Ciąża wkrótce po poronieniu nie jest bardziej ryzykowna niż po pół roku przerwy. WHO zmieni rekomendacje ws. ciąży po stracie dziecka

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Nie trzeba czekać przez pół roku, by próbować znów zajść w ciążę po wcześniejszym poronieniu.
Nie trzeba czekać przez pół roku, by próbować znów zajść w ciążę po wcześniejszym poronieniu. antoniodiaz/123RF
W przypadku poronienia zaleca się, by kobieta odczekała pewien czas przed kolejnymi próbami zajścia w ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje w takiej sytuacji co najmniej półroczną przerwę. Według nowych badań zajście w ciążę w ciągu zaledwie kilku miesięcy po poronieniu nie wydaje się być jednak dodatkowym ryzykiem dla matki ani dziecka.

Spis treści

Ciąża wcześniej niż 6 miesięcy od poronienia

Zgodnie z dotychczasowymi opiniami ekspertów po poronieniu (naturalnym bądź sztucznym) kobieta potrzebuje co najmniej kilku miesięcy na powrót do zdrowia. Obowiązujące rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia mówią o okresie sześciu miesięcy.

Jak jednak sugeruje norweskie badanie opisane „PLoS Medicine”, w którym uwzględniono 72 tys. poczęć z lat 2008-2016, pary mogą bezpiecznie starać się o dziecko wcześniej. W wyniku analizy nie wykazano większych różnic w wynikach, gdy nowa ciąża miała miejsce wcześniej niż po sześciu miesiącach od poronienia.

Czytaj także: „Płód obumarł, trzeba to wyskrobać”. Kobiety po poronieniu doświadczają braku empatii i zrozumienia. Wyniki raportu przerażają

Wnioski te różnią się od spostrzeżeń z wcześniejszych prac z Ameryki Łacińskiej, które – wraz z innymi badaniami – stanowiły podstawę zaleceń WHO dotyczących odstępów między ciążami.

Zdaniem norweskich autorów proszenie rodziców o czekanie sześciu miesięcy po poronieniu lub aborcji może być dla niektórych niedopuszczalnie długie, zwłaszcza gdy pojawiające się dowody medyczne nie wydają się tego potwierdzać. Oczywiście emocjonalna gotowość na szybkie ponowne starania o dziecko to kwestia indywidualna.

Jak poinformowało WHO, trwają już dalsze badania dotyczące odstępów między ciążami po stracie dziecka i w przyszłości można się spodziewać aktualizacji porad. Warto przy tym wiedzieć, że krajowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią o tym, by przerwa taka trwała minimalnie trzy miesiące.

Zobacz także:

Nawracająca strata ciąży występuje rzadko

Poronienie lub obumarcie płodu występuje w przypadku 12-15 proc. stwierdzonych ciąż. Wczesne poronienie, czyli następujące przed 12. tygodniem ciąży, zdarza się natomiast w ciągu życia u około 1 na 5 kobiet. Często nie udaje się znaleźć jego przyczyny.

Jeśli jednak u kobiety wystąpiło jedno poronienie, zwykle jest duża szansa, że następna ciąża zakończy się sukcesem, bowiem nawracający problem jest rzadki.

Polecamy również:

Eksperci są zgodni, że szanse na poczęcie zwiększa dobry stan zdrowia. Kobietom zaleca się codzienne przyjmowanie tabletek z kwasem foliowym w okresie prób zajścia w ciążę oraz co najmniej do 12 tygodnia ciąży. Suplementacja tej witaminy (wit. B9) pomaga zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka z wadami mózgu, kręgosłupa lub rdzenia kręgowego, m.in. takimi, jak rozszczep kręgosłupa. (PAP)

Zobacz: Co jeść w ciąży? Zobacz najważniejsze zasady.

Źródło: Interpregnancy interval and adverse pregnancy outcomes among pregnancies following miscarriages or induced abortions in Norway (2008–2016): A cohort study PLOS Medicine

Paweł Wernicki
pmw/ zan/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
[url=https://www.wp.pl/]TAK[/url]
G
Gość
Prawda co tutaj piszą, potwierdzają to wpisy na https://aborcjainfo.pl
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet