Zmora nocna miała mieszkać w ciele sąsiadki i wysysać krew! To demon czy uciążliwość zdrowotna? Nasi przodkowie wierzyli w to pierwsze

Anna Moyseowicz
Nasi przodkowie postrzegali zmorę nocną jako rodzaj demona.
Nasi przodkowie postrzegali zmorę nocną jako rodzaj demona. freepik.com, chainatp/ Getty Images
Czujesz paraliżujący strach, masz wrażenie, że ktoś lub coś siedzi ci na klatce piersiowej, chcesz, a jednocześnie nie możesz krzyczeć, a nawet widzisz nad sobą przerażającą postać... Brzmi jak opis sceny z horroru, tymczasem to scenariusz, którego doświadcza mnóstwo osób. Ty także możesz znaleźć się w tym gronie. Zobacz, czym jest zmora nocna, skąd się bierze i do kogo przychodzi.

Spis treści

Zmora nocna – ten tajemniczy termin wywołuje skojarzenia z mrocznymi opowieściami i średniowiecznymi wierzeniami. W dawnych czasach była uważana za demona, który siadał na piersiach śpiących, dusząc ich i wywołując przerażenie. Choć dziś wiemy, że zmora nocna to przede wszystkim zjawisko, którego źródeł można szukać w zakamarkach działania ludzkiego organizmu.

Zmora nocna jako demon z dawnych wierzeń

Niegdyś Słowianie postrzegali zmorę nocną jako złośliwego demona, który nachodził ludzi, a nawet zwierzęta. Nazywano ją wówczas różnymi określeniami, między innymi marą, gnieciuchem, siodełkiem czy kikimorą. W przeszłości wierzono, że zmora nocna jest nie tylko duchowym, ale także fizycznym zagrożeniem. Zmora była podobna do upiora, a nawet wampira. Miała mieszkać w ciele kobiety z sąsiedztwa i nawiedzać sąsiadów, najczęściej pomiędzy północą a trzecią w nocy. Atakowała ofiarę, pożywiając się jej krwią, choć rzadko ją zabijała. Po takich nocnych odwiedzinach człowiek budził się niezwykle zmęczony.

– Zmora jest istotą ludzką, najczęściej kobietą, której duch wychodzi nocą z ciała, nawiedza ludzi śpiących, gniecie, lub dręczy – pisał Adam Fisher w Ludzie Polskim.

Czy jesteś ofiarą klątwy lub uroku? Sprawdź objawy

Czy jesteś ofiarą klątwy lub uroku? Sprawdź objawy

Rzucanie uroku to atak energetyczny na drugą osobę. Ta technika znana jest od wieków i stosowana, aby wyrządzić krzywdę drugiej osobie, zemścić się lub uprzykrzyć mu życie. Warto znać objawy, które ws...

Istniały rozmaite rytuały i praktyki mające na celu odpędzenie tej nadprzyrodzonej istoty. Można było:

  • spać na brzuchu,

  • pobrudzić palec przed snem fekaliami, ponieważ zmora miała nie lubić tego zapachu,

  • przed snem odmówić modlitwę,

  • postawić w sypialni krzyżyk lub obrazy ze świętymi,

  • obok łóżka postawić noże i siekiery, by zmora się skaleczyła,

  • położyć się spać odwrotnie, to znaczy głową tam, gdzie zazwyczaj są nogi,

  • położyć słomianą kukłę, co miało nabrać zmorę,

  • zasypiać w łóżku z psem lub kotem.

Jak podaje portal Mitologika, według wierzeń naszych przodków zmora nocna za dnia miała wcielać się w sąsiadkę, często była to siódma córka w danej rodzinie, choć niekiedy mówiono o szóstej oraz ósmej. Co jeszcze wskazywało na zmorę? Zrośnięte, zwłaszcza czarne brwi. Ponadto zmorą mogła być córka, której matka, gdy była jeszcze z nią w ciąży, przeszła pomiędzy dwiema innymi ciężarnymi. Podejrzanymi były również dzieciobójczynie.

Zmory w nocy przybierały postać kościstej kobiety, ale potrafiły też wcielić się w zwierzę, jak ćma, żaba czy mysz i właśnie w ten sposób wejść do sypialni upatrzonej sobie ofiary.

Jak dowiedzieć się, kto jest zmorą? Według dawnych Słowian był na to sposób! Zmorę należało złapać i przetrzymać do rana, gdy wracała do swojej ludzkiej postaci. W nocy jednak nie można było jej ustąpić i posłuchać błagań o wypuszczenie.

Dzieci też nie były bezpieczne. Je z kolei atakowała nocnica, choć ona nie mieszkała w ciele kobiety, nie była więc półdemonem, a demonem. Nocnice mogły też szczypać dzieci i nie pozwalać im usnąć.

Jak zrobić lalkę voodoo? Oto lista potrzebnych rzeczy

Jak zrobić lalkę voodoo? Oto lista potrzebnych rzeczy

Lalka voodoo to nic innego jak mała figurka, pacynka wykonana z różnych materiałów. Ta wbrew pozorom nie jest zwykła zabawka. Wierzy się, że może ona być używana do wywoływania różnych zjawisk, takich...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Zmora nocna – skąd się bierze?

Z medycznego punktu widzenia zmora nocna to zjawisko zwane paraliżem sennym. To stan, w którym osoba budzi się w nocy, ale nie jest w stanie poruszyć ciałem, mimo że jej umysł jest świadomy. Często towarzyszą temu silne uczucia lęku i paniki, a także wrażenie, że ktoś lub coś znajduje się w pobliżu, a nawet siedzi na klatce piersiowej, przygniatając ją. Dodatkowo mogą wystąpić halucynacje, które sprawiają, że odczucie paraliżu staje się jeszcze bardziej przerażające.

Do kogo przychodzi zmora nocna?

Choć paraliż senny może dotknąć każdego, niektórzy są bardziej narażeni na jego wystąpienie. Zmora nocna najczęściej przychodzi w okresach dużego stresu, zmiany rytmu życia, niewłaściwego trybu życia (np. niewyspanie, nieregularny sen) czy nawet w wyniku spożywania alkoholu i używek przed snem. Ponadto, osoby cierpiące na zaburzenia snu, takie jak narkolepsja, również mogą doświadczać tego rodzaju przeżyć. Zmora nocna może wystąpić również w sytuacji, kiedy ktoś zasypia w nienaturalnej pozycji lub na zbyt twardym podłożu, co może wpłynąć na zaburzenie procesu zasypiania. Może „nawiedzać” osoby z depresją czy zespołem stresu pourazowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet