Czy nakładki prostujące zęby są bezpieczne i skuteczne? Zobacz, co na ten temat sądzi ortodonta i dlaczego Wersow już ich nie reklamuje

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Weronika Sowa - Influencerka znana pod pseudonimem Wersow zaprzestała reklamować nakładki prostujące zęby.
Weronika Sowa - Influencerka znana pod pseudonimem Wersow zaprzestała reklamować nakładki prostujące zęby. AKPA/Filip Radwański
Nakładki prostujące zęby działają w podobny sposób, jak aparaty ortodontyczne i niwelują wadę zgryzu. Mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak w ostatnim czasie wokół tego tematu powstało wiele kontrowersji. Znana Influencerka Wersow zrezygnowała nawet z reklamowania tego produktu.

Spis treści

Chociaż nakładkowy system prostowania zębów jest mniej popularną metodą leczenia wady zgryzu, to ostatnio stało się o nim głośno. A to za sprawą rezygnacji z reklamowania tego produktu przez popularną influencerkę Wersow. Na Facebooku powstała grupa zrzeszająca ponad 11 tysięcy ludzi, którzy czują się przez firmę produkującą te systemy oszukani. Co o takich nakładkach sądzi ekspert? Lek. stom. Kamila Wasiluk – ortodonta z kliniki L’experta, znana jako autorka bloga Mama Ortodonta wypowiedziała się na ten temat.

Co to są nakładki prostujące zęby?

Nakładki prostujące zęby to aparaty ruchome, przezroczyste, bez zamków i drutów, wykonane z przezroczystego, giętkiego tworzywa. Dostępne są już od wielu lat, jako jedna z metod prostujących zęby.

Jedna z firm wprowadziła systemy do samodzielnego prostowania zębów w warunkach domowych. Jak się okazuje, wiele osób skusiło się na pozorną łatwość w ich stosowaniu. Nakładki są przysyłane prosto do domu przez kuriera, bez konieczności odbywania wizyt kontrolnych u ortodonty. Jedyna to ta pierwsza, podczas której wykonywany jest scan zębów. Tyle! Jednak wielu klientów po ich stosowaniu nie widzi żadnej różnicy, a nawet stwierdzono u nich pogorszenie stanu zgryzu. Poza tym ludzie narzekają na brak komunikacji z firmą i ukryte koszty leczenia, o których nie zdawali sobie sprawy.

Biżuteria nazębna to nowy krzyk mody. Sprawdź, jak podkreślić uśmiech

Biżuteria nazębna to nowy krzyk mody. Sprawdź, jak podkreślić uśmiech

Biżuterię nazębną może nosić każdy - bez względu na wiek i płeć. Jeśli chcesz w modny sposób podkreślić swój uśmiech, zapytaj się o taką usługę swojego stomatologa. Wybór nazębnej biżuterii jest napra...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Skąd się wziął skandal z nakładkami prostującymi zęby?

Jak mówi lek. stom. Kamila Wasiluk – ortodonta z kliniki L’experta, znana jako autorka bloga Mama Ortodonta, wiele osób dało się omamić pozornie łatwym sposobem na proste zęby.

Każdy chciałby mieć piękne, proste zęby. Niewiele osób za to chce przechodzić przez skomplikowane, wielomiesięczne leczenie i nie chce nosić metalowych aparatów. Gdy nagle pojawiła się alternatywa dla tradycyjnego leczenia ortodontycznego, którą w dodatku popiera mnóstwo influencerów – prawdziwych osób, z którymi wiele osób się identyfikuje, wielu ludzi niestety uwierzyło w to, że tego typu systemy do samodzielnego prostowania zębów są czymś genialnym i idealnym dla nich. Tymczasem tak nie jest, o czym sama pisałam już w ubiegłym roku na swoim blogu mamaortodonta.pl

Lek. stom. Kamila Wasiluk podkreśla, że leczenie ortodontyczne zawsze odbywa się pod nadzorem specjalisty z tej dziedziny! Tymczasem prostowanie zębów systemami takimi jak proponowany przez wymienioną firmę jest zupełnie niekontrolowane, co jest główną przyczyną niepowodzeń.

Bardzo przestrzegam przed używaniem systemów nakładkowych, kiedy brak jest informacji o lekarzu prowadzącym i terminach wizyt kontrolnych. W przypadku takiego prostowania zębów, bo leczeniem tego nie można nazwać, osoba zapraszana jest w pierwszym kroku na wykonanie skanu do partnerskiego gabinetu stomatologicznego. Nie znaczy to jednak, że jest pod jego opieką. W takim miejscu tylko wykonuje się skany zgryzu i klient wypełnia ankietę. Żaden lekarz z tego gabinetu nie analizuje zgryzu, nie rozmawia o leczeniu z pacjentem, nie planuje leczenia i go nie kontroluje. Skany przesyłane są do firmy, która wykonuje nakładki, z którą konsument tak naprawdę podpisuje umowę. Taki skan nie jest diagnostyką ortodontyczną. Pełna diagnostyka obejmuje badanie fizykalne, wywiad z pacjentem, wykonanie szeregu różnych zdjęć rtg i cbct wraz z ich analizą, zdjęć uzębienia oraz wykonanie wycisków/skanów i badania stawu skroniowo-żuchwowego.

Ekspertka podkreśla, że podstawą leczenia ortodontycznego powinna być diagnostyka i lekarz, który opiekuje się pacjentem. W przypadku jakichkolwiek kłopotów taka osoba nie ma gdzie i do kogo się zwrócić. Ortodontka przestrzega, że:

Wszelkiego rodzaju niekontrolowane działanie w obrębie jamy ustnej może się naprawdę źle skończyć. Bóle stawu skroniowo-żuchwowego, ścieranie się zębów, bóle głowy, trudności z gryzieniem i żuciem, bóle dziąseł i zębów z powodu recesji dziąsłowych, problemy ze snem, a nawet zaburzenia psychiczne to tylko niektóre konsekwencje, których można się nabawić nieprawidłowo prostując zęby. Co więcej, nieprofesjonalne prostowanie przednich zębów może doprowadzić do pogłębienia lub powstania wady zgryzu! Dlatego mając nawet niepozorny problem polegający na krzywym ustawieniu jednego zęba, każda osoba powinna zawsze najpierw poddać to ocenie lekarza ortodonty. Nawet on na pierwszy rzut oka nie powie dokładnie, jak powinno wyglądać leczenie. Może okazać się, że leczenie będzie proste, ale to powinno być poprzedzone dobrą diagnostyką! A może okazać się, że krzywy ząb to wierzchołek góry lodowej i tak naprawdę pacjenta czeka skomplikowane leczenie – wyjaśnia lek. stom. Kamila Wasiluk.

Uwaga na tureckie zęby! Dentyści ostrzegają przed powikłaniami, a nawet wypadaniem

Uwaga na tureckie zęby! Dentyści ostrzegają przed powikłaniami, a nawet wypadaniem

Tureckie zęby to hasło, które wzbudza ogromne kontrowersje. Proste, białe i idealnie równe zęby nie tylko nie wyglądają naturalnie, ale często zrobione są w nietypowy czy nieprawidłowy sposób. Trend t...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czy nakładki prostujące na zęby działają?

Jak się okazuje, kluczowe jest rozróżnienie systemów nakładkowych stosowanych pod kontrolą ortodonty od tych, które oferuje firma i przysyła pacjentowi do domu pocztą! Pierwsze są metodą leczenia ortodontycznego, drugie to tylko próba prostowania zębów bez nadzoru ortodonty.

Osobiście byłam jedną z pierwszych osób w Polsce, które wprowadziły systemy nakładkowe do swojej oferty, wtedy służyły one w leczeniu prostych wad zgryzu. Taki przezroczysty aparat dla dorosłych owszem może być dobrym rozwiązaniem u osób, dla których priorytetem jest, żeby aparat był niewidoczny i żeby była możliwość zdjąć go w każdej chwili (choć jedynie na kilka minut) – mówi ortodontka kliniki L’experta.

Wada zgryzu często ma podłoże bardziej złożone, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Dla niektórych zaskakujące może być to, że można mieć proste zęby i poważną wadę zgryzu! Wady zgryzu nie polegają bowiem jedynie na krzywo ustawionych zębach, ale również na niewłaściwym ułożeniu kostnym szczęk i mogą objawiać się nie tylko w zakresie zębowym, ale również te bardziej zaawansowane w strukturach szkieletowych. W takich przypadkach leczenie musi być bardziej złożone, czasami nawet terapia ortodontyczna bardziej wyspecjalizowanymi aparatami to za mało i dla wyleczenia w pełni wady potrzebna jest operacja chirurgiczna – tłumaczy Mama Ortodonta.

Aby dobrze wyleczyć wadę zgryzu i wyprostować zęby, lekarz na samym początku wnikliwie analizuje zgryz i dobiera najlepsze metody leczenia. Jeśli pacjent kwalifikuje się do terapii systemami nakładkowymi, mogą być u niego zastosowane pod warunkiem, że terapia jest prowadzona od początku do końca przez ortodontę.

Pamiętajmy, że zęby i jama ustna to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu. To przede wszystkim układ biorący udział w naszym codziennym funkcjonowaniu i związane z tym jest zdrowie naszego organizmu. Jeśli mamy z nim problem należy udać się do lekarza.

Promocje w Reserved

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klucha
dbanko o ząbki zawsze na propsie dlatego szczotka soniczna philips jest urzywana i aparat też zaraz będzie noszony a nie nakładki takie co jak sie okazuje nie są zdrowe
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet