Spis treści
Łapacz snów, pradawny amulet indiańskich plemion, jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych motywów wykorzystywanych w dekoracji wnętrz czy w sztuce tatuażu. Poznaj historię indiańskiego talizmanu, dowiedz się, co oznacza taka ozdoba i sprawdź, jak możesz zdobyć własny łapacz snów!
Co to jest łapacz snów i co oznacza?
Łapacz snów – z ang. „dream catcher” - to amulet, który wywodzi się z kultury indiańskich plemion. Jego kolisty kształt ma symbolizować krąg czasu, cztery strony świata i Matkę Ziemię. Schodząca się spiralnie, w stronę środka sieć odsyła do jedności rodziny i więzów krwi. Wszelkie ozdoby, w tym pióra i paciorki, które kołyszą się na wietrze, miały przypisane określone znaczenie i właściwości magiczne. Miały gwarantować zdrowie, powodzenie i siłę temu, kto posiadał łapacz snów.
W czym pomaga łapacz snów? Jakie ma znaczenie?
Indianie doczepiali do swoich amuletów pazury, które miały zapewniać ochronę, a także koraliki i pióra. W zamyśle pozwalały one na spełnienie dobrych snów i zapewniały mądrość (pióra sowy) czy odwagę (pióra orła). Fragment futra miał przynieść ciepło i wygodę, róg jelenia – powodzenie w polowaniu, koński włos – wytrzymałość, turkus – siłę, a modrzew – zdrowie. Gotowe łapacze wieszano nad posłaniem albo przy wejściu do tipi. Indiańskie plemiona – w tym Kiri czy Odżibwejowie – wierzyły, że sny musiały najpierw przejść przez amulet, który odsiewał dobre sny od złych. Koszmary miały być wyłapywane przez sieć i, unieszkodliwione, spływać po piórach wraz z pierwszymi promieniami słońca...
Wiesz już, co oznacza łapacz snów wedle pierwotnych wierzeń. Skąd jednak wzięły się takie talizmany i jaka jest ich historia? Pochodzenie łapaczów snów tłumaczy legenda o Indiance, która miała dziecko cierpiące na bezsenność i dręczące koszmary. Matka udała się po pomoc do starej przędzarki, a to doradziła jej uplecenie sieci życia z bawełnianej włókien i wierzbowych gałązek. Gdy kobieta własnoręcznie przygotowała łapacz snów, jej dziecko znów zaczęło spać spokojnie.
Warto dodać, że indiański talizman jest obecnie jednym z popularniejszych motywów zdobiących ciało. Wiele osób udaje się do tatuatora właśnie z prośbą o łapacz snów. Tatuaż ma chronić przed koszmarami i przyciągać szczęście lub po prostu pięknie wyglądać. Łapacze są też jednym z gorących trendów wnętrzarskich. Wiesza się je w sypialni, salonie czy na balkonie – często stanowią centralny, dekoracyjny punkt pomieszczenia. Plecionki świetnie wpisują się w etniczny styl boho.
Jak wygląda prawdziwy łapacz snów? Gdzie kupić i jak go zrobić?
Łapacz snów jest teraz na tyle popularną ozdobą, że bez problemu można zakupić gotowy amulet. Wystarczy, że poszukasz go w sklepach ezoterycznych, w artystycznych pracowniach z rękodziełem i dekoracjami bądź na popularnych serwisach aukcyjnych. Urocze łapacze snów są często oferowane na stoiskach w ramach targów z artykułami hand made. Możliwości są ogromne – na rynku dostępne są rozmaite rozmiary ozdób, a alternatywą dla tradycyjnych, prostych wzorów może być łapacz snów z imieniem lub z napisem „mąż i żona”.
Indianie wykonywali swoje talizmany jedynie z materiałów organicznych – ramy sieci wykonywali z giętkich, plastycznych gałęzi wierzby, a samą sieć pętli przy użyciu rzemienia, ścięgien lub włosia. Rolę wiszących ozdób pełniły zwykle piórka lub kamyczki. A jak zrobić łapacz snów samej, w domu? Można albo skorzystać z analogicznych materiałów, albo dać się ponieść własnej kreatywności i wyobraźni.
Oto przepis na własny łapacz snów na ścianę lub na okno w kilku prostych krokach:
- Przygotuj gałązkę wierzby lub innego giętkiego drzewa i zawiąż ją w obręcz. Możesz też zastąpić gałązkę zwykłym drucikiem, a gotowy okrąg owinąć wełną, rzemykiem lub tasiemką.
- Pora na utkanie pajęczynki wewnątrz obręczy. Możesz w tym celu skorzystać z dowolnego materiału o odpowiednim naprężeniu – na przykład z rzemyków, bawełnianych nici, wełny, jutowego sznurka czy kolorowej włóczki. Możesz po prostu utkać sieć albo ozdobić jej odnogi i nawlec na sznurki muszelki czy koraliki; ciekawą opcją jest też przewiązanie sieci tasiemkami. Inspiracji co do wzoru warto poszukać w Internecie.
- Do dolnej krawędzi łapacza snów przywiąż wstążki, sznurki, rzemyki lub tasiemki, które będziesz mogła ozdobić piórkami, paciorkami, koralikami i innymi dekoracjami.
Dlaczego niektórzy twierdzą, że łapacz snów jest zły?
Łapacze snów już od jakiegoś czasu biją rekordy popularności. Ich motyw doskonale wpisuje się w modę na styl boho. Współczesna popkultura przedstawia go jako talizman przynoszący szczęście; jednocześnie lwia część użytkowników łapaczy traktuje je po prostu jako estetyczne przedmioty i ładne ozdoby sypialni, salonu czy samochodu.
Głównym przeznaczeniem łapaczy snów była ochrona śpiących przed koszmarami i złymi mocami. Ta pierwotna wiara Indian w zaklinające działanie amuletu jest w pewnym sensie wciąż żywa. Wiele osób wierzy, że łapacz snów posiada ochronną moc, przy czym działa to na takiej samej zasadzie, jak wierzy się, że coś niebieskiego i pożyczonego ma przynieść szczęście Parze Młodej, a niezamężne dziewczyny nie powinny siadać na rogu.
A zatem: czy łapacz snów jest zły? Ortodoksyjne środowiska chrześcijańskie upatrują w posiadaniu talizmanów praktyki bałwochwalczej i wiążą je z okultyzmem, spirytyzmem i filozofią New Age. Przestrzegają też, że łapacz snów dla dzieci, tatuaż czy ozdoba zawieszona na lusterku wstecznym to występek przeciwko pierwszemu przykazaniu i element zagrożenia duchowego. Warto jednak pamiętać, że takie głosy podnoszą te same osoby, które widzą niebezpieczeństwo w Harrym Potterze czy znaku pacyfki. Warto zachować w tym względzie zdrowy rozsądek i kierować się własnym sumieniem. Makramowy łapacz snów to przede wszystkim przepiękne rękodzieło. To, czy potraktujemy je jako estetyczny symbol, czy jako magiczny artefakt, zależy od nas i od naszych przekonań.
Masz okazję na szczęście
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek