Powikłania ciąży przy COVID-19 – wiemy, jak często występują poród przedwczesny i martwy oraz nadciśnienie i cukrzyca ciążowa

Anna Rokicka-Żuk
Zarażenie się COVID-19 w ciąży wymaga skrupulatnej kontroli ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi na czczo oraz poziomu białka w moczu nawet przy łagodnym przebiegu infekcji
Zarażenie się COVID-19 w ciąży wymaga skrupulatnej kontroli ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi na czczo oraz poziomu białka w moczu nawet przy łagodnym przebiegu infekcji Dmitrii Shironosov/123RF
Zakażenie koronawirusem w ciąży to niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Infekcja, zwłaszcza nasilona, stwarza bowiem ryzyko rozwoju poważnych komplikacji, ze śmiercią płodu włącznie. Na podstawie wyników najnowszych i największych jak dotąd badań naukowych wyjaśniamy, jak często występują powikłania ciąży związane z COVID-19.

Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 u przyszłej matki to zagrożenie poważnymi powikłaniami ciąży, których częstotliwość nie była jednak wcześniej dobrze znana. Szczegółowych danych na ten temat dostarczają wyniki kanadyjskiej analizy 42 badań naukowych z udziałem ponad 438,5 tys. ciężarnych, przedstawione w piśmie „Canadian Medical Association Journal”.

Jak wykazano, ciężarne z COVID-19 są narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, które prowadzi do rozwoju tzw. stanu przedrzucawkowego, inaczej preeklampsji. Mówi się o nim w sytuacji, gdy u kobiety, która wcześniej miała normalne ciśnienie krwi, jego wartość po 20. tygodniu wzrasta powyżej 140/90 mm Hg, a jednocześnie występuje białkomocz. Jednym z powikłań tego stanu jest rzucawka, która objawia się w postaci drgawek i utraty przytomności i przy braku odpowiedniej opieki medycznej zagraża życiu matki i dziecka.

Przeczytaj również:

Wykazano, że zakażenie koronawirusem w ciąży oznacza o 1/3 większe ryzyko rozwoju preeklampsji. O 82 proc. rośnie ryzyko porodu przed wyznaczonym terminem, a prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka (zgon płodu) jest ponad 2 razy większe niż u kobiet zdrowych.

Zagrożenie rośnie wraz z nasileniem zakażenia. Z badań wynika, że ciężarne z nasilonym COVID-19 dwukrotnie częściej rodzą wcześniaki i o 50 proc. częściej wymagają przeprowadzenia cesarskiego cięcia w porównaniu z tymi, które przechodzą infekcję w sposób łagodny. Noworodki chorych matek częściej wymagają też intensywnej terapii[.

U kobiet w ciąży z ciężką postacią COVID-19 ryzyko rozwoju nadciśnienia ciążowego i martwego urodzenia jest ponad 4 razy wyższe niż u tych z mało nasiloną infekcją. Stwierdzono też u nich niemal 2 razy większe zagrożenie rozwojem cukrzycy ciążowej oraz urodzeniem dziecka o niskiej wadze.

Autorzy badania przypuszczają, że powikłania u ciężarnych mają związek z procesami zapalnymi w obrębie naczyń krwionośnych i zmianami prowadzącym do ich zwężenia.

Dowiedz się więcej na temat:

ZOBACZ: Brytyjska mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 atakuje młodszych ludzi

od 16 lat

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet