Związki goitrogenne
NIE! Dieta w chorobie Hashimoto powinna chronić tarczycę przed działaniem produktów „kradnących” z organizmu cenny jod, który jest niezbędny do syntezy jej hormonów. Źródłem antyodżywczych substancji wiążących jod, nazywanych związkami wolotwórczymi czy goitrogenami, są przede wszystkim warzywa kapustne, takie jak kapusta, jarmuż, brukselka, kalafior, brokuł, rzodkiewki, kalarepa, rzepa, brukiew czy gorczyca, czyli główny składnik musztardy. W nieco mniejszym stopniu jod wiążą też związki zawarte w innych produktach, takich jak m.in. nasiona soi, orzeszki ziemne i pinii, kasza jaglana, chrzan, szpinak, bataty, truskawki, gruszki, brzoskwinie, siemię lniane i zielona herbata. Zawartość związków wolotwórczych można zmniejszyć nawet o 30 proc., gotując zawierające je produkty bez pokrywki.
Gluten
NIE! Wielu chorych z Hashimoto czerpie korzyści z eliminacji z diety białek glutenowych, co łagodzi przykre objawy. Choć związek ten nie jest przyczyną rozwoju Hashimoto, często wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu, nasilając stan zapalny i pogarszając jej przebieg. Występuje też związek między nietolerancją glutenu a Hashimoto, a także nietolerancji glutenu z chorobami autoimmunologicznymi. Jadłospis bezglutenowy składnika wyłącza zboża takie jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień (a także zawierające je przetwory). Dozwolone jest spożywanie produktów na bazie owsa, gryki, kaszy jaglanej, komosy ryżowej, amarantusa czy teffu, czyli miłki abisyńskiej.
Laktoza
NIE! Niedoczynności tarczycy, która występuje w chorobie Hashimoto, często towarzyszy nietolerancja laktozy, która przyczynia się do powstawania wzdęć, gazów, bólów brzucha i biegunek, mogąc też wpływać na przyswajanie leków tarczycowych. U wielu pacjentów eliminacja z diety mleka i jego przetworów, a także produktów z dodatkiem laktozy, przynosi poprawę samopoczucia. Jeżeli nietolerancji laktozy nie towarzyszy reakcja zapalna tarczycy na białko kazeinowe, można sięgać po produkty mleczne bezlaktozowe. Polecane są mleczka roślinne i wegańskie alternatywy nabiału.