Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Kiedy występują wczesne objawy ciąży – czy zaraz po zapłodnieniu? Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Tomasz Mrozek
Organizm wysyła przyszłym matkom sygnały o ciąży. Warto znać te objawy.
Organizm wysyła przyszłym matkom sygnały o ciąży. Warto znać te objawy. antoniodiaz/123RF
Pierwsze objawy ciąży pojawiają się na ogół po kilku tygodniach od zapłodnienia. Jakie sygnały wysyła organizm w jej początkowej fazie? Jak je prawidłowo odczytać? Co może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub ciążę urojoną? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, by rozpoznać wczesne objawy ciąży!

Spis treści

Pierwsze objawy ciąży – kiedy można je zauważyć?

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko nudności i zawroty głowy. O tym, że doszło do poczęcia dziecka, mogą świadczyć również inne symptomy. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy tego stanu? Na pewno nie od razu.

Zwykle potrzeba kilku tygodni od zapłodnienia, aby organizm zaczął dawać przyszłej matce znaki, że coś się zmieniło.

Wczesne objawy ciąży nie są zwykle zauważalne od razu. Tak naprawdę o objawach ciąży można mówić dopiero od ok. 4.–5. tygodnia, czyli niemal miesiąc po zapłodnieniu! Objawy ciąży w pierwszym tygodniu właściwie nie występują.

Sprawdź też:

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu to mit

Po zapłodnieniu, czyli połączeniu się komórek rozrodczych kobiecych i męskich (ale niekoniecznie w momencie, w którym odbył się stosunek płciowy), musi minąć jeszcze kilka dni, zanim zarodek zagnieździ się w ścianie macicy.

W tym czasie po ustaniu pojawiania się śluzu płodnego kobieta zaobserwuje stały wzrost temperatury ciała.

Zwykle temperatura ciała jest wyższa począwszy od dnia kończącego okres płodny. Spada natomiast, kiedy zaczyna się miesiączka. Gdy dochodzi do zapłodnienia, nie ma miesiączki, a temperatura będzie cały czas utrzymywać się na wyższym poziomie. Można wtedy uznać, że są to wczesne sygnały świadczące o tym, że możemy być w ciąży, choć nie zawsze się to potwierdza. Podobna sytuacja może mieć miejsce także wtedy, kiedy kobieta jest chora, a temperatura jej ciała może ulec podwyższeniu.

Czytaj także: „Płód obumarł, trzeba to wyskrobać”. Kobiety po poronieniu doświadczają braku empatii i zrozumienia. Wyniki raportu przerażają

Nie da się jednoznacznie zdefiniować, ile stopni to „podwyższona temperatura” ciała. Zależy to indywidualnie od kobiety. Trzeba zatem obserwować swój organizm przynajmniej przez kilka miesięcy, aby zauważyć taką zmianę (przyjmuje się, że temperatura podwyższona to więcej niż 37 stopni Celsjusza).

Przy zagnieżdżaniu się zarodka w ścianie macicy kobieta może, choć nie musi, odczuwać ból implantacyjny. Jest to uczucie bardzo podobne do tego występującego przed miesiączką, dlatego można nie zauważyć niczego niezwykłego.

W pierwszych dniach ciąży w pochwie znajduje się zwiększona ilość śluzu.

Pierwsze dni ciąży charakteryzują się brakiem miesiączki. Jeśli nie występuje ona w przewidywanym terminie, a nie wydarzyło się nic, co mogłoby zaburzyć proces, to prawdopodobnie doszło do zapłodnienia.

Uznaje się jednak, że w niektórych przypadkach mimo zapłodnienia u kobiet może pojawić się tzw. krwawienie implantacyjne (kiedy zarodek zagnieździ się w macicy, może dojść do krwawienia), ale nie występuje ono u wszystkich ciężarnych. Zdarza się, że plamienie lub nietypowe krwawienie może oznaczać ciążę pozamaciczną.

Kobiety miesiączkujące nieregularnie mogą dowiedzieć się o ciąży nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Dowiedz się także:

Jak rozpoznać ciążę? Zalecane badania

Kiedy para stara się o dziecko, a kobieta przestaje miesiączkować, prawdopodobnie doszło do zapłodnienia. Takie przypuszczenia wymagają jednak potwierdzenia. Pierwszą rzeczą, jaką wykonuje kobieta, aby się upewnić o ciąży są testy ciążowe, które można kupić w aptece. Mimo że w większości przypadków spełniają one swoje zadanie, to może się zdarzyć, że wprowadzą w błąd. Zwłaszcza jeśli zostały uszkodzone (czego nie widać) lub kiedy kobieta ma problemy z tarczycą.

Zatem jak rozpoznać ciążę na 100 procent, zanim pójdzie się do lekarza? Do potwierdzenia ciąży niezbędna są badania krwi. Podstawowym objawem ciąży, którego nie widać, jest wzrost ilości hormonu beta hCG, czyli hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Pojawia się on wraz z zapłodnieniem w kosmówce łożyska, a jego ilość wzrasta aż do trzeciego miesiąca ciąży.

Określenie stężenia beta hCG wymaga wykonania badań krwi. Nie trzeba mieć skierowania od ginekologa na to, by je przeprowadzić. Można tego dokonać w dowolnej przychodni (badanie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych), o każdej porze dnia. Nie trzeba być na czczo. Wysoki poziom hormonu beta hCG we krwi oznacza, że kobieta jest w ciąży. Wskaźnik ten daje dużo pewniejszy wynik niż apteczny test ciążowy.

Przeczytaj na temat:

Najczęstsze wczesne objawy – nudności i wymioty

Mniej więcej od 4.-5. tygodnia ciąży można zauważać specyficzne objawy, które świadczą od odmiennym stanie. Już wtedy mogą świadczyć o niej choćby nudności i wymioty. To bardzo charakterystyczny objaw, mimo że u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej.

Uznaje się, że najsilniejszych nudności doznaje się rano – choć nie u każdej ciężarnej się to potwierdza. Jedne kobiety będą czuć się najgorzej wieczorem, a jeszcze inne przez cały dzień. Może być też tak, że kobieta będzie odczuwać bardzo silne nudności, jednak wymioty w ogóle się nie pojawią. Wszystko zależy od jej organizmu. Takie odczucia zwykle trwają przez pierwszy trymestr i kończą się wraz z rozpoczęciem drugiego. Jest jednak grupa pań, którym nudności i wymioty będą dotyczyć nawet w drugim trymestrze ciąży. Innym częstym objawem jest zgaga.

Pierwsze objawy ciąży często są mylone z zatruciem pokarmowym albo grypą, dlatego dla pewności dobrze jet wykonać badania krwi.

Zobacz również:

Typowe objawy ciąży

Zwłaszcza na początku ciąży kobieta może odczuwać zawroty głowy i ogólne osłabienie. Powodem tego jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych związane z rozwijającym się w ciele przyszłej matki płodem. Z tego powodu zaleca się, aby kobieta ciężarna przebywała w pozycji siedzącej, a nie stojącej (np. w miejscach publicznych), ponieważ w każdej chwili może poczuć słabość.

Zawroty głowy zdarzają się także wtedy, kiedy ciężarna zaniedba regularne przyjmowanie posiłków. Odżywianie się w ciąży jest niezmiernie ważne. Dobrze odżywiona matka to także dobrze odżywione dziecko, dlatego warto zwracać wtedy szczególną uwagę na jakość pożywienia, które przyjmujemy.

Czytaj także: Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników. Kofeina może zaburzać rozwój i hamować wzrost dziecka

Kolejną kwestią są zaburzenia łaknienia. Kobieta ciężarna w kwestii jedzenia może popaść w skrajności, czyli albo mieć większą ochotę na jedzenie, albo nie mieć jej wcale. Może się zdarzyć tak, że to, co do tej pory przyszła matka jadła w dużych ilościach, teraz powoduje nudności (ale i w drugą stronę – jeśli czegoś nie lubiła, ciąża może to zmienić). Za wszystko odpowiada zmieniająca się gospodarka hormonalna. Nie jest to jednak odpowiedź na zwiększone potrzeby dziecka.

Zmiany w gospodarce hormonalnej mogą być przyczyną omdleń. Hormony wpływają również na obrzęk i tkliwość piersi. Piersi stają się cięższe, czasem nawet bolesne. Kobieta może także częściej oddawać mocz.

Do pierwszych objawów ciąży zalicza się także większą senność. Kobiety w ciąży szybciej zaczynają odczuwać zmęczenie. Organizm, który przyjął na siebie nowe zadanie (i jest narażony m.in. na ciągłe wymioty), staje się przeciążony i osłabiony, a zatem potrzebuje większej ilości odpoczynku.

Polecamy też:

Nietypowe objawy ciąży

Zdarza się, że organizm danej kobiety reaguje na ciążę w sposób inny niż u pozostałych ciężarnych. Wówczas przyszła matka zauważy u siebie dziwne symptomy, które trudno zdefiniować, a w żadnych źródłach traktujących o ciąży takie się nie pojawiają. Może to być na przykład:

 • odczuwanie intensywnych zapachów, których inni nie zauważają,
 • częsta lub uporczywa czkawka,
 • odbijanie się,
 • uczucie ucisku na skronie,
 • ból z tyłu głowy,
 • zwiększona produkcja śliny.

Oczywiście trzeba pamiętać, że takie symptomy mogą być zdefiniowane jako objawy ciąży dopiero wtedy, kiedy kobieta potwierdziła ten fakt u lekarza. W innym przypadku nie warto się nimi kierować, ponieważ mogą świadczyć po prostu o jakiejś dolegliwości.

Zobacz również:

Objawy ciąży pozamacicznej

Zarodek w naturalny sposób powinien zagnieździć się w macicy. Bardzo rzadko zdarza się, że umieszcza się nie w macicy, a np. w jajowodzie, jajniku czy w jamie brzusznej. Jest to stan, kiedy nie ma żadnych szans na urodzenie dziecka. Należy szybko skorzystać z pomocy lekarskiej, aby ciąża pozamaciczna nie mogła zagrozić życiu kobiety.

Ciąża pozamaciczna w pierwszym etapie przebiega pod względem objawów podobnie jak ta normalna. Jednak z czasem kobieta zauważa u siebie pewne oznaki, że coś dzieje się nie tak. W takim przypadku powinna niezwłocznie udać się do lekarza, który będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do ciąży pozamacicznej.

Objawy ciąży pozamacicznej są następujące:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy już po stwierdzeniu ciąży za pomocą testu,
 • ból brzucha i miednicy,
 • ból promieniujący na barki,
 • parcie na odbytnicę i na mocz,
 • bladość skóry,
 • szybkie pocenie się.

To warto wiedzieć:

Czym jest ciąża urojona?

Jeśli kobieta bardzo pragnie zajść w ciążę, może doprowadzić swój organizm do stanu, w którym będzie on dawał jej znaki, że doszło do zapłodnienia, choć tak nie jest. Nudności, wymioty, zatrzymanie miesiączki, a nawet zaokrąglony brzuch, czyli typowe objawy ciąży u kobiet, które nie zaszły w ciążę, mogą być wywołane przez sferę psychiki. W takim wypadku tylko badanie ginekologiczne będzie dawało 100-procentową odpowiedź na pytanie, czy jest się w ciąży.

Objawy ciąży nie są widoczne w pierwszych kilku tygodniach po zapłodnieniu. Choć kwestia tego, jak rozpoznać ciążę, jest powszechnie znana wśród kobiet, nie zawsze da się ją stwierdzić tak szybko, jakby się chciało. Mimo to warto wiedzieć, czego się spodziewać, aby dobrze przygotować się na zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Sprawdź również:

ZOBACZ: Szaleństwo hormonów w ciąży, czyli jak zmienia się ciało kobiety – Żaklina z „Top Model” o swoich doświadczeniach. Ekspert: dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Kiedy występują wczesne objawy ciąży – czy zaraz po zapłodnieniu? Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? - Strona Zdrowia

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anumanu
18 maja, 18:34, Ania:

Podczas ciąży stan podgorączkowy to 37,5-38,5 od 38,5 mowa o gorączce. Ja najczęściej miałam stan podgorączkowy i pomagały mi wtedy chłodne okłady czy prysznic, no i podstawa jest tez dokładny termometr (ja mam bezdotykowy Diagnostic).

O, też mam termometr Diagnostic. Szkoda że trafiłam na niego tak późno, bo wcześniej latami męczyłam się z tymi działającymi na zasadzie rtęci. Podczerwień duuużo lepsza.

A
Ania

Podczas ciąży stan podgorączkowy to 37,5-38,5 od 38,5 mowa o gorączce. Ja najczęściej miałam stan podgorączkowy i pomagały mi wtedy chłodne okłady czy prysznic, no i podstawa jest tez dokładny termometr (ja mam bezdotykowy Diagnostic).

G
Gość

Bzdury

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet