Co robić z dzieckiem w wakacje? Zobacz, jak zorganizować dzieciom opiekę latem i na jakie koszty trzeba się przygotować

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolakom powraca jak bumerang. Pomysłów jest kilka - z pomocą przychodzą samorządy, organizując dla nich półkolonie oraz zapewniając szereg innych atrakcji. Czy jednak taka pomoc jest wystarczająca i ile ona kosztuje? Czy są inne możliwości zapewnienia opieki dzieciom przez te letnie dni?
Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolakom powraca jak bumerang. Pomysłów jest kilka - z pomocą przychodzą samorządy, organizując dla nich półkolonie oraz zapewniając szereg innych atrakcji. Czy jednak taka pomoc jest wystarczająca i ile ona kosztuje? Czy są inne możliwości zapewnienia opieki dzieciom przez te letnie dni? Anestiev Pixabay.com
Wakacje to najbardziej wyczekiwane dwa miesiące w roku przez wszystkie dzieci. Niestety to również ogromny problem dla każdego pracującego rodzica, zwłaszcza tego na etacie. Co zrobić z dzieckiem podczas wakacji? Rozwiązań jest kilka. Niestety większość opiekunów będzie musiała się mocno postarać, aby zapewnić maluchom opiekę na ten czas.

Wakacje to czas odpoczynku dzieci od szkoły. Niestety nie każdy rodzic ma tyle urlopu i pieniędzy, aby zapewnić opiekę na ponad 60 dni. Wiele dzieci będzie musiało pozostać w domu, bo ceny zajęć, kolonii, półkolonii czy wakacyjnych wyjazdów mogą nie zmieścić się w domowym budżecie. Zobaczcie, co zrobić z dzieckiem w wakacje i na jakie koszty musicie się przygotować.

Lato w mieście

W każdym większym mieście organizowane jest „Lato w mieście”. To opieka nad dziećmi połączona z przeróżnymi atrakcjami, takimi jak wycieczki do zoo, teatrów, muzeów, na basen oraz różne zajęcia tematyczne. Dostępnych jest kilka turnusów, na które trzeba zapisać dziecko. Zazwyczaj odbywa się to on-line. Po otrzymaniu zwrotnej informacji o zakwalifikowaniu dziecka trzeba uiścić opłatę, która jest gwarancją uczestnictwa malucha w tym programie. I tutaj wielu rodziców czeka niespodzianka w tym roku. Cena w porównaniu do zeszłego roku znacznie wzrosła, zwłaszcza w Warszawie. Za opiekę i wyżywienie trzeba będzie zapłacić 50 zł dziennie.

Półkolonie

Inną opcją są półkolonie organizowane zazwyczaj przez domy kultury. Coraz rzadziej jednak są to zajęcia, do których dostęp jest wolny. Zazwyczaj obowiązują zapisy na takie wydarzenia, za które trzeba zapłacić mniej więcej od 150 zł do 450 zł za tydzień. Można skorzystać również z ofert firm, szkółek tematycznych, które na co dzień organizują różne zajęcia dla dzieci. Program jest bardzo bogaty i różnorodny. Mogą to być tematyczne kursy, na przykład związane z programowaniem, sportowe, przyrodnicze itp. Jednak tutaj trzeba liczyć się z dużo wyższymi kosztami – nawet 1000 zł za tydzień.

Kolonie i obozy

To propozycja dla starszych dzieci, które nie obawiają się wyjazdu bez rodziców. Oferta kolonii i obozów jest bardzo bogata. Wszystko zależy od zainteresowań dziecka i zasobności portfela rodziców. Zazwyczaj są to wyjazdy sportowe o tematyce: piłkarskiej, gimnastycznej, żeglarskiej. Koszt dwutygodniowego wyjazdu to około 2000 zł. Jest również możliwość tygodniowego lub 10-dniowego obozu – wówczas cena może być nieco niższa.

Wakacje u dziadków

Rodzice, którzy mogą skorzystać z oferty wakacyjnej u dziadków, to prawdziwi szczęściarze. Dzieci zazwyczaj bardzo chętnie spędzają z nimi czas, więc nie będzie żadnego problemu z zapewnieniem opieki w ciągu tych dwóch wolnych miesięcy. Dziadkowie zazwyczaj też mają swoje wakacyjne plany – wyjazd, działka, na którą mogą zabrać swoje ukochane wnuki. To tańsze i wygodne rozwiązanie. Ważne, że taki wypad z dziadkami może być dla dziecka cennym doświadczeniem, kiedyś ciepłym wspomnieniem i wartościową relacją.

Dowiedz się więcej:

Rodzinne wakacje

Pandemia i inflacja istotnie wpływają na branżę turystyczną. Organizując rodzinne wakacje w Polsce, czy za granicą trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Na cenę wczasów z pewnością będzie miało wpływ miejsce wypoczynku i wyżywienie. Dzienny pobyt w hotelu, czy pensjonacie dla dwóch osób, to koszt od 200 zł do nawet 1500 zł w zależności od tego, jaki standard wybierzemy. Warto pamiętać, że w przypadku czteroosobowej rodziny trzeba będzie wynająć dwa pokoje lub apartament rodzinny. Jedną z najtańszych opcji i najbardziej ekonomiczną dla rodziny z dziećmi jest zarezerwowanie prywatnej kwatery lub mieszkania i przygotowywanie posiłków na miejscu. Stołowanie się na mieście znacznie zwiększy wakacyjne wydatki. Natomiast stawiając na hotel z infrastrukturą, w tym basen i wyżywienie, trzeba się liczyć z kosztem 1000-1500 zł za pokój za dobę. Zagraniczny wyjazd typu all inclusive dla czteroosobowej rodziny na 7 dni zaczyna się od 10 000 zł w górę. Oczywiście wszystko zależy od kraju, standardu hotelu i udogodnień. I jak przestrzegają eksperci taniej nie będzie i nie ma co liczyć na atrakcyjne oferty last minute.

Urlop na zmianę

To rozwiązanie ostateczne i bardzo bolesne, ponieważ rodzina nie ma możliwości wspólnego spędzania czasu podczas wakacji, Niestety wiele osób nie ma innej możliwości i muszą ułożyć grafik w pracy na lipiec i sierpień, tak żeby ich urlopy się nie zazębiały. Najpierw z dziećmi wyjeżdża mama (lub sprawuje nad nimi opiekę w domu), a następnie tata. Jednak do tego rodzice potrzebują prawie całego urlopu, aby zapewnić maluchom opiekę przez dwa miesiące. Niestety takie rozwiązanie często jest nierealne.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet