Czy podczas okresu można... Sprawdź, co jest faktem, a co mitem na temat miesiączki
Wokół miesiączki i tego, co można robić podczas krwawienia krąży wiele mitów. Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat okresu. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Fakt: Długie noszenie tamponu zwiększa ryzyko zakażenia
Podczas pierwszych dni miesiączki krwawienie jest bardziej intensywne, dlatego zaleca się zmieniać tampon co 3-6 godzin, a w ostatnich dniach okresu – co 6-8 godzin. Zbyt długie noszenie tego samego tamponu zwiększa ryzyko zakażenia, ponieważ krew nie może swobodnie odpływać z pochwy. Ginekolodzy przestrzegają, że nieprawidłowa higiena i rzadka zmiana tamponów mogą doprowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego, wywołanego przez toksyny paciorkowców.
Mit: Podczas miesiączki nie wolno ćwiczyć
Ćwiczenia fizyczne podczas krwawienia miesiączkowego nie są zakazane. Warto dokładnie słuchać swojego organizmu i dobierać intensywność treningu do samopoczucia. Niektóre ćwiczenia, takie jak joga lub ćwiczenia rozciągające, mogą nawet przynieść ulgę i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Podczas miesiączki warto jednak zrezygnować z bardzo intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie długich dystansów lub podnoszenie ciężarów.
Fakt: Podczas okresu można zajść w ciążę
Mimo że ryzyko jest niewielkie, to nie jest równe zeru! Szansa na zajście w ciążę podczas okresu jest większa w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli, gdzie owulacja następuje zaraz po ustaniu krwawienia. Warto pamiętać, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Dlatego jeśli jajeczkowanie występuje w 5-7 dniu cyklu, a do współżycia doszło dzień lub dwa przed, to szansa na zajście w ciąże podczas miesiączki jest wyższa!