Co zrobić, aby czapka nie gryzła? Genialny trik, dzięki któremu zapomnisz o problemie i pokochasz nakrycia głowy

Katarzyna Dębek
Gryzące czapki to zmora, która skutecznie zniechęca do zimowych spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Na szczęście istnieją proste sposoby, by rozwiązać ten problem!
Gryzące czapki to zmora, która skutecznie zniechęca do zimowych spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Na szczęście istnieją proste sposoby, by rozwiązać ten problem! gpointstudio/Freepik
Czas pożegnać gryzące czapki na dobre! Jeśli i ty, tak jak wiele osób czujesz, że po kilku minutach w czapce zaczyna swędzieć cię głowa i czoło, to koniecznie musisz poznać te genialne triki.

Spis treści

Gryząca czapka może uprzykrzyć zimowe spacery. Możesz wówczas wybrać zamiennik nakrycia głowy lub wypróbować sposobów znanych od lat, które sprawią, że tkanina będzie miękka i przyjazna dla skóry.

Dlaczego gryząca czapka denerwuje?

Czapka, która „gryzie” to problem, który może być źródłem irytacji. Jesienią i zimą warto nosić nakrycie głowy ze względów zdrowotnych. Jednak często pojawia się to nieprzyjemne uczucie swędzenia, które zniechęca do ich zakładania. Najczęściej przyczyną gryzienia jest rodzaj włókien w czapce - np. wełna owcza, która zawiera sztywne, małe włókna, powodujące tarcie na wrażliwej skórze. Dodatkowym powodem może być reakcja skóry na materiały syntetyczne, które powodują pocenie się skóry głowy i wzmagają podrażnienia.

Jak zmiękczyć czapkę? Domowe sposoby na „gryzienie”

Jeśli twoja ulubiona czapka gryzie, nie musisz z niej rezygnować. Wystarczy kilka babcinych sposobów, które warto wypróbować, a pokochasz swoje nakrycie głowy na nowo. Oto kilka trików, które warto znać:

  • Odżywka do włosów może zdziałać cuda, gdy chodzi o zmiękczenie włókien wełnianych lub syntetycznych. Wlej do miski ciepłą wodę (nie gorącą, by nie uszkodzić włókien), dodaj 1-2 łyżki odżywki do włosów, a następnie zanurz czapkę na 15–30 minut. Po wyjęciu dokładnie wypłucz i pozostaw do wyschnięcia na płasko.

  • Ocet jest świetnym naturalnym zmiękczaczem, który eliminuje szorstkość włókien. Dodaj pół szklanki octu do miski z ciepłą wodą i pozostaw czapkę na godzinę, a następnie dobrze ją wypłucz, by pozbyć się specyficznego zapachu.

  • Jeśli chcesz pozbyć się szorstkości, spróbuj wyprać czapkę w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do tkanin lub płynu do prania wełny. Dobrze jest unikać zbyt wysokiej temperatury, ponieważ ciepło może kurczyć wełnę i dodatkowo ją usztywniać.

  • Gliceryna jest składnikiem, który można łatwo znaleźć w aptekach i który działa jak zmiękczacz tkanin. Dodaj kilka kropel gliceryny do ciepłej wody i mocz czapkę przez około 30 minut. Gliceryna pomaga wygładzić i nawilżyć włókna, co zmniejszy ich gryzienie.

Pamiętaj,że po wypraniu swojej gryzącej czapki i zastosowaniu powyższych trików delikatnie wyciśnij nadmiar wody i osusz ją ręcznikiem. Nigdy jej nie wywieszaj pionowo w dół. Suszenie na płasko pomoże uniknąć deformacji kształtu czapki oraz dodatkowo zapobiegnie ponownemu usztywnieniu włókien.

Z czego czapka nie gryzie? Oto materiały przyjazne skórze

Jeśli jesteś na etapie zakupu nowej czapki na zimę, to warto wybrać taki materiał nakrycia głowy, przez który nie będzie ci dokuczać jej „gryzienie”. Poniżej znajdziesz kilka przyjaznych dla skóry opcji:

  • wełna merino,

  • kaszmir,

  • bawełna,

  • akryl wysokiej jakości,

  • wełna alpaki.

Gryząca czapka nie musi być powodem do rezygnacji z komfortu cieplnego w zimowe dni. Istnieje wiele prostych trików, które pozwalają złagodzić szorstkość włókien, a przy odrobinie wysiłku można z powodzeniem nosić nawet najbardziej gryzącą czapkę. Wybierając nowe modele, warto zwrócić uwagę na materiały takie jak merino, kaszmir czy wełna alpaki, które są przyjazne dla skóry i nie wywołują podrażnień. Dzięki tym wskazówkom, noszenie czapki stanie się czystą przyjemnością, a nie udręką.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet