Dzień Kariery Kobiety w IT to specjalne wydarzenie dla kobiet, które są zainteresowane wejściem do branży IT, ale potrzebują wsparcia, wiedzy i odwagi, by rozpocząć nową karierę. Spotkanie z ekspertkami miało miejsce w sobotę 8 czerwca w Google for Startups Campus w Warszawie i zgromadziło ponad 500 uczestniczek.
- Dzień Kariery Kobiety w IT to wydarzenie, które ma na celu pokazanie kobietom, jak wielkie stoją przed nimi możliwości, jak wielkie mają perspektywy, ile jest różnorodnych zawodów w IT, w których kobiety świetnie mogą się realizować. A wiemy, że IT bardzo potrzebuje osób do pracy, a przede wszystkim kobiet, ponieważ 85 proc. pracowników tego sektora to mężczyźni. Dysproporcja wynika z faktu, że od wielu lat dominował stereotyp, iż świat IT to świat męski. Jaki był tego powód? Kiedy komputery weszły pod strzechy do domów, były dawane chłopcom. I chłopcy siłą rzeczy bardziej się tym interesowali - tłumaczyła Joanna Pruszyńska-Witkowska, organizatorka wydarzenia.
- Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne. W ciągu kilku dni po rozpoczęciu rejestracji zapisało się 500 osób. W Warszawie pojawiło się ponad trzydzieści mentorek, opowiadających o swoich zawodach. Chcemy to wydarzenie kontynuować w kilku miastach - dodała.
Podczas wystąpień zaprezentowano m.in. wyniki badań, które wskazują na to, że do 2026 roku w branży IT na całym świecie zabraknie 1,6 mln specjalistów. Jednocześnie aż 80 proc. prac w tej branży może być wykonywane przez osoby z kompetencjami nie wymagającymi 5 letnich studiów programistycznych.
Wśród prelegentek, które dzieliły się swoim doświadczeniem i przemyśleniami dotyczącymi pracy w branży nowych technologii, pojawiły się m.in. Anna Sieńko – Technology Leader w PWC, Joanna Seklecka – prezes zarządu eService, Agata Jach z AXA, Anna Gryko z Totalizatora Sportowego, Katarzyna Majewska – Członek Zarządu Citi Handlowy, Joanna Misiewicz – Innovation Project Manager PKO BP oraz Magdalena Chudzikiewicz, członek zarządu Polska Press Grupy.
- Całe nasze życie to zmiany. Nie możemy się ich bać, musimy za nimi podążać. Osobiście zarządzam zmianą w jednej z największych grup mediowych w Polsce, która przez dziesiątki lat wydawała tylko gazety. Moje doświadczenia pokazują, że zmiana może być bardzo pozytywna, może powodować naukę. W dzisiejszych czasach nauka jest podstawą rozwoju i zapewnia spokój. Ludzie, którzy dużo wiedzą, którzy chcą się rozwijać, chcą się zmieniać, osiągają sukcesy, ale są też spokojniejsi, bo rozumieją zmiany, które zachodzą - mówiła Magdalena Chudzikiewicz.
- Zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwach, parytety, które państwa często wyznaczają, choćby w zarządach spółek skarbu państwa, pomagają kobietom zrozumieć, że one są ważne. Kobiety są pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, stanowią 50 procent tego społeczeństwa i nie ma powodu, żeby miały być w czymkolwiek gorsze - dodała.
Podczas Dnia Kariery Kobiety w IT uczestniczki miały możliwość zapoznania się z informacjami dot. tego, jakie stanowiska występują w tej branży, jakie kroki trzeba przedsięwziąć, by rozwijać się w obszarze IT, od czego zacząć, jak budować swoją karierę zawodową, jak można pozyskać środki na przekształcenie się. Prelegentki opowiadały swoje historie i chętnie odpowiadały na pytania, dzieląc się doświadczeniem z innymi kobietami. Spotkanie wykorzystano też do tego, by uczestniczki mogły poznać pracodawców, dla których różnorodność nie jest pustym sloganem, i którzy są otwarci na zatrudnianie kobiet i tworzenie dla nich przyjaznego środowiska.