Jaki wpływ na zdrowie ma czytanie książek?
Naukowcy przekonują, że nawet jedna przeczytana książka nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie neuronów w naszym mózgu. Okazuje się, że systematyczne czytanie może mieć wiele innych walorów zdrowotnych.
Czytanie ma dobry wpływ na mózg
Eksperci przekonują, że już po jednej przeczytanej książce można zauważyć, że zaczynają się tworzyć nowe połączenia pomiędzy neuronami w mózgu. Stymulowanie tego organu do wydajniejszej pracy pozwala na to, by lepiej funkcjonował i stale się rozwijał.
Proces ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które dzięki czytaniu nie tylko lepiej myślą, są inteligentniejsze, stają się bardziej kreatywne i pobudzają wyobraźnię, ale także mogą być bardziej empatyczne.
Czytanie może przedłużyć życie aż o 2 lata!
Naukowcy z Uniwersytetu Yale udowodnili, że osoby, które regularnie czytają książki, żyją statystycznie o 2 lata dłużej niż ludzie, którzy w ogóle nie sięgają po żadne lektury.
Już 3,5 godziny czytania w tygodniu pozwala ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 procent.
Prof. Becca R. Levy potwierdza, że na podobny efekt mogą liczyć także osoby czytające przede wszystkim gazety i czasopisma, choć klasyczne mole książkowe i tak wypadają lepiej pod względem statystycznej długości życia.
Czytanie redukuje poziom hormonu stresu
Naukowcy z Uniwersytetu Sussex potwierdzają, że już po 6 minutach czytania fabularnej prozy poziom hormonu stresu (kortyzolu) może obniżyć się nawet o 68 proc. (to więcej niż podczas słuchania muzyki czy spacerowania).
Badacze z Hiszpanii udowodnili z kolei, że już samo czytanie o smakowitych potrawach lub wykwintnych aromatach uaktywnia te obszary mózgu, które zostają pobudzone podczas wąchania zapachów lub kosztowania jedzenia (warto dodać, że pół godziny czytania pozwala spalić około 40 kcal).