Czy można wziąć kredyt bez ślubu?
Od razu potwierdzamy – tak, wspólny kredyt bez małżeństwa jest możliwy w dzisiejszych czasach. Sęk w tym, że pary żyjące ze sobą w ten sposób muszą spełnić określone wymagania, aby takie finansowanie miało w ogóle prawo bytu.
Wymagania, o których mowa w głównej mierze odnoszą się do aspektów stricte finansowych i na jako takich należy się skupić rozważając wspólnie tego rodzaju formę finansowania. Nie można też zapominać, że w takim przypadku za całość zobowiązania odpowiada każdy z kredytobiorców w równy sposób i solidarnie.
Wspólny kredyt bez małżeństwa a zdolność kredytowa - jak to widzą banki?
Zanim przejdziesz do poszukiwania najbardziej interesującego kredytu gotówkowego na Totalmoney.pl – musisz wiedzieć, że gdy staracie się o wspólny kredyt bez małżeństwa – bank będzie patrzył na zdolność kredytową każdego z Was w oddzielny sposób, w pierwszej kolejności. Druga analiza będzie odnosić się do łączonej zdolności.
Co dokładnie jest brane pod uwagę w tym procesie analizy łączonej zdolności kredytowej dla par bez małżeństwa zainteresowanych wzięciem kredytu?
1. Koszty życia,
2. wysokość wydatków,
3. łączny dochód netto dla pary,
4. liczba osób na utrzymaniu,
5. suma stałego zobowiązania finansowego.
Po wyliczeniu zdolności kredytowej każdej z osób – bank łączy dochody zgodnie z powyższym i na tej podstawie przechodzi do obliczenia maksymalnie wysokiej kwoty kredytu, jaką może przyznać. Dokładnie na takiej podstawie działa wspólna pożyczka bez małżeństwa. Interesuje Cię punktacja BIK i chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź co na ten temat mówi Klaudia Spurgiasz - Ekspert finansowy.
Wspólny kredyt bez ślubu - jakie są wymagania?
Jeśli myślisz poważnie o wspólnym kredycie bez małżeństwa – zarówno Ty, jak i druga osoba, z którą chcesz podjąć to zobowiązanie, musicie być w pełni świadomi, z jakimi wymaganiami ze strony banku się spotkać w drodze do akceptacji waszej aplikacji.
Na jakie wymagania trzeba być przygotowanym dążąc do przyznania kredytu bez ślubu?
● Umowa regulująca zasady współwłasności – niemal każdy bank będzie tego wymagać, chcąc aby wszystko było jasne dla każdej ze stron. Zwykle ustalenia te należy sporządzić w kancelarii notarialnej, dlatego przygotuj się na dodatkowe koszta.
● Odpowiednia zdolność kredytowa – liczy się tutaj zarówno wysokość i stabilność dochodów, jak i historia kredytowa oraz suma zobowiązań dla każdej osoby w parze z osobna i obojga razem.
● Wkład własny – czasem mile widziany, nierzadko wymagany, konieczny gdy mowa o kredycie hipotecznym i wtedy musi to być względnie od 10-20% wkładu.
● Stałe źródło dochodu – może to być działalność gospodarcza, umowa o pracę, czy nawet umowa zlecenie. Ważne jednak, aby dochód był pewny i stały.
● Umowa rezerwacyjna lub przedwstępna – w odniesieniu do zakupu nieruchomości, jeśli mowa o kredycie bez małżeństwa typu hipotecznego.
Jak wziąć kredyt bez ślubu?
Już wiesz, jakie wymagania stoją przed osobami chcącymi wziąć wspólny kredyt bez małżeństwa. Sama procedura wygląda niemalże tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu. Nic nie powinno Cię zaskoczyć. Zanim jednak zdecydujesz się w to wejść na 100% rekomendujemy analizę plusów i minusów takiego rozwiązania.
Do minusów z całą pewnością należy fakt, że jeśli dojdzie do rozstania mogą pojawić się komplikacje – na które poświęcimy ostatni akapit naszego artykułu. Innym minusem jest konieczność solidarnego podejścia do odpowiedzialności za kredyt, co oznacza, że jeśli ta druga osoba popadnie w kłopoty finansowe, Ty nadal musisz kredyt spłacać.
Jest jednak też całkiem sporo plusów takiego rozwiązania. Od faktu, że w sumie możecie mieć większą zdolność kredytową, przez możliwość dzielenia się kosztami spłacania kredytu i posiadanie możliwości wspólnego inwestowania, aż po większe możliwości negocjacyjne z bankiem. Wzajemne wsparcie finansowe w takim układzie również jest dużym walorem, którego nie posiada się przy konieczności samotnego wzięcia na siebie zobowiązania.
Wspólny kredyt bez ślubu - co ze spłatą po rozstaniu?
Jeśli macie stabilne dochody i wspólne plany – warto taki kredyt rozważyć. Wiadomo jednak, że życie pisze różne scenariusze i tak samo różne mogą być wyjścia z sytuacji w przypadku, gdy para decydująca się na wspólny kredyt bez małżeństwa jednak się rozstaje.
Jednym z popularnych scenariuszy jest sprzedaż nieruchomości i podział środków z tego tytułu. Można też mimo rozstania nadal wspólnie spłacać kredyt lub też kredyt może zostać przejęty przez inną osobę, która spłaci część zarezerwowaną dla drugiej z pary, które wzięły kredyt. Są możliwości, a decyzja – musi być rozważna i odpowiedzialna.