Puszenie się, przetłuszczanie, gorsza kondycja? Czapka może stanowić dla włosów prawdziwe wyzwanie. Zobacz, jak temu zaradzić

Anna Moyseowicz
Odpowiednia czapka powinna być nieco luźna i wykonana z naturalnych materiałów.
Odpowiednia czapka powinna być nieco luźna i wykonana z naturalnych materiałów. pl.123rf.com
Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wyjście zimą na mróz bez czapki na głowie. Ten niepozorny dodatek chroni ciało przed utratą ciepła, ale z drugiej strony, źle dobrany, może być źródłem rozmaitych problemów z włosami, od puszenia się, aż po przetłuszczanie. Wbrew pozorom, brak czapki też nie służy naszym kosmykom. Co w takim razie robić? Podpowiadamy.

Spis treści

Ciepła czapka w mroźne dni to nie tylko ochrona przed zimnem, ale i dodatek, który może urozmaicić stylizację. Niemniej jednak wielu z nas w okresie jesienno-zimowym, gdy czapki są w częstym użyciu, zmaga się ze słabszą kondycją włosów, puszeniem ich i przetłuszczaniem. Czy faktycznie istnieje ryzyko uszkodzenia włosów podczas noszenia nakrycia głowy? A może wręcz przeciwnie, czapka je chroni? Odpowiedź brzmi: to zależy! By zadbać o kondycję włosa i ładną fryzurę wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj czapki, a w razie potrzeby, dodatkowo skorzystać z któregoś z naszych trików.

Zobacz: Ta fryzura była uwielbiana w latach 90., teraz powraca do mody. Takie cięcie nosiła Rachel z „Przyjaciół”. Zobacz, czym jest „C-shape”

Noszenie czapki zimą jest ważne dla zdrowia i... urody. Czy niska temperatura niszczy włosy?

Nie powinniśmy zimą rezygnować z noszenia czapek, tylko dlatego, że kojarzą się one z gorszą kondycją włosów. Szacuje się, że przez głowę „ucieka” około 60-70% ciepła z organizmu, a to przez jej mocne ukrwienie. Co więcej, cebulki włosów są wrażliwe na zimno. Niskie temperatury powodują obkurczanie się naczynek krwionośnych, a to w efekcie uszkodzenie cebulek i wypadanie włosów. Wniosek? Czapka chroni nie tylko nasze zdrowie, ale i piękno.

Rodzaj czapki ma wpływ na wygląd włosów

Wiemy już, że noszenie czapki jest niezbędne, jaką więc wybrać? Nakrycie głowy powinno być ciepłe, a jednocześnie przewiewne. Dzięki luźniejszej czapce skóra głowy nie będzie się pocić, a włosy wycierać się i łamać.

Zrezygnujmy z czapek ze sztucznych materiałów, takich jak poliester. Zamiast nich wybierzmy bawełnę, wełnę lub też tkaninę z bambusa. Sztuczne czapki będą powodować wzmocnione wydzielanie sebum, a co za tym idzie, przetłuszczanie się włosów, a nawet łupież. Włosy wtedy będą też oklapnięte u nasady, a jednocześnie mogą się elektryzować i puszyć.

Należy też pamiętać o odpowiedniej higienie. Każda z nas pamięta o myciu włosów, lecz czapki pierze się znacznie rzadziej. To, jak często prać czapkę, zależy od częstotliwości jej noszenia i materiału, z którego jest wykonana. Bawełnę czy dzianinę można wrzucić do pralki, za to czapkę wełnianą należy wietrzyć lub też prać ręcznie w temperaturze 30 stopni.

Jak dbać o włosy zimą? Na to musisz uważać!

Zimą na włosy czyha wiele zagrożeń. Dobór odpowiedniej czapki to podstawa, jednak dobrze jest też zadbać bezpośrednio o same kosmyki. Szkodzą im nie tylko mróz i obcisłe nakrycia głowy ze sztucznych materiałów, ale też suche powietrze w pomieszczeniach. Z tego względu warto pomyśleć o nawilżaczach powietrza, a w miarę możliwości także nieco przykręcić kaloryfery. Po zimnym dniu marzymy o gorącym prysznicu? Tu też lepiej uważać! Włosy potraktujmy ciepłą, a nie gorącą wodą. Podczas suszenia skorzystajmy z chłodnego nawiewu suszarki. Przed wyjściem z domu lub z basenu na mróz, koniecznie dobrze wysuszmy nasze kosmyki. W przeciwnym przypadku łatwiej o rozdwajanie końcówek i słabsze cebulki włosa.

Problemy z elektryzowaniem się włosów lub ich puszeniem? Są na to sposoby!

Po zdjęciu czapki włosy unoszą się i puszą? Elektryzowanie to częsty problem. Może on występować, nawet jeśli wymienimy czapki z syntetycznych materiałów jak poliester, na naturalne. Co wówczas zrobić? Na szczęście istnieje kilka trików.

Szerzej o elektryzowaniu się włosów pisaliśmy tutaj: Twoje włosy stają dęba po ściągnięciu czapki? Nie tylko ty masz z tym problem. Mamy na to tani i skuteczny sposób

W przypadku włosów elektryzujących się należy pamiętać o ich nawilżeniu, które osiągniemy dzięki regularnemu stosowaniu odżywek (najlepiej po każdym myciu) oraz maseczek (średnio raz w tygodniu). Maskę nakłada się na włosy, najlepiej od wysokości uszu, a nie skórę głowy. Po czasie wskazanym przez producenta trzeba ją dokładnie spłukać. Po umyciu głowy włosy można polać chłodną wodą. Końcówki na koniec zabezpiecz serum lub przeznaczonym do tego olejkiem. Weź pod uwagę kosmetyki o właściwościach wygładzających.

Inne triki na elektryzujące się włosy?

  • Na elektryzujące się włosy pomogą też nawilżacze powietrza (w domu oraz – jeśli to możliwe – miejscu pracy).
  • Zwróćmy również uwagę na to, czym się czeszemy. Grzebień plastikowy lepiej wymienić na drewniany, drewno nie przewodzi prądu, w związku z tym włosy nie będą się elektryzować podczas czesania.
  • Kosmyki wciąż się puszą? Przed założeniem czapki włosy upnij w kok, a fryzurę delikatnie spryskaj lakierem do włosów.
  • Do torby wrzuć olejek antystatyczny albo bibułkę przeciw puszeniu włosów. Korzystaj w razie potrzeby.
  • Jeśli masz nową czapkę, wypierz ją przed pierwszym nałożeniem, pamiętając o użyciu płynu zmiękczającego.

Zobacz: Jakie kosmetyki szkodzą włosom? Trycholog zdradza, czego unikać tworząc fryzurę na imprezę karnawałową

Przetłuszczające się i oklapnięte włosy pod czapką. Jak temu zaradzić?

Częste noszenie czapki sprawia, że włosy znacznie szybciej się przetłuszczają, a fryzura jest oklapnięta. Rozwiązaniem jest częste mycie głowy, a raz w tygodniu użycie szamponu oczyszczającego, czyli tzw. rypacza. Warto po niego sięgnąć, szczególnie gdy włosy są mocno zanieczyszczone lub też obciążone kosmetykami, na przykład do stylizacji. Szampon taki powinien posiadać substancje łagodzące.

Trikiem na oklapnięte włosy jest użycie suchego szamponu, ale nie na skórę głowy, a na wnętrze czapki. Wystarczy ją popsikać i założyć, a po zdjęciu fryzura będzie odświeżona i uniesiona od nasady.

Matowe włosy zimą. Co robić?

Na matowość włosów może mieć wpływ szereg czynników, jak używanie zbyt silnych detergentów, mycie włosów w gorącej wodzie, a zimą niedostateczne nawodnienie i dieta, która nie zapewnia wystarczających składników odżywczych. Co więc zrobić, gdy włosy stają się matowe? Należy przyjrzeć się ich pielęgnacji i dobrać ją do porowatości włosa, a także zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie się. Dobrze też zrezygnować z używek.

Zobacz: Jak nosić czapkę, żeby nie zepsuć fryzury? Oto sposoby, aby twoje uczesanie było perfekcyjne. Zobacz, jak układać włosy

Fryzury pod czapki. Zobacz sposoby na krótkie i długie włosy

Sposób ułożenia włosów pod czapką też ma niebagatelne znaczenie. Długie włosy warto zapleć w warkocz, dzięki czemu nie splączą się od wiatru i łatwiej je schować, na przykład pod szalikiem. Co więcej, warkocze nadają twarzy młodzieńczego uroku. Skorzystaj z wersji dobieranej lub też warkocza wokół głowy, a jeśli nie masz na to czasu, po prostu zapleć zwykły warkocz i zwiąż go ozdobną gumką.

Inną propozycją jest kok. Sprawdzi się wysoki kok (dobrany do nieco szerszej czapki), a także ten niski, wiązany nad karkiem. To propozycja szybka, ale i niezwykle elegancka.

Krótkie włosy w miarę możliwości również zwiążmy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, skupmy się na dobrym cięciu u profesjonalisty, które sprawi, że włosy będą się dobrze układać nawet po zdjęciu czapki. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu kosmyków lakierem lub pudrem, który je usztywni.

Zadbaj o swoje włosy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet