Ciąża poważnie zmienia kobiecy organizm. Wpływa i na zdrowie, i na wygląd. Nie tylko zgaga i parcie na pęcherz. Sprawdź nieoczywiste fakty

Marta Siesicka-Osiak
Niektóre przyszłe mamy są zaskoczone ciemną kreską, która pojawia się u większości pań na środku brzucha. To tzw. linea negra, czyli czarna linia. Przebiega od pępka do spojenia łonowego i jest najbardziej widoczna w ostatnich miesiącach ciąży. Później stopniowo zanika.
Niektóre przyszłe mamy są zaskoczone ciemną kreską, która pojawia się u większości pań na środku brzucha. To tzw. linea negra, czyli czarna linia. Przebiega od pępka do spojenia łonowego i jest najbardziej widoczna w ostatnich miesiącach ciąży. Później stopniowo zanika. Yan Krukov / Pexels
Ciąża jest czasem niezwykle ważnym w życiu kobiety, a zarazem pełnym zagadek i niespodzianek. Wiele się mówi o różnych zmianach zachodzących w tym czasie w organizmie. Mają one za zadanie pomóc w prawidłowym rozwoju dziecka, a matkę przygotować do porodu. Pewne zjawiska potrafią być jednak zaskakujące. Zobacz nieoczywiste kobiece przypadłości z czasu ciąży!

Spis treści

Okres ciąży to dla organizmu prawdziwa rewolucja. Zmiany w ciele zachodzą na wszystkich płaszczyznach. Zarówno tych widocznych – jak rosnący brzuch czy zmiany na skórze, jak również tych, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień, jak układ krwionośny czy oddechowy.

Większość zmian ma charakter tymczasowy i cofa się w niedługim czasie po porodzie. Niektóre z nich, np. te zachodzące w naszym mózgu, mogą natomiast utrzymać się dłużej, nawet powyżej dwóch lat.

Jak zmienia się ciało w czasie ciąży? Tych faktów nie znasz!

Ciało kobiety zmienia się przez cały okres trwania ciąży. Niektóre objawy utrzymują się tylko przez kilka dni lub tygodni, inne towarzyszą ciężarnym przez większość z dziewięciu miesięcy.

Polecamy: Jak zmienia się waga w ciąży? Zobacz zalecenia

W pierwszych tygodniach od zapłodnienia komórki jajowej kobieta może czuć podekscytowanie połączone z podenerwowaniem. W tym okresie mogą pojawić się zmęczenie, senność i mdłości. Ciężarna częściej może odczuwać parcie na pęcherz oraz mieć wzdęcia. U niektórych kobiet pojawiają się także bóle głowy.

W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj są w szczytowej formie – cieszą się piękną cerą i gęstymi włosami. Nie dokuczają im już nudności, choć u części mogą pojawić się zgaga i zaparcia. To także czas, kiedy piersi mogą być wyjątkowo tkliwe. Niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać dolegliwości związane z rosnącą macicą – we znaki dają się im bóle kręgosłupa i obrzęki nóg.

Dowiedz się więcej:

Ostatniemu etapowi ciąży towarzyszą zazwyczaj duże zmęczenie i częste dolegliwości bólowe, najczęściej zlokalizowane w dole pleców i brzucha. Ciężarne mogą skarżyć się na dyskomfort z powodu żylaków i obrzęków nóg. A jeśli dziecko szykuje się już do porodu, może uciskać pęcherz przyszłej mamy, co skutkuje częstymi wizytami w toalecie, także w nocy.

Na większość objawów kobiety są przygotowane – znają je z opowieści innych ciężarnych lub z fachowej literatury. Są jednak pewne zaskakujące fakty, o których część kobiet nie ma pojęcia. Zapoznaj się z nimi w galerii.

Zobacz w galerii: Co dzieje się z ciałem w ciąży? Poznaj 6 faktów, o których się nie mówi!

Niektóre przyszłe mamy są zaskoczone ciemną kreską, która pojawia się u większości pań na środku brzucha. To tzw. linea negra, czyli czarna linia. Przebiega od pępka do spojenia łonowego i jest najbardziej widoczna w ostatnich miesiącach ciąży. Później stopniowo zanika.

Ciąża poważnie zmienia kobiecy organizm. Wpływa i na zdrowie...

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet