Szczęśliwa mama w ciąży to szczęśliwe dziecko w szkole? Naukowcy sprawdzili, jak stan emocjonalny ciężarnej wpływa na rozwój płodu

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Pozytywne emocje matki wpływają korzystnie na jej więź z dzieckiem, podejście do rodzicielstwa oraz na rozwój dziecka.
Pozytywne emocje matki wpływają korzystnie na jej więź z dzieckiem, podejście do rodzicielstwa oraz na rozwój dziecka. cookie_studio/Freepik
Ciąża to dla kobiety zazwyczaj czas znacznych zmian fizycznych i psychicznych. Często towarzyszą jej wtedy lęki, depresja i inne zaburzenia psychiczne wynikające ze stresu. Udowodniono, że takie problemy ze zdrowiem psychicznym mogą mieć trwały i niekorzystny wpływ na rozwój mózgu płodu. Naukowcy postanowili teraz sprawdzić, jak na mózg potomstwa działa pozytywne nastawienie ich matki w ciąży. Czy wyniki zaskakują?

Spis treści

Naukowcy sprawdzili, jak nastrój matki wpływa na zdrowie psychiczne dziecka

Wyniki nowego badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Mental Health” pokazują, jak pozytywny stan umysłu matki w czasie ciąży wpływa na strukturę i funkcję rozwijającego się mózgu płodu. Naukowcy mierzyli te parametry aż do skończenia przez dzieci 7,5 roku życia.

Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki

Wcześniejsze badania wykazały, że niespokojne i zestresowane matki częściej rodzą dzieci ze zmianami w hipokampie, które mogą wpływać na rozwijający się mózg i prowadzić do upośledzenia reakcji na stres w przyszłości. Teraz naukowcy sprawdzili, jak dobry stan emocjonalny matki powiązany jest z rozwojem dziecka.

Sprawdź: Ile przytyć w ciąży? Nowe zalecenia dla otyłych kobiet

W badaniu wykorzystano dane z kohorty Growing Up in Singapore Towards Health Outcomes (GUSTO). Dzieciom wykonano badania z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) w celu zbadania związku szczęścia matki w czasie ciąży a rozwojem mózgu jej potomstwa.

Naukowcy opracowali własne narzędzie do pomiaru pozytywnego stanu zdrowia psychicznego matek w czasie ciąży. Opierało się ono na kwestionariuszu zdrowia psychicznego przekazanym kobietom w ciąży w 26-28 tygodniu. Poziom stresu matki oceniano również, gdy dziecko miało sześć lat.

W wieku 7,5 lat dzieci przeżywają istotną fazę rozwoju, podczas której w mózgu zmieniają się różne wzorce aktywności, a procesy poznawcze rozwijają się na nowe sposoby. W związku z tym okres ten został wybrany jako główny przedmiot badania.

Czy szczęście matki przenosi się na dziecko?

Badanie wykazało m.in., że dziewczęta urodzone przez matki, które deklarowały dobre samopoczucie psychiczne w czasie ciąży, wykazywały większe obustronne hipokampy, obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za pamięć. Co więcej, dzieci matek o lepszym zdrowiu psychicznym miały zmienioną łączność funkcjonalną kilku sieci mózgowych, w tym trybu domyślnego, istotności, kontroli wykonawczej, ciała migdałowatego i sieci wzgórzowo-hipokampowych.

Zaobserwowano również zmniejszoną łączność między sieciami zadaniowo-negatywnymi wśród dziewczynek urodzonych przez matki o zwiększonych pozytywnych emocjach w czasie ciąży. I odwrotnie – zwiększona łączność między sieciami pozytywnymi zadaniowo wiązała się z większym szczęściem matki w czasie ciąży. Może to wskazywać na to, że szczęście odczuwane przez matkę przenosi się do mózgu rozwijającego się dziecka poprzez zmiany neuronalne.

Co daje nam szczęście?

Wyniki badania sugerują, że poczucie szczęścia w czasie ciąży nie tylko zmniejsza ryzyko chorób psychicznych u matki, ale także potencjalnie działa jako czynnik ochronny dla rozwoju mózgu płodu.

Zachęcając matki do pozytywnych emocji w czasie ciąży, można promować rozwój hipokampa u ich dzieci, a także wpłynąć pośrednio na lepszy rozwój struktury i sieci mózgowe potomstwa w czasie, gdy zazwyczaj zaczyna uczęszczać do szkoły.

Co daje rozwój hipokampa? Wiąże się on m.in. z większą odpornością psychiczną dziecka, służąc w ten sposób jako wczesny marker wrażliwości oraz problemów behawioralnych i emocjonalnych w stresujących okolicznościach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet