Czy dentyści wrócą do szkół? Stan uzębienia Polaków to dramat

Aga
22.03.2016 torun regionalne centrum stomatologii gabinet adaptacyjny na pierwszym spotkaniu jest oliwia zyglarska wraz z prowadzacom edyta jurczyk dentysta stomatolog stomatologia dziecieca dziecko zdrowie nfz medycyna gabinet fot. grzegorz olkowski / polska press
22.03.2016 torun regionalne centrum stomatologii gabinet adaptacyjny na pierwszym spotkaniu jest oliwia zyglarska wraz z prowadzacom edyta jurczyk dentysta stomatolog stomatologia dziecieca dziecko zdrowie nfz medycyna gabinet fot. grzegorz olkowski / polska press Grzegorz Olkowski / Polska Press
Uruchomienie w szkołach gabinetów dentystycznych to jeden z najważniejszych celów ustawy o medycynie szkolnej. Jest ona właśnie przygotowywana przez ministerstwo zdrowia.

Każde województwo otrzyma też po jednym dentobusie, by w sposób mobilny zapewnić dzieciom pomoc stomatologiczną, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Gabinety stomatologiczne funkcjonowały w szkołach czasach PRL-u. Czy jednak teraz dentyści poprą ten powrót do przeszłości?

- Wszystko zależy od tego, ile zapłaci NFZ. Od lat prowadzę praktykę prywatną. Najszybciej się jako grupa medyczna dostosowaliśmy do warunków rynkowych, a i tak stale Fundusz ogranicza nam kontraktowanie - wyjaśnia jeden z dentystów. - Być może pomysł sprawdzi się w dużych szkołach. Mnie osobiście trudno sobie wyobrazić funkcjowanie gabinetów w szkołach skoro teraz dzieci mogą mieć leczone zęby tylko w obecności rodziców lub opiekunów.

Szkoły, które będą chciały otworzyć gabinet zapłacą tylko za przygotowanie pomieszczenia. Za jego wyposażenie ma zapłacić ministerstwo zdrowia. Jaki jednak wybrać sprzęt? Na jakich zasadach? I przede wszystkim jak wymóc na NFZ lepsze wyceny?
To pytania, na które dziś nie znamy odpowiedzi.

Z drugiej strony stan uzębienia dzieci w Polsce jest fatalny. Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85 proc. 6-latków ma dziś próchnicę o różnym stopniu zaawansowania. To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Przyczyna? Wciąż nie leczymy dzieciom zębów mlecznych. Regularne wizyty u dentysty z 3, 4 czy 5-latkiem deklaruje dziś zaledwie 39 proc. rodziców. Aż 57 proc. rodziców przyznaje wprost, że nie leczy swoim dzieciom zębów mlecznych. Przyczyny zaniechań są różne. W grupie tej dla blisko połowy (48 proc.) są to finanse - leczenie leczaków dziecka jest dla wielu rodziców za drogie. Prawie co trzeci rodzic jest natomiast zdania, że zębów mlecznych po prostu się nie leczy, bo i tak kiedyś wypadną .

Obecnie w województwie śląskim, według danych z Systemu Informacji Oświatowych w szkołach funkcjonuje 6 gabinetów stomatologicznych, 204 gabinety lekarskie oraz 479 gabinetów profilaktyki zdrowia i pomocy przedszpitalnej.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiesław
Albo zęby się ma zdrowe albo się ich nie ma. Żaden stomatolog niczego nie pomoże tylko biorą piniądze od ludzi. Teraz mam państwowe i jestem zadowolony
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet