika głównie z sygnału, który wysyła organizm (odczuwanego większego pragnienia), a nie świadomości, że powinno się pić więcej. Jak temu zaradzić wyjaśnia dietetyk – mgr Ewa Kurowska, ekspert kampanii „Mamo, pić”.

1. Butelkę z wodą miej zawsze przy sobie. Idealne są 0.5l butelki – lekkie i mieszące się w prawie każdej damskiej torebce.

2. Zaraz po przebudzeniu wypij szklankę wody. Nie tylko zadbasz o odpowiednie nawodnienie, również rozbudzisz organizm do działania.

3. Pij małymi łykami. Zbyt łapczywe picie wody szybko daje uczucie zaspokojenia pragnienia, co wcale nie oznacza, że wypiliśmy już wystarczająco dużo.

4. W momencie, kiedy wydaje nam się, że dostarczyliśmy do organizmu wystarczającą ilość płynu, tak naprawdę uzupełniliśmy braki jedynie o ok. 70 – 80%, dlatego zawsze warto wypić o te kilka łyków więcej.

5.
W kształtowaniu nawyku picia odpowiedniej ilości płynów pomoże Ci np. noszenie opaski na ręce, która będzie Ci przypominać o sięgnięciu po szklankę wody.

6. Nie lubisz smaku wody? Wystarczy dodać do niej kilka listków mięty, plastrów cytryny, limonki lub inne świeże owoce, dzięki którym zapomnisz o tym problemie.

7. Wybieraj wody niskozmineralizowane (suma składników mineralnych w takich wodach nie przekracza 500 mg/litr), charakteryzujące się niską zawartością jonów sodu

Patrycja Sołtysik krytykowana za karmienie piersią dwuletniego syna WIDEO

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet