Top 10 produktów powodujących wzdęcia
Chcesz mieć bardziej płaski brzuch i nie odczuwać dyskomfortu po jedzeniu? Uważaj na gazotwórcze jedzenie! Na kolejnych slajdach sprawdź, jakie są najbardziej wzdymające produkty i potrawy.
Powstawanie gazów w jelicie to rzecz normalna, zwłaszcza po spożyciu niektórych produktów lub w sytuacjach, gdy przy jedzeniu połykamy powietrze. Uporczywe wzdęcia bywają jednak sygnałem choroby, więc jeśli wyeliminowania pokarmów pokarmów nie przynosi poprawy samopoczucia, należy zwrócić się po poradę do lekarza.
Cebula, czosnek i inne rośliny cebulowe
Warzywa cebulowe (w tym również pory i szczypior) są źródłem oligosacharydów, m.in. trójcukru o nazwie rafinoza, który nie ulega trawieniu w organizmie, a jest rozkładany przez obecne z jelicie bakterie. W wyniku fermentacji powstają z niej gazy takie jak dwutlenek węgla, wodór i metan. Podobne działanie ma zawarty w tych roślinach błonnik. Towarzyszą mu związki siarkowe, które dodatkowo zwiększają ich działanie gazotwórcze. Jeśli cebula czy czosnek są dodatkowo smażone (jak np. onion rings w panierce), efekt wzdymający jest maksymalny.
Kapusta i inne rośliny krzyżowe
Rośliny spokrewnione z kapustą (a więc także brukselka, brokuły czy kalafior) są źródłem błonnika i fermentującej w układzie pokarmowym rafinozy. Wzdęciom sprzyja też jedzenie kapusty kiszonej i przygotowanych z niej dań, szczególnie bigosu z dużym dodatkiem tłustego mięsa i ciężkostrawnych grzybów.
Fasola, groch i inne nasiona strączkowe
Źródłem gazów jest też zawarty w strączkach błonnik i rafinoza. Jeszcze bardziej wzdymające są połączenia fasoli czy grochu z cebulą i tłustym mięsem (jak np. w grochówce czy fasolce po bretońsku), zwłaszcza, jeśli składniki są smażone.