Spis treści
Nawet mniej niż jeden drink tygodniowo może zmienić strukturę mózgu płodu
Wiele kobiet zastanawia się, czy picie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może mieć wpływ na rozwój płodu, czy też powinny definitywnie z niego zrezygnować. By sprawdzić działanie takiego sporadycznego picia na mózg nienarodzonego jeszcze dziecka, naukowcy austriaccy przeanalizowali wyniki badań metodą rezonansu magnetycznego (MRI) 24 płodów mających od 22 do 36 tygodni, których matki przyznały się w anonimowej ankiecie do spożywania alkoholu w okresie w ciąży.
– MRI płodu jest wysoce wyspecjalizowaną i bezpieczną metodą badania, która pozwala nam dokładnie informować o dojrzewaniu mózgu w okresie prenatalnym – powiedział jeden z autorów badania, Gregor Kasprian, profesor radiologii z Wydziału Obrazowania Biomedycznego i Terapii Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
Sprawdź również: Tuczy, zaburza świadomość, podwyższa cukier we krwi. Szkodzi nie tylko alkoholikom. Nie pij piwa jeśli należysz do jednej z tych grup osób
Siedemnaście z badanych matek piło alkohol stosunkowo rzadko, a jego średnie spożycie wynosiło mniej niż jeden napój alkoholowy tygodniowo. Jednak nawet przy takim spożyciu naukowcy byli w stanie wykryć znaczące zmiany w wynikach badań płodów.
Trzy ciężarne wypijały 1-3 porcje napojów alkoholowych tygodniowo, a dwie – 4-6 drinków tygodniowo. Jedna matka spożywała średnio 14 lub więcej drinków tygodniowo. Sześć badanych zgłosiło co najmniej jedno zdarzenie upicia się w ciąży, kiedy spożyły więcej niż cztery drinki przy jednej okazji.
– Kobiety w ciąży zdecydowanie powinny unikać spożywania alkoholu – powiedział główny autor badania Patric Kienast, doktorant w Katedrze Obrazowania Biomedycznego i Terapii Sterowanej Obrazem, Oddział Neuroradiologii i Radiologii Układu Mięśniowo-Szkieletowego na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu – Jak pokazujemy w naszym badaniu, nawet niski poziom spożycia alkoholu może prowadzić do zmian strukturalnych w rozwoju mózgu i jego opóźnionego dojrzewania – dodał.
Jak alkohol wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka?
Picie napojów wyskokowych w czasie ciąży naraża płód na rozwój alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Dzieci z tym zespołem mają wrodzone zaburzenia rozwoju fizycznego i umysłowego, występują u nich zmiany w wyglądzie twarzy oraz dotyczące zachowania.
– Niestety, wiele ciężarnych nie zdaje sobie sprawy z wpływu alkoholu na płód w czasie ciąży – powiedział dr Kienast. – Dlatego naszym obowiązkiem jest nie tylko prowadzenie badań, ale także aktywne edukowanie społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na płód – tłumaczył.
Jak pokazały wyniki badań, płody, których matki piły alkohol będąc w ciąży, otrzymywały znacznie niższy całkowity wynik dojrzałości (fTMS) niż grupa kontrolna. Ponadto ich prawa górna bruzda skroniowa (STS) była płytsza. STS to obszar mózgu, który odpowiada za społeczne funkcje poznawcze, integrację audiowizualną i percepcję języka, w tym rozwój mowy w dzieciństwie.
Dowiedz się więcej: Zaburzenia mowy u dzieci – jąkanie, dyslalia, afazja, dyzartria i nerwice. Czym spowodowane są zaburzenia mowy?
Naukowcy uważają, że opóźniony rozwój mózgu płodu może być związany szczególnie z przebiegającą w zwolnionym tempie mielinizacją, czyli procesem tworzenia osłonki tłuszczowej (mielinowej) wokół włókien nerwowych w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Jest ona rodzajem izolacji elektrycznej, która warunkuje efektywny przebieg impulsów nerwowych i stanowi wskaźnik dojrzałości układu nerwowego. Bezpośrednio z mielinizacją związane są ważne elementy rozwoju u niemowląt, takie jak przewracanie się, raczkowanie i przetwarzanie języka.
Badacze zwrócili też uwagę na zmiany w procesie tworzenia charakterystycznych fałd kory mózgowej w płatach czołowych i potylicznych, który umożliwia wzrost wydajności poznawczej. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób zmiany strukturalne wpłyną na rozwój mózgu dzieci po urodzeniu.
– Aby dokładnie to ocenić, musimy poczekać, aż dzieci, które zostały zbadane jako płody, staną się nieco starsze, abyśmy mogli zaprosić je z powrotem na dalsze badania – powiedział dr Kienast.
Zakłada jednak, że odkryte zmiany przyczynią się do trudności poznawczych i behawioralnych w ich dzieciństwie .
Źródło: Drinking during pregnancy changes baby's brain structure Science Daily
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek