Czy farbowanie włosów zwiększa ryzyko raka piersi? Sprawdź, co na ten temat mówią najnowsze badania

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Ostatnie badania National Institutes of Health dały powody do niepokoju kobietom, które od wielu lat farbują włosy. Wykazały one bowiem, że koloryzacja może zwiększać ryzyko raka piersi.
Ostatnie badania National Institutes of Health dały powody do niepokoju kobietom, które od wielu lat farbują włosy. Wykazały one bowiem, że koloryzacja może zwiększać ryzyko raka piersi. kot2626/Getty Images
Wiele kobiet farbuje sobie włosy. Większość fryzjerów zapewnia, że jest to zabieg bezpieczny, jednak badania wykazały niestety co innego. Wieloletnia koloryzacja może bowiem zwiększać ryzyko występowania raka piersi.

Lekarze od wielu lat zastanawiali się nad tym, czy farbowanie włosów jest bezpieczne dla zdrowia. Badano wpływ tej czynności na możliwość występowania raka piersi u kobiet. Dotychczasowe analizy dawały wyniki niejednoznaczne, jednak ostatnio pojawiły się bardziej konkretne dane na ten temat. Jak się okazuje, są powody do obaw.

Farbowanie włosów a rak piersi

National Institutes of Health przebadał 46709 amerykańskich kobiet, które znajdowały się w grupie ryzyka rozwoju raka piersi – uczestniczki miały siostry, u których zdiagnozowano raka piersi, ale one same go nie miały w momencie analizy.

Wyniki pokazały, że stosowanie trwałych farb do włosów było związane z wyższym o 7 proc. ryzykiem raka piersi. Wśród pań, które stosowały półtrwałą lub tymczasową farbę do włosów, odnotowano niewielki wzrost możliwości wystąpienia nowotworu.

Panie, które stosowały produkty do koloryzacji włosów od 5 do 8 tygodni lub więcej w ciągu 12 miesięcy przed przystąpieniem do badania, były o 8 proc. bardziej narażone na rozwój raka piersi niż kobiety, które ich nie używały. Badanie wykazało, że stosowanie trwałych farb zwiększało ryzyko nowotworu, ale nie było jego główną przyczyną. U kobiet czarnoskórych ryzyko to było znacznie większe, bo aż 45 proc.

Zobacz: Koloryzacja włosów, która podkreśli urodę. Zobacz propozycje dla blondynek, brunetek i rudych. Sprawdź zimowe trendy fryzjerskie

Co warto wiedzieć o farbach do włosów?

Produkty do koloryzacji włosów różnią się m.in. trwałością. Wyróżnia się:

  • trwałe – zawierają amoniak i nadtlenki.
  • półtrwałe – nie zawierają amoniaku i nie są mieszane z oksydantami o dużym stężeniu (zazwyczaj 1,7–3 proc.).
  • tymczasowe – nie zawierają amoniaku ani utleniaczy, przez co nie ingerują w wewnętrzną strukturę włosa.

Produkty do farbowania włosów zawierają mnóstwo substancji chemicznych, które mogą uszkodzić DNA lub zakłócić równowagę hormonalną w organizmie. Chemikalia mogą bowiem przedostać się do krwiobiegu. Jak dotąd nie znaleziono składnika w farbach, który jest odpowiedzialny za zwiększone ryzyko raka piersi. Wynika to po pierwsze z faktu, że na wielu opakowaniach produktów do koloryzacji włosów nie są wymienione wszystkie substancje, a po drugie skład tego kosmetyku na przestrzeni lat ulegał licznym zmianom. Bardzo trudno jest w takiej sytuacji wykryć tę jedną groźną substancję.

Tylko niewielka ilość chemikaliów z farby do włosów jest wchłaniana przez skórę głowy i obecnie nie wiadomo, który ze składników nowoczesnych farb do włosów zawiera substancje rakotwórcze.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem stosowanie naturalnych farb lub produktów półtrwałych, ewentualnie tymczasowych, które nie zawierają tak silnych chemikaliów.

Jak stosować farby, by obniżyć ryzyko?

Amerykańskie Towarzystwo ds. nowotworów przygotowało kilka wytycznych odnośnie stosowania farb do włosów:

  • używaj rękawiczek podczas farbowania włosów,
  • nie trzymaj farby na głowie dłużej, niż zaleca producent,
  • po farbowaniu dokładnie umyj głowę,
  • nie mieszaj różnych produktów do farbowania włosów,
  • nie farbuj włosów, jeśli Twoja skóra głowy jest podrażniona, spalona lub uszkodzona.

Obecnie salony fryzjerskie oferują farby wegańskie. Koloryzacja za ich pomocą być może nie będzie tak spektakularna, a kolor może się wypłukiwać znacznie szybciej, niż w przypadku innych farb trwałych, ale z pewnością jest to opcja znacznie bezpieczniejsza dla zdrowia.

Rezygnować z farbowania czy nie?

Chociaż wyniki najnowszych badań pokazują, że farbowanie włosów może zwiększać ryzyko raka piersi, problem jest złożony. Nie wszystkie farby do włosów są takie same — mogą zawierać tysiące różnych substancji chemicznych. Obecnie potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób różne związki znajdujące się w popularnych produktach do włosów mogą potencjalnie być zaangażowane w rozwój raka piersi. Naukowcy są zgodni, że zdrowy tryb życia, czyli odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i eliminacja używek daje większą gwarancję uniknięcia nowotworu niż zaprzestanie koloryzacji włosów.

Zadbaj o piękne włosy!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet