Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników. Kofeina może zaburzać rozwój i hamować wzrost dziecka

Monika Góralska
Kawa, herbata, a nawet czekolada ze względu na zawartość kofeiny wpływają na rozwój płodu w łonie matki. Badania dowodzą, że spowalniają one również wzrost dziecka w okresie dzieciństwa.
Kawa, herbata, a nawet czekolada ze względu na zawartość kofeiny wpływają na rozwój płodu w łonie matki. Badania dowodzą, że spowalniają one również wzrost dziecka w okresie dzieciństwa. pitinan/123rf.com
Czy kawa w ciąży jest bezpieczna? Okazuje się, że nawet niewielka ilość może zaburzać rozwój dziecka już w łonie matki, a także w dzieciństwie. Przez to malec może być niższy od swoich rówieśników. Takie wnioski płyną z najnowszego badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy odkryli, że już pół filiżanki kawy dziennie, czyli jedna czwarta dopuszczalnej dawki kofeiny w ciąży, skutkuje niższym wzrostem u dziecka w przyszłości. Zobacz, jak kawa i inne produkty z kofeiną wpływają na wzrost i rozwój dziecka.

Spis treści

Czy można pić kawę w ciąży?

Według obecnych zaleceń ekspertów kobieta w ciąży może pić kawę. Należy jedynie zredukować jej ilość do 1-2 filiżanek dziennie. Zwykle kawa w ciąży nie smakuje przyszłym mamom i instynktownie przestają ją pić. Niechęć do kawy uznaje się nawet za jeden z pierwszych objawów ciąży. Jednak nie każda kobieta reaguje w ten sposób. Szczególnie trudno jest się rozstać z filiżanką małej czarnej, gdy do tej pory piło się jej spore ilości.

Kawa w ciąży jest tematem dyskusji wśród ekspertów, ponieważ zawiera ona kofeinę, czyli substancję psychoaktywną, która nie jest obojętna dla przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Ogólnie przyjęta bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłej osoby to maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie (ok. 3-4 filiżanki po 250 ml), a dla kobiet w ciąży do 200 mg kofeiny na dzień (1-2 filiżanki kawy). Naukowcy chcieli jednak sprawdzić czy spożywanie kofeiny w dozwolonych oraz mniejszych ilościach przez przyszłą matkę jest związane z rozwojem dziecka. Z badań wynika, że może ona negatywnie wpływać na rozwój dziecka zarówno w łonie matki, jak i po narodzinach.

Czy kawa kofeinowa zawiera kofeinę i jak działa na organizm?

Czy kawa kofeinowa zawiera kofeinę i jak działa na organizm?

Kawa bezkofeinowa jest świetną alternatywą tradycyjnej kawy z kofeiną. Nie jest jednak od niej całkowicie wolna, ale zawiera 10-20 razy mniej tej substancji niż w tradycyjnej kawie. Przeczytaj, czy ka...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka im. Eunice Kennedy Shriver (NICHD) w stanie Maryland (USA) zbadał ok. 2500 kobiet w ciąży, a następnie ich dzieci. Stężenia kofeiny i jej głównego metabolitu, paraksantyny, określono na podstawie badania krwi w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. W ten sposób uzyskano dokładniejsze wyniki niż na podstawie deklarowanej przez przyszłe mamy ilości spożywanych dziennie filiżanek kawy, jak to było praktykowane we wcześniejszych badaniach.

Czytaj także: Masz „gęste piersi”? Możesz być bardziej narażona na rozwój raka. Budowa piersi ma znaczenie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Następnie badacze zmierzyli wzrost dzieci tych matek w wieku czterech i ośmiu lat i porównali je do wzrostu dzieci w tym samym wieku, których matki nie piły kawy w ciąży. Okazało się, że dzieci kobiet spożywających kofeinę w ciąży były niższe od dzieci matek nie pijących kawy w czasie ciąży, a różnica ta powiększała się z każdym rokiem życia dziecka i w wieku ośmiu lat wynosiła średnio 2 cm. Niższy wzrost stwierdzono nawet u dzieci matek, które wypijały mniej niż pół filiżanki kawy dziennie (50 mg kofeiny) podczas ciąży.

– Wyższe stężenie kofeiny i paraksantyny u matki wiązało się z niższym wzrostem utrzymującym się do 8. roku życia. [...] Nasze odkrycia wskazują, że spożywanie kofeiny przez matkę wiąże się z długotrwałym spadkiem wzrostu u dziecka – czytamy w podsumowaniu badania.

Kawa w ciąży? Okazuje się, że nie ma bezpiecznego poziomu jej spożycia

Kawa w ciąży? Okazuje się, że nie ma bezpiecznego poziomu jej spożycia

Zgodnie z obecnym stanowiskiem towarzystw ginekologicznych oraz zdrowotnych, spożycie do 200 mg kofeiny w ciąży jest dawką bezpieczną zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej łonie płodu. Jedn...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Jak kofeina wpływa na dziecko w łonie matki?

Okazało się również, że kofeina zaburza rozwój dziecka już w łonie matki. Badania wykazały, że spożywanie kawy w ciąży wiąże się z niższą masą urodzeniową (poniżej 2500 g), co wynikało z krótszego czasu trwania ciąży. Naukowcy tłumaczą, że kofeina ma bardzo silny wpływ na układ nerwowy zarówno matki, jak i dziecka. Zwęża ona także naczynia krwionośne w macicy i łożysku, co może zmniejszyć dopływ krwi do płodu i zahamować jego wzrost.

Dodatkowo kofeina przenika przez łożysko również do płodu. Nie jest ona metabolizowana i gromadzi się w organizmie dziecka. Zbyt duża ilość zmagazynowanej kofeiny zaburza wzrost płodu, zwiększa również wrażliwość płodu na insulinę, co także oddziałuje na hormon wzrostu i zakłóca jego wydzielanie.

Chociaż naukowcy podkreślają konieczność dalszych badań, ponieważ nie wiadomo czy różnice we wzroście utrzymują się w wieku dojrzewania i dorosłym, to jednak przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę na ilość spożywanej przez siebie kawy i innych produktów zawierających kofeinę. Znajduje się ona bowiem nie tylko w kawie, ale również w herbacie, napojach energetycznych szczególnie typu cola, kakao, czekoladzie, a nawet lekach np. przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Naukowcy namawiają, żeby kobiety starające się o dziecko zmniejszyły ilość spożywanej kofeiny, a w czasie ciąży zupełnie z niej zrezygnowały.

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę? Gdy urodzisz w tym wieku, możesz żyć dłużej!

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę? Gdy urodzisz w tym wieku, możesz żyć dłużej!

Wiele kobiet planujących macierzyństwo zastanawia się, w jakim wieku najlepiej urodzić swoje pierwsze dziecko. Wiek znacząco wpływa na płodność kobiety, dlatego naukowcy z Korei postanowili sprawdzić ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
z bolącym kręgosłupem
Kto chce mieć zdrowe dzieci a nie takie które będa miały kłopoty z kręgosłupem i poruszaniem na starość powinien OBOWIĄZKOWO pić kawę.

- Średnia wzrostu dla mężczyzn w Polsce wynosi 177,3 cm, dla kobiet 164,6 cm. Zestawiając aktualne dane z historycznymi sprzed stu lat, w ciągu ostatnich 100 lat jako Polacy urośliśmy średnio - panie o 14,1 cm, a panowie o 13,6 cm.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet