Czy szkodzisz swojemu dziecku? Nawet mając dobre chęci, możesz wyrządzać swojemu dziecku krzywdę lub narażać je na niebezpieczeństwo! Zobacz, co możesz robić źle!
Przedwczesne sadzanie i nauka chodzenia
Siadanie i chodzenie to jedne z najważniejszych kroków, które dziecko robi w trakcie swojego rozwoju. Musimy jednak być cierpliwi i czekać na to aż dziecko samo z siebie zacznie siadać, stawać czy robić pierwsze kroki. Próbując przyspieszyć siadanie, sadzając dziecko i podpierając je np. poduszkami, nie tylko nie nauczymy malucha szybciej siadać, ale zaszkodzimy jego kręgosłupowi i mięśniom.
Podobnie też chodzik jest dziecku zupełnie zbędny: maluch w końcu nauczy się sam chodzić, a korzystanie z chodzika zaburza zmysł równowagi, nie wykształca odruchu chronienia się przed upadkiem, a także wymusza pozycję stojącą, co nie wpływa pozytywnie na kręgosłup i mięśnie dziecka.
Niebezpieczne zabawy
Podniesienie dziecka za rączki w trakcie spaceru może być świetną zabawą, ale nie jest zdrowe dla małych dzieci. W ten sposób można uszkodzić lub zerwać więzadła! Nie jest to niebezpieczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale jeśli maluch jeszcze płynnie nie chodzi i samodzielnie nie skacze, absolutnie nie powinniśmy wprowadzać takich zabaw.
Podobnie też niebezpieczne jest trzymanie dziecka za ręce i kręcenie się z nim dookoła. Zamiast tego, złapmy dziecko pod pachami i wtedy się z nim zakręćmy. To o wiele bardziej bezpieczny sposób.
Błędy dietetyczne
Wszyscy wiemy, że dziecko nie powinno jeść zbyt wielu słodyczy, bo grozi to próchnicą i otyłością, ale mało kto wie, że za rozwój otyłości malucha może odpowiadać także nadmiar białka w diecie.
Kiedy spożywamy zbyt dużo białka, zmienia się metabolizm węglowodanów i tłuszczów, a tymczasem polskie dzieci w wieku 2-3 lat jedzą go aż o 600% za dużo! Nadmiar białka w diecie może także prowadzić do uszkodzenia nerek i zwiększenia poziomu cholesterolu. Z drugiej strony niedobór białka hamuje wzrost i może być przyczyną niedowagi.
Normy białka w dziennej diecie to 1,52g/kg masy ciała u dzieci do 6. miesiąca życia, 1,6g/kg masy ciała u dzieci w 6-12 miesiącu życia, 1g/kg masy ciała u dzieci powyżej 1 roku życia.