Czytanie ma dobry wpływ na ciśnienie tętnicze
Już po 6 minutach czytania można zaobserwować, że ciśnienie krwi zaczyna dążyć do prawidłowego poziomu. Jeśli cierpimy na nadciśnienie lub często jesteśmy zestresowani, warto wyrobić sobie nawyk regularnego czytania książek.
Najlepiej jednak sięgać po teksty drukowane. Okazuje się bowiem, że treści odczytywane z e-booków przyswajamy nieco inaczej i zapamiętujemy z nich mniej informacji. Dlaczego?
Czytając e-booki przyswajamy mniej treści?
Elektroniczne książki czytamy w taki sam sposób, w jaki przeglądamy strony internetowe i korzystamy z mediów społecznościowych – czyli nieco powierzchownie.
Badania neurologiczne potwierdzają, że lepiej przyswajamy treści, które odczytujemy z tradycyjnego druku. Podczas czytania klasycznych książek nasz mózg jest przyzwyczajony do czytania „od deski do deski”. Proces ten ma charakter liniowy, co oznacza, że czytamy po kolei wszystkie zapisane wyrazy.
E-booki traktujemy nieco inaczej, choć najczęściej robimy to zupełnie podświadomie. Śledząc tekst elektroniczny wędrujemy wzrokiem po linii w kształcie litery zet. Pozwala to nam czytać nieco szybciej, ale w rezultacie robimy to niedokładnie i przyswajamy mniej informacji.
Odczytywanie tradycyjnego druku pozwala z kolei na lepsze rozumienie treści. Łatwiej zapamiętać nam to, o czym przeczytaliśmy w klasycznych książkach niż na e-bookach (dlatego lepiej uczyć się z drukowanych podręczników niż z ekranu komputera).