Paszport dla dziecka – jak wyrobić, gdzie złożyć wniosek i ile kosztuje taki dokument? O czym musisz wiedzieć, starając się o paszport

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wyjazd za granicę z dzieckiem wiąże się z kilkoma formalnościami. Przede wszystkim trzeba mu wyrobić dowód osobisty lub paszport
Wyjazd za granicę z dzieckiem wiąże się z kilkoma formalnościami. Przede wszystkim trzeba mu wyrobić dowód osobisty lub paszport 123 RF
Paszport dla dziecka to bardzo ważny dokument uprawniający do podróży zagranicznych poza krajami Unii Europejskiej. Jego wyrobienie raczej nie przysparza wielu kłopotów. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty i uiścić opłatę. Warto to zrobić o wiele wcześniej przed planowanym wyjazdem, żeby w razie opóźnień nie musieć rezygnować z wakacji.

Spis treści

Kto może złożyć wniosek o paszport?

O paszport dla dziecka mogą starać się rodzice lub opiekunowie prawni. W trakcie składania takiego wniosku musi być obecny tata i mama (ewentualnie osoby, które sprawują pieczę nad dzieckiem). Małoletni poniżej piątego roku życia nie ma obowiązku być obecny w trakcie całej procedury. Natomiast starsze maluchy muszą się pojawić w urzędzie. Jeśli dziecko skończyło 12 lat – urzędnik pobierze jego odciski palców. Wniosek może złożyć jeden rodzic, jeśli:

 • Drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego.
 • Ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka.
 • Ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka.
 • Ojciec dziecka jest nieznany,
 • Jeden z rodziców nie żyje.

Jakie dokumenty należy przygotować przy wyrabianiu paszportu dla dziecka?

W celu uzyskania paszportu dla dziecka należy przygotować kilka dokumentów i udać się z nimi do dowolnego punktu paszportowego. Jednym z nich jest wniosek, który otrzymuje się w punkcie paszportowym i wypełnia się go w obecności urzędnika. Trzeba mieć również ze sobą aktualne zdjęcie, wykonane maksymalnie 6 miesięcy wcześniej, o wymiarach 35 × 45 mm. Powinno ono przedstawiać postać na jednolitym tle z twarzą w pozycji frontalnej i odwzorowywać naturalny kolor skóry. Dziecko na nim powinno mieć widoczne źrenice i zamkniętą buzię. Oprócz tego trzeba również przynieść dowód opłaty, a także ważny paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli posiada, oraz ewentualnie ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
Urzędnik może dodatkowo poprosić o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpis polskiego aktu urodzenia dziecka lub poświadczenie obywatelstwa polskiego).
W przypadku dzieci powyżej 5 roku życia trzeba będzie jeszcze dostarczyć dokumenty, które potwierdzają uprawnienie do skorzystania z ulgi (na przykład legitymacja szkolna), lub poświadczenie, które uprawnia do zwolnienia z opłaty.

Jakie są koszty i termin oczekiwania na paszport dla dziecka?

Koszt wyrobienia paszportu jest zależny od wieku dziecka. Opłaty wyglądają następująco:

 • Do 5 lat – 30 zł, z Kartą Dużej Rodziny 15 zł.
 • Od 5 do 13 lat – 60 zł, z legitymacją szkolną lub innym dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ulgi – 30 zł, z Kartą Dużej Rodziny 15 zł.
 • Od 13 do 17 lat - 140 zł, z legitymacją szkolną lub innym dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ulgi – 70 zł, z Kartą Dużej Rodziny 35 zł.

Jeśli stracisz lub zniszczysz paszport dziecka z własnej winy – opłata za wyrobienie nowego będzie trzykrotnie wyższa.

Paszport dla dzieci, które przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z jego długotrwałym leczeniem albo operacją, jest za darmo. To samo dotyczy dokumentu, który ma wadę techniczną – jego ponowne wyrobienie odbywa się bez żadnych kosztów.

Dowiedz się więcej:

Ulgę na wymianę paszportu otrzymają rodzice, którzy wymienią go przed upływem jego terminu ważności jeśli:

 • zmienił się wygląd dziecka,
 • zmieniły się dane dziecka,
 • w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.

Termin oczekiwania na dokument to zazwyczaj 30 dni. W przypadku szybszego terminu trzeba złożyć wniosek o paszport tymczasowy – ma on krótszy termin ważności.

Jak długo ważny jest dokument uprawniający dziecko do podróżowania za granicą?

Paszport dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13. lat, jest ważny przez 5 lat. Dokumenty dzieci powyżej lat 13. ważne są już 10 lat.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet