Dowód osobisty dla dziecka. Jak i gdzie można wyrobić dokument tożsamości dla małoletniego? Sprawdź, w jakiej sytuacjach może ci się przydać

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Najczęstszym powodem wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka jest wyjazd zagraniczny.
Najczęstszym powodem wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka jest wyjazd zagraniczny. 123 RF
Osoby niepełnoletnie nie muszą posiadać dowodu osobistego, ale jest to przydatny dokument w momencie, kiedy planujemy wyjazd z dzieckiem za granicę. Wówczas warto go posiadać. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopilnować, ile czeka się na dowód i czy można złożyć o niego wniosek online.

Spis treści

Czy niepełnoletnie dziecko potrzebuje dowodu osobistego?

Osoba małoletnia będąca obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego. Jest to dokument, który głównie jest potrzebny w momencie wyjazdu za granicę - do krajów Unii Europejskiej, do strefy Schengen lub innych państw, które pozwalają przekraczać granicę na jego podstawie. W innych przypadkach potrzebny będzie paszport.

W porównaniu do dowodu osobistego, który otrzymują osoby pełnoletnie, dowód dla dziecka będzie wyróżniał się krótszym terminem ważności. Dowód osobisty dla dzieci poniżej 12. roku życia jest ważny przez 5 lat od daty wydania. Jeżeli zaś dziecko ma ukończone 12 lat, otrzymuje dokument, który będzie ważny przez 10 lat.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka i czy można to zrobić online?

Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego można złożyć w urzędzie gminy lub online. Wówczas robi to jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dzieci lub podopieczni powyżej 5. roku życia muszą być obecni w urzędzie podczas składania wniosku. W przypadku wykonania tej czynności drogą elektroniczną wymagany będzie elektroniczny podpis przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. Opcja ta dostępna jest wyłącznie dla dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. W przypadku nastolatków wydawane są e-dowody z odciskami palców oraz podpisem.

Co jest potrzebne, żeby wyrobić dowód dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka wymaga złożenia odpowiednich dokumentów. Trzeba wówczas wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej lub w budynku urzędu oraz mieć ze sobą:

  • aktualne zdjęcie dziecka o wymiarach 45 mm x 35 mm,
  • dowód osobisty lub paszport osoby składającej wniosek w imieniu dziecka,
  • dotychczasowy dowód osobisty lub paszport dziecka (jeżeli został wcześniej wydany),
  • dokument sprawowania opieki nad podopiecznym, jeżeli osobą składającą wniosek jest kuratorem lub opiekunem.

Jaki jest okres oczekiwania na wydanie dokumentu i ile trzeba za niego zapłacić?

Okres oczekiwania na odbiór dowodu osobistego dla dziecka wynosi 30 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku. W przypadku jego wydłużenia osoba zainteresowana zostanie o tym poinformowana. W dowolnej chwili można sprawdzić w Internecie, czy dokument jest gotowy do odbioru. Wystarczy wpisać numer wniosku na rządowej stronie internetowej.
Formalności związane z wyrobieniem dowodu osobistego dla dziecka są całkowicie bezpłatne.

Dowiedz się więcej:

Kto może odebrać dowód osobisty dziecka?

Dowód osobisty dziecka może odebrać dowolny rodzic. Nawet ten, który nie składał wniosku. Wówczas trzeba udać się do urzędu, w którym taki wniosek złożono. Osobie odbierającej potrzebny będzie jej dokument tożsamości oraz stary dowód osobisty (jeśli wcześniej już był wyrabiany) dziecka.

Dziecko lub podopieczny musi być przy odbiorze dowodu osobistego. Można go odebrać samodzielnie, jeśli:

  • dziecko nie ma 5 lat,
  • dziecko ma 5 lat, ale nie ma 12 lat i było obecne przy składaniu wniosku w urzędzie.

Dowód może także odebrać samodzielnie osoba, dla której go wydano, jeśli ma ona ograniczoną zdolność do czynności prawnych, na przykład dziecko, które ukończyło 13 lat.

W przypadku gdy rodzic nie może odebrać dowodu osobistego dziecka z przyczyn losowych, ma prawo upoważnić do tego kogoś innego. Jednak trzeba o tym poinformować urząd.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet