Dobry stomatolog - czym kierować się przy jego wyborze?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Stomatolodzy mają w zwyczaju wręczać swoim najmłodszy pacjentom ordery, dyplomy i drobne upominki. Dzięki temu dzieci nie zrażają się do wizyt w gabinecie dentystycznym i nabierają większego zaufania do swojego lekarza. W przypadku dorosłych pacjentów jest nieco trudniej - stomatolog musi odznaczać się wieloma cechami, które będą świadczyć o jego profesjonalizmie.

Kwalifikacje zawodowe

W Polsce zawód stomatologa może wykonywać osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dodatkowo absolwent musi ukończyć staż podyplomowy lub zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy/Państwowy. Dodatkowo lekarz może zrobić specjalizację w konkretnej dziedzinie stomatologicznej, np. ortodoncji, periodoncji, protetyce czy chirurgii szczękowej. Jednak dobry stomatolog nie poprzestaje na studiach czy specjalizacji. Podobnie jak inne gałęzie medycyny stomatologia nieustannie się rozwija - lekarze poznają bardziej zaawansowane techniki leczenia, powstają też nowe materiały i urządzenia dentystyczne. Dlatego stomatolog powinien stale aktualizować swoją wiedzę na szkoleniach i sympozjach (także zagranicznych), aby zapewnić pacjentowi maksymalnie skuteczną i komfortową opiekę dentystyczną.

Profesjonalne podejście

Dobry stomatolog nie ogranicza się do wykonania usługi dentystycznej. Chętnie odpowie na pytania pacjenta dotyczące profilaktyki zdrowia jamy ustnej, a w razie potrzeby poinstruuje, jak prawidłowo dbać o zęby. Stomatolog dziecięcy wręczy małemu pacjentowi order lub inny upominek, a do tego przestrzeże przed zgubnym wpływem słodyczy na zdrowie zębów. Przed podjęciem leczenia profesjonalny stomatolog przedstawi pacjentowi różne opcje i techniki, a także uprzedzi o ewentualnych skutkach ubocznych. Dobry lekarz powinien też poinformować pacjenta, jakie mogą być ewentualne konsekwencje zaniechania lub przerwania leczenia.

Dbanie o komfort psychiczny pacjenta

Wizyta w gabinecie dentystycznym może być bardzo stresująca, zwłaszcza dla osób, które chodzą do stomatologa „od wielkiego dzwonu” i mają zaniedbane zęby. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz był uprzejmy i okazał zrozumienie pacjentowi. Nie może być mowy o złośliwych komentarzach, protekcjonalnym traktowaniu czy wprowadzaniu nerwowej atmosfery. Poza tym dobry stomatolog powinien starannie dobierać personel, ponieważ zachowanie osób pracujących w rejestracji czy asystujących podczas zabiegów ma ogromny wpływ na ogólne wrażenia pacjenta z wizyty. Przyjazny uśmiech nic nie kosztuje, a może sprawić, że pacjent poczuje się swobodniej i tym samym przestanie unikać fotela dentystycznego.

Kompleksowa obsługa

Dobry stomatolog zwykle albo świadczy usługi we własnym gabinecie stomatologicznym (rzadziej), albo pracuje w renomowanej klinice stomatologicznej. W tego typu miejscach można bowiem skorzystać z usług w sposób kompleksowy, co jest szczególnie dla osób niemobilnych, z dziećmi lub wymagającej pomocy wielu specjalistów.

W typowej klinice stomatologicznej zwykle można skorzystać m.in. z następującego zakresu usług: ·

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Miłe usposobienie lekarza na nic się nie zda, jeśli pacjent nie będzie czuł się bezpiecznie. Podczas zabiegów stomatologicznych istnieje potencjalne ryzyko zarażenia chorobami o podłożu bakteryjnym, grzybicą, a także wirusami (HIV, HBV, HCV). Dlatego bardzo ważne jest, aby w gabinecie przestrzegano środków ostrożności, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych. Chodzi tutaj o takie zasady jak:

  • staranne sterylizowanie narzędzi;
  • dokładne dezynfekowanie powierzchni, które mogły mieć kontakt z wydzielinami pacjenta;
  • stosowanie odzieży ochronnej;
  • dokładne mycie rąk;
  • stosowanie urządzeń i sprzętów, które łatwo umyć i zdezynfekować;
  • duża poczekalnia, która zapewni odpowiedni dystans pomiędzy oczekującymi pacjentami.

Dobry stomatolog = dobre opinie

Lekarza dentysty potrzebują wszyscy - dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Dlatego znalezienie stomatologa cieszącego się dobrą opinią nie powinno stanowić żadnego problemu. Można posiłkować się internetem i sprawdzić, co o gabinecie piszą użytkownicy mediów społecznościowych czy pacjenci, którzy zostawili po sobie ślad w wyszukiwarce. Oczywiście nie każdy pisze o swojej wizycie u dentysty w internecie, dlatego warto również popytać wśród znajomych - z pewnością każdy zna kogoś, kto niedawno zdecydował się na wybielanie zębów, założył aparat ortodontyczny albo korzystał z leczenia kanałowego.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet